Dobiegł końca proces legislacyjny Unii Europejskiej dotyczący wydania decyzji upoważniającej Polskę do wprowadzenia obowiązkowego fakturowania elektronicznego za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. W dniu 17 czerwca 2022 r. Rada Unii Europejskiej wydała decyzję wykonawczą nr 2022/1003 upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 168/81 z dnia 27 czerwca 2022 r.).
Rada Unii Europejskiej w ww. decyzji udziela Polsce upoważnienia na wprowadzenie dla podatników VAT obowiązkowego przesyłania faktur wyłącznie poprzez KSeF, bez konieczności uzyskiwania przez podatników akceptacji przez odbiorcę faktury. Okres na jaki Unia Europejska wyraziła Polsce zgodę na przesyłanie faktur w ww. sposób dotyczy okresu od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r., choć pierwotnie Polska występowała o taką zgodę w okresie 1 kwietnia 2023 r. – 31 marca 2026 r. Wiosek Ministerstwa Finansów o przesunięcie tego terminu był zapewne podyktowany wyborami parlamentarnymi, które maja się odbyć w końcu 2023 r., bowiem wprowadzenie kolejnej źle przygotowanej ważnej ustawy podatkowej przed wyborami mogłoby przyczynić się do wyborczych problemów rządzącej partii.
Decyzja Unii Europejskiej może zostać zrealizowana jedynie poprzez zmianę ustawy o VAT. Jak wynika z ww. decyzji obowiązani do przesyłania i akceptowania faktur elektronicznych będą podatnicy posiadający siedzibę na terytorium Polski. Nie jest do końca jasne, czy podatnicy posiadający na terytorium Polski stałe miejsce działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia takiej działalności, a posiadający siedzibę poza terytorium Polski też będą musieli wystawiać i otrzymywać faktury za pośrednictwem KSeF – pisałem o tym w odrębnym tekście.
Również mali podatnicy, w tym podatnicy zwolnieni od podatku VAT będą objęci obowiązkowym wystawianiem i otrzymywaniem faktur elektronicznych wystawianych poprzez KSeF. Problem może dotknąć podatników podatku VAT, którzy na gruncie przepisów ustawy o PIT nie wykonują działalności gospodarczej, na przykład osoby fizyczne wynajmujące mieszkania. Osoby takie mogą nawet nie wiedzieć, że dla celów VAT prowadzą działalność gospodarczą i wystawiając rachunek (czyli fakturę na gruncie VAT) będą musieli obowiązkowo skorzystać z KSeF.
W uzasadnieniu do wcześniejszego projektu tej decyzji wskazywano, że do KSeF będą przekazywane nie tylko faktury, ale także dokumenty zakupowe, gdy podatnikiem dla nich jest nabywca (WNT, dostawa towarów dla której podatnikiem jest jej nabywca) lub usługobiorca (import usług). Sama decyzja do takich dokumentów się nie odnosi, bowiem polskie przepisy nie nakładają obowiązków dotyczących wystawiania faktur przez zagranicznych podatników z tytułu eksportu usług, czy wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru, które to transakcje (upraszczając) realizowane są z innych państw niż terytorium Polski. Wobec powyższego decyzja UE przewiduje, że nie może być ograniczone otrzymywanie przez zagraniczne podmioty faktur papierowych w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Kwestie techniczne i szczegółowe zapewne zostaną opracowane dopiero w momencie uchwalania ustawy, która powinna odpowiadać na pytania dotyczące sposobu wystawiania not korygujących, faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czy faktur wystawionych za pośrednictwem drukarki fiskalnej.