Wydanie paragonu czy wydanie faktury. Ostatnio na jednym z portali internetowych zajmujących się podatkami przeczytałem informację dotyczącą interpretacji indywidualnej, w której poruszono kwestię wydawania klientowi faktury zamiast paragonu fiskalnego.

Nie twierdzę, że artykuł dotyczący tej interpretacji był błędny, jednak wydaje się, że mógł on wprowadzać niektórych czytelników w błąd. Stąd niniejszy komentarz.

Mowa o interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 24 czerwca 2024 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0114-KDIP1-3.4012.290.2024.1.KF.

Spółka jest podatnikiem VAT czynnym i chce rozszerzyć działalność gospodarczą świadcząc usługi napraw pojazdów (blacharskich, lakierniczych, mechanicznych) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów).

Spółka zamierza rejestrować sprzedaż na rzecz konsumentów przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Każda taka sprzedaż będzie potwierdzana paragonem fiskalnym, który będzie zarówno drukowany, jak i automatycznie zapisywany w pamięci fiskalnej i chronionej kasy rejestrującej online.

Przy zlecaniu usługi, konsument będzie podpisywał odpowiedni dokument, w którym potwierdzi żądanie wystawienia faktury dokumentującej nabywane od Spółki usługi, które będą potwierdzane wystawianymi przez Spółkę paragonami fiskalnymi. Z dokumentu tego będzie wynikała zgoda konsumenta na wystawianie faktur w formie elektronicznej poprzez przesłanie faktury na wskazany adres e-mail.

Spółka powzięła wątpliwość, czy przy powyższym sposobie działania, tj. wystawiając faktury do zarejestrowanej uprzednio na kasie rejestrującej sprzedaży (udokumentowanej paragonem fiskalnym), na Spółce spoczywa obowiązek wydania paragonu fiskalnego konsumentowi w sytuacji, gdy przed dokonaniem sprzedaży wyraził on żądanie wystawienia na jego rzecz faktury. Przedmiotem zapytania Spółki nie były transakcje dokumentowane paragonami zawierającymi NIP nabywcy.

W ocenie Spółki w przypadku, gdy wystawi ona i wyda fakturę w formie elektronicznej, na zgłoszone żądanie konsumenta, Spółka nie będzie zobowiązana do wydania konsumentowi paragonu fiskalnego, mimo że sprzedaż taka będzie zaewidencjonowana w kasie rejestrującej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził jako prawidłowe stanowisko Spółki i wyjaśnił:

„W omawianej sytuacji Spółka będzie każdą sprzedaż na rzecz konsumenta rejestrować na posiadanej kasie rejestrującej. Każda sprzedaż B2C będzie potwierdzana paragonem fiskalnym, który będzie zarówno drukowany, jak i automatycznie zapisywany w pamięci chronionej kasy rejestrującej. Przy zlecaniu usługi, konsument będzie podpisywał odpowiedni dokument, w którym potwierdzi on żądanie wystawienia faktury dokumentującej nabywane od Spółki usługi, które będą dokumentowane wystawianymi przez Spółkę paragonami fiskalnymi. Jednocześnie dokument ten będzie potwierdzał udzielenie zgody przez konsumenta na wystawianie faktur w formie elektronicznej poprzez przesłanie faktury na wskazany przez konsumenta adres e-mail.

Zatem wysłanie faktury środkami komunikacji elektronicznej, zgodnie z żądaniem Klienta oznacza, że dokument został klientowi – osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – udostępniony (wydany) i w odniesieniu do faktury elektronicznej świadczy o tym, że wypełniony został warunek, o którym mowa w art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy, tj. wydano fakturę nabywcy.

Reasumując, wysłanie faktury elektronicznej na życzenie Klienta, środkami komunikacji elektronicznej, na które wyraził zgodę będzie spełniało przesłanki do uznania, że nastąpiło wydanie faktury w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy.

W konsekwencji, odpowiadając na Państwa pytanie stwierdzić należy, że w ramach opisanego zdarzenia przyszłego, w świetle przepisów prawa podatkowego w zakresie VAT, nie mają Państwo obowiązku wydawania klientom paragonów fiskalnych dokumentujących sprzedaż B2C, jeżeli żądają oni wystawienia faktury i wyrażają zgodę na otrzymanie jej drogą elektroniczną.”.

Z artykułu, o którym wspomniałem na początku niniejszego tekstu wynikało raczej, że Spółka zamiast paragonu wyda konsumentowi fakturę i tylko ją wręczy nabywcy. Niestety nie wspomniano nic o paragonie, co sugerowało, że podatnik (Spółka) ma możliwość zdecydować, co wystawić albo paragon i wydać go konsumentowi, albo (w domyśle) zamiast wystawienia paragonu wystawić wyłącznie fakturę i wydać ją nabywcy.

Wobec powyższego należy jednoznacznie podkreślić, że jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych i nie jest zwolniony (przedmiotowo lub podmiotowo) z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, to wówczas ma obowiązek wystawienia paragonu fiskalnego, a na żądanie konsumenta dodatkowo ma obowiązek wystawić i wydać fakturę.

Wystawiony wcześniej paragon fiskalny ma być dołączony do faktury lub pozostawiony w ewidencji z egzemplarzem faktury w myśl art. 106h ust. 1 i ust. 3 ustawy o VAT.

Oznacza to, co do zasady, że wystawiając fakturę na rzecz konsumenta wcześniej należy ją poprzedzić wystawieniem paragony fiskalnego, którego wobec wydania faktury już się konsumentowi nie wydaje. Nabywca ma bowiem otrzymać tylko jeden dokument potwierdzający sprzedaż albo paragon fiskalny, albo fakturę.

Dodatkowo wymaga przypomnienia, że wystawienie paragonu to wyłącznie jego sporządzenie, wygenerowanie poprzez potwierdzenie właściwym klawiszem (przyciskiem) w kasie rejestrującej w celu udokumentowania transakcji sprzedaży przy zastosowaniu tej kasy. Natomiast wydanie paragonu, czy też faktury to ich wręczenie, przekazanie, danie, przydzielenie. Owo wydanie paragonu nie ma miejsca, gdy następuje wydanie nabywcy faktury, co oczywiście nie oznacza brak obowiązku wystawienia paragonu fiskalnego przy sprzedaży na rzecz osób rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych. Z tym że wobec wydania faktury paragonu fiskalnego nabywcy już się nie wydaje. Więcej na temat paragonów i faktur na szkoleniu: Kasy rejestrujące w 2024/2025 r.

Wydanie paragonu czy wydanie faktury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *