Nowe rozporządzenia podatku VAT. Koniec roku to okres wydawania nowych rozporządzeń, które zaczną obowiązywać od kolejnego roku. Nie inaczej jest w grudniu 2021 r. Z uwagi na ilość nowych aktów prawnych, które łatwo przeoczyć przygotowałem zestawienie nowych rozporządzeń dotyczących podatku VAT, które zostały wydane w ostatnim okresie. Większość n/wym. aktów prawnych zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r. (lista rozporządzeń opublikowanych w Dzienniku Ustaw będzie aktualizowana).

 

  1. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. 2021, poz. 2382)

W rozporządzeniu dodano nowe terminy zwrotów VAT – 15 i 40 dniowe, które obowiązują do stycznia 2022 r.

Ponadto w ewidencji i deklaracji VAT będzie się wykazywało czynności nieopodatkowane na terytorium kraju z prawem do odliczenia VAT naliczonego na podstawie zarówno art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 100 ust. 1 pkt 4, jak i art. 86 ust. 9 ustawy o VAT. Pisałem o tym we wcześniejszym wpisie tutaj.

Dodatkowo w strukturze JPK_V7 jednoznacznie wskazano, że nie będzie się w niej ujmować czynności, które zostały wykazane w ramach procedur szczególnych OSS oraz IOSS.

Ponadto zmienione zostaną również obowiązki dotyczące wykazywania przez wierzyciela nie tylko zapłaty wierzytelności, ale również zbycia tej wierzytelności.

Należy również przypomnieć, że od stycznia 2022 r. w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2021, poz. 1179) również następują zmiany w strukturze JPK_V7, m.in.:

  • nowe oznaczenia dla grup towarów i usług (kody GTU),
  • likwidacja oznaczeń w strukturze oznaczenia MPP,
  • likwidacja oznaczeń w strukturze oznaczenia SW,
  • likwidacja oznaczeń w strukturze oznaczenia EE,
  • wprowadzenie oznaczenia WSTO_EE,
  • wprowadzenie oznaczenia IED.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. i będzie stosowane do okresów rozliczeniowych przypadających od dnia 1 stycznia 2022 r.

 

  1. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, pieczęci organu celnego potwierdzającej wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej oraz danych zawartych w dokumencie elektronicznym TAX FREE oraz jego wydruku (Dz.U. 2021, poz. 2340)

Zmieniające rozporządzenie naprawia błędy w pierwotnym rozporządzeniu z dnia 16 lipca 2021 r., w którym zbędny na dokumencie TAX FREE okazał się: unikalny identyfikator ID SISC osoby wystawiającej dokument TAX FREE (§ 4 pkt 10 rozporządzenia). Na wydruku dokumentu TAX FREE nie będzie się pojawiał numer konta bankowego podróżnego, gdyż numer ten jest ujęty na dokumencie TAX FREE w systemie TAX FREE.

Ponadto zlikwidowano miejsce na pieczęć organu celnego: „Polska-Cło”, gdyż wywóz towarów przez podróżnego może nastąpić przez terytorium innego kraju niż tylko Polska. Zmiana ma na celu wyeliminowanie ewentualnych wątpliwości co do sposobu potwierdzania na wydruku wywozu towarów poza UE przez organy celne innego państwa członkowskiego UE.

Należy również pamiętać, że rozporządzenie z dnia 16 lipca 2021 r. wprowadziło nowy wzór znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług. O zmianach tego wzoru pisałem tutaj.

 

  1. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. 2021, poz. 2350)

Szerzej na ten temat pisałem w osobnym tekście: Obniżka stawek VAT w 2022 r.

 

  1. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2021, poz. 2442)

Również o tym projekcie pisałem obszernie w tekście: Zwolnienia z kas fiskalnych w 2022 r.

 

  1. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia z dnia 23 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. 2021, poz. 2464)

Rozporządzenie implementuje przepis art. 1 pkt 1 dyrektywy Rady (UE) 2021/1159 z dnia 13 lipca 2021 r., która zmienia dyrektywę 2006/112/WE w zakresie tymczasowych zwolnień w imporcie i niektórych dostawach, w odpowiedzi na pandemię COVID-19, który dodaje w art. 143 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE  zwolnienie z tytułu importu towarów.

Zwolnienie to dotyczy importu towarów dokonywane przez Unię Europejską (UE), Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, Europejski Bank Centralny lub Europejski Bank Inwestycyjny lub przez organy utworzone przez UE, do których ma zastosowanie Protokół (nr 7) w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej, załączony do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w granicach i na warunkach określonych w tym protokole i umowach dotyczących jego wykonania lub w porozumieniach dotyczących ich siedzib, w szczególności w zakresie, w jakim nie prowadzi to do zakłócenia konkurencji.

Rozporządzenie nowy przypadek zastosowania zwolnienia z podatku VAT importu towarów przez Komisję Europejską, agencję lub organ utworzone przez  Unię Europejską, w przypadku gdy podmioty te importują te towary w ramach wykonywania zadań powierzonych im na mocy prawa Unii Europejskiej w celu reagowania na pandemię COVID-19, poprzez dodanie pkt 21 w § 3 ust. 1 rozporządzenia.

Powyższe zwolnienie nie będzie miało zastosowania w przypadku gdy importowane towary będą wykorzystywane przez Komisję Europejską, agencję lub organ utworzone przez Unię Europejską do odpłatnej dostawy towarów, odpłatnego eksportu towarów lub odpłatnej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Ponadto rozporządzenie zawiera przepis przejściowy umożliwiający zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.  zwolnienia z podatku VAT dla importu towarów przez Komisję Europejską, agencję lub organ utworzone przez Unię Europejską.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

 

   6. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz.U. 2021, poz. 2481)

Rozporządzenie określa rodzaje uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, sposoby nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur oraz wzór zawiadomienia o nadaniu lub odebraniu tych uprawnień, sposoby uwierzytelnienia podmiotów korzystających z Krajowego Systemu e-Faktur oraz zapewnienia podmiotom dostępu do faktur ustrukturyzowanych i możliwości zapoznania się z ich treścią. Przepis art. 106r ustawy o VAT został wprowadzone ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2021, poz. 2076).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

 

7. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. 2021, poz. 2495)

Rozporządzenie dodaje nowy przypadek zastosowania stawki 0% podatku. Stawka 0% podatku będzie mieć zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz KE, agencji lub organu ustanowionych na mocy prawa UE, posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju, w przypadku gdy KE, taka agencja lub taki organ nabywają te towary lub usługi w ramach wykonywania zadań powierzonych im na mocy prawa Unii w celu reagowania na pandemię COVID-19. Stosowanie stawki 0% będzie możliwe, pod warunkiem posiadania przez podmiot dokonujący dostawy towarów i świadczenia usług przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy świadectwa zwolnienia z podatku VAT lub podatku akcyzowego i zamówienia wraz z ich specyfikacją, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia.

Wskazana stawka 0% nie będzie miała jednak zastosowania, gdy nabyte towary lub usługi są wykorzystywane przez KE, taką agencję lub taki organ natychmiast lub w późniejszym terminie, do celów odpłatnej dostawy towarów, odpłatnego eksportu towarów, odpłatnej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Stąd też możliwość zastosowania stawki 0% uzależniona jest od dalszego sposobu wykorzystania towarów i usług.

W § 2 rozporządzenia zmieniającego zawarto przepis przejściowy umożliwiający zastosowanie stawki 0% również do dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz Komisji Europejskiej, agencji lub organu utworzonych przez Unię Europejską dokonanych od dnia 1 stycznia 2021 r. W przypadku dokonanej dostawy towarów lub świadczenia usług w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021r. podatnik będzie mógł skorzystać ze stawki 0% gdy otrzyma dokumenty, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia, tj. świadectwo zwolnienia od podatku VAT lub podatku akcyzowego i zamówienie wraz ze specyfikacją, po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

 

8. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz.U. 2021, poz. 2497)

Limit zwrotu podatku przysługujący członkom personelu Agencji Frontex został podwyższony do kwoty 20 989 PLN. Podwyższona kwota zwrotu podatku będzie miała zastosowanie począwszy od zakupów dokonanych w roku 2021, co zostało uregulowane w przepisie przejściowym (§ 2 ust. 1 rozporządzenia). W przypadku gdy nabycia towarów będą dokonywane przez członków personelu Agencji Frontex w okresie 12 następujących po sobie miesięcy, ale na przełomie 2 lat, maksymalna kwota zwrotu podatku będzie ustalana z uwzględnieniem proporcji, w jakiej towary zostaną nabyte w tych latach.

Rozporządzenie umożliwia zwrot podatku VAT Komisji Europejskiej (KE), agencji lub organowi utworzonym przez Unię Europejską, posiadającym siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium kraju, z tytułu nabycia towarów i usług przez te podmioty w ramach wykonywania zadań powierzonych im na mocy prawa Unii Europejskiej w celu reagowania na pandemię COVID-19

Nowe rozporządzenia podatku VAT na 2022 r.
Tagi:                

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *