Kolejny projekt zmiany przepisów mających ograniczać oszustwa i nadużycia podatkowe został opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Projekt z dnia 19 maja 2017 r. nowelizuje przepisy Ordynacji podatkowej.
Podatnicy, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców oraz jednostki sektora finansów publicznych, będą zobowiązani do codziennego przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wyciągów z rachunków bankowych za okresy dobowe w terminie do końca dnia następującego po każdej dobie (wyciągi z piątku przekażemy w poniedziałek). Wyciągi z rachunków bankowych prowadzonych przez banki posiadające siedzibę lub oddział na ternie Polski lub przez SKOK-i będą przesyłane przez te banki lub SKOK-i. Oznaczać to będzie, że podatnicy, którzy posiadają rachunki bankowe w bankach nie posiadających siedziby lub oddziału będą zobowiązani do samodzielnego przekazywania takich wyciągów do KAS. Przesyłanie wyciągów bakowych ma być zgodne ze strukturą Jednolitych Plików Kontrolnych.
Projekt zmiany ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje, żeby wyciąg bankowy zawierał następujące dane:
1) dane nadawcy i odbiorcy płatniczego (nazwa i adres oraz NIP lub REGON, jeśli są dostępne);
2) numer rachunku nadawcy i rachunku obcego;
3) datę i czas obciążenia rachunku nadawcy lub datę i czas dokonania wpłaty gotówkowej;
4) kwotę i walutę;
5) tytuł i opis zlecenia płatniczego;
6) saldo rachunku przedsiębiorcy po realizacji zlecenia płatniczego – w przypadku danych przekazywanych przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową prowadzącą rachunek przedsiębiorcy;
7) informację o numerze rachunku wirtualnego utworzonego w celu identyfikacji masowych płatności, jeżeli zlecenie płatnicze dotyczy uznania takiego rachunku.
W projekcie ustawy zaproponowano również zmianę brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej poprzez dodanie, że dowodami w postępowaniu podatkowym są również dokumenty zgromadzone w toku działalności analitycznej KAS.
Ponadto w projekcie wprowadzono zmianę treści art. 293 Ordynacji podatkowej w zakresie wyłączenia stosowania przepisów o tajemnicy skarbowej do danych dotyczących udostępnienia kontrahentowi podatnika informacji o:
1) niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, do których składania są zobowiązani podatnicy na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
2) braku ujęcia przez podatnika w deklaracji lub innych dokumentach, do których składania obowiązani są podatnicy, czynności do których był on zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
3) braku zapłaty podatku wynikającego z deklaracji lub innych dokumentów składanych przez podatników.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że wprowadzenie ww. przepisu „ma celu stworzenie mechanizmu ochrony podatników przed poniesieniem konsekwencji nieuczciwości kontrahentów poprzez:
- a) ich ostrzeganie w przypadku „podejrzanych” transakcji,
- b) zawiadamiania elektronicznie podatników o stwierdzonych nieprawidłowościach.”.
W konsekwencji obowiązek przekazywania wyciągów z rachunków bankowych dotyczyć będzie:
1) dużych przedsiębiorców,
2) średnich przedsiębiorców,
3) małych przedsiębiorców.
W ocenie Ministerstwa Finansów liczba przedsiębiorców, którzy będą przesyłali wyciągi wynosi łącznie ok. 80.000 podmiotów.
Przepisy mają wejść w życie już 1 września 2017 r.