Od 1 października 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekazuje m.in. sprawy dotyczące podatku VAT Sądowi Unii Europejskiej.
Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2024/2019 z dnia 11 kwietnia 2024 r. zmieniającym Protokół nr 3 w sprawie statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Sądowi Unii Europejskiej (Sądowi pierwszej instancji) przekazano uprawnienia w zakresie:
a) wspólnego systemu podatku od wartości dodanej;
b) podatku akcyzowego;
c) kodeksu celnego;
d) klasyfikacji taryfowej towarów w Nomenklaturze scalonej;
e) odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład lub opóźnienia lub odwołania usług transportowych;
f) systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Sprawy dotyczące styku ww. dziedzin będą również rozpatrywane przez Sąd unii Europejskiej. Jeżeli jednak sprawy będą dotyczyły innego zakresu merytorycznego oraz spraw z ww. zakresu wówczas TSUE będzie właściwy do rozpoznania takiej sprawy.
Wszystkie wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym będą składane do Trybunału Sprawiedliwości UE, który ustali czy dany wniosek należy wyłącznie do jednej lub kilku z ww. dziedzin i, czy należy go przekazać Sądowi.
Jeżeli Sąd UE stwierdzi, że nie jest właściwy do rozpoznania wniosku i wydania orzeczenia odeśle sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Ponadto zgodnie z art. 256 ust. 3 akapit drugi Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej Sąd UE może przekazać Trybunałowi Sprawiedliwości UE sprawę należącą do właściwości Sądu, jeżeli wymaga ona orzeczenia co do zasad, które może mieć wpływ na jedność lub spójność prawa Unii.
Oznacza to, że również ww. sprawy w tym podatkowe będą mogły być rozstrzygane przez TSUE o ile sprawa będzie miała wpływ na jedność lub spójność prawa Unii Europejskiej.
Przyczyną zmian i przekazania kompetencji w ww. dziedzinach Sądowi UE jest wysoka liczba odwołań wnoszonych od orzeczeń Sądu UE, a w konsekwencji brak czasu i środków do rozpatrywania spraw dotychczasowych. Stąd też TSUE powinien się skoncentrować na odwołaniach, które dotyczą istotnych kwestii prawnych, a sprawy z ww. dziedzin odciążą funkcjonowanie TSUE.