Od 2022 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2021, poz. 2442). Rozporządzenie to przedłużyło obowiązywanie zwolnień dla kas rejestrujących do końca 2023 r. i obowiązuje w 2022 i 2023 r.
Większość przepisów stanowi kontynuację zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2018, poz. 2519).
Jedną z ważniejszych zmian (o innych zmianach od 1 stycznia 2022 r. można przeczytać tutaj) jest objęcie obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących usług samoobsługowych myjni samochodowych, które zwolnione są obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Napisałem, że zwolnione są bowiem likwidacja zwolnienia dla tych czynności następuje dopiero z dniem 30 czerwca 2022 r, a obowiązek stosowania kas rejestrujących nastąpi od 1 lipca 2022 r. na podstawie § 7 ww. rozporządzenia.
Do końca czerwca 2022 r. czynności mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) są zwolnione na podstawie poz. 40 załącznika do ww. rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Natomiast te same czynności jeżeli nie są wykonywane w systemie bezobsługowym też moką korzystać ze zwolnienia podmiotowego wskazanego w § 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r. (sprzedaż do 20.000 zł w ciągu roku na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych) lub zwolnienia przedmiotowego wskazanego w poz. 37 załacznika do rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r. (świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej).
Te same czynności niezależnie od tego w jaki sposób będą świadczone (bezpośrednio, czy za pośrednictwem automatów) od 1 lipca nie będą korzystać z żadnych zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, z wyjątkiem refakturowanych czynności mycia pojazdów świadczonych na rzecz swoich pracowników (§ 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r.
Przyczyną odroczenia do 1 lipca 2022 r. terminu obowiązkowego ewidencjonowania czynności mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług w urządzeniach samoobsługowych (vendingowych) jest to, że wprowadzenie na rynek dostosowanych kas oraz ich montaż wymaga czasu i nie może nastąpić bez technicznych ingerencji w konstrukcje tych urządzeń.
Aby nie różnicować podatników świadczących ww. usługi przy użyciu urządzeń vendingowych, jak i świadczących takie usługi bez użycia takich urządzeń Minister Finansów zdecydował się na odroczenie obowiązkowej fiskalizacji usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług do dnia 1 lipca 2022 r.
W świetle § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m) rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących od dnia 1 lipca 2022 r. nie będą korzystać ze zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
Równocześnie każdy podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą od 1 lipca 2022 r., jak i kontynuujący prowadzenie działalności gospodarczej od tej daty i świadczący ww. usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będzie zobowiązany posiadać kasę rejestrującą od pierwszej sprzedaży. Oznacza to, że podatnicy ci będą musieli zainstalować kasę fiskalną przed wykonaniem pierwszej takiej usługi.
Należy również wskazać, że na ostatnim etapie legislacyjnym znajduje się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Rozporządzenie to reguluje zakres czynności, które mogą być ewidencjonowane w kasach rejestrujących online za pomocą kas rejestrujących mających postać oprogramowania, czyli tzw. kas wirtualnych. Należy przypomnieć, że rozporządzenie to ma charakter fakultatywny i dotyczy wyłącznie instalacji kas wirtualnych dla określonych rodzajów działalności gospodarczej, a kasy wirtualne muszą być kasami online.
Projekt ww. rozporządzenia rozszerza zakres czynności, które mogą być ewidencjonowane w kasach wirtualnych o podatników świadczących usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej). Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów rozwiązanie to ma obniżyć koszty posiadania kas rejestrujących oraz ma przyczynić się ograniczenia nieuczciwej konkurencji.
Końcowo należy podkreślić, że podatnicy świadczący od 1 lipca 2022 r. usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) mogą zainstalować kasy rejestrujące online, w tym będą mogli zainstalować kasy wirtualne (które są również kasami online), jednak podatnicy ci nie mają obowiązku instalacji kas rejestrujących online. Oznacza to, że mogą instalować i użytkować od 1 lipca 2022 r. również kasy rejestrujące starszego typu, tzw. kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii.
Biorąc jednak pod uwagę postęp technologiczny i szybką rezygnację przez Ministerstwo Finansów ze stosowania innych kas niż kasy online warto się zastanowić nad umieszczaniem w automatycznych myjniach kas online, a nie kas z elektronicznym zapisem kopii.
Kasy rejestrujące umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług nie mają obowiązku wydruku paragonu fiskalnego. Dotyczy to zarówno kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii, jak i kas rejestrujących online.
Podstawą prawną jest tu § 15 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (Dz.U. z 2021 r., poz. 1753) oraz § 52 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz.U. z 2021, poz. 1759).
To ostatnie rozporządzenie dotyczące kas online w § 52 wskazuje, że kasa może nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, pod warunkiem wyświetlania na wyświetlaczu dla nabywcy pozycji paragonu dotyczących sprzedaży przez nie mniej niż 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży.