Zwolnienia z kas fiskalnych obecnie obowiązujące wygasną z końcem 2021 r. Dlatego też Ministerstwo Finansów przygotowało projekt z 23 listopada 2021 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które ma zastąpić dotychczasowe rozporządzenie.

Projekt przewiduje przedłużenie stosowania tych zwolnień na lata 2022-2023.

Jakie zmiany przewiduje projekt.

Najważniejszą jest objęcie bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania usług mycia, czyszczenia samochodów i podobne usługi (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

Oznaczać to będzie, że usługi mycia samochodów będą musiały być ewidencjonowane w kasie fiskalnej nawet wówczas, gdy sprzedaż tych usług odbywa się przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub w innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Minister Finansów zrezygnował więc ze zwolnienia tych usług wskazanego w pozycji 40 załącznika do rozporządzenia nawet, gdy usługi te są realizowane bezobsługowo.

Konsekwencją będzie objęcie tych usług obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących od pierwszej wykonanej czynności bez możliwości stosowania do nich jakiegokolwiek zwolnienia podmiotowego (do 20.000 zł), czy przedmiotowego (np. zapłata na rachunek bankowy).

Zgodnie z § 7 projektowanego rozporządzenia usługi mycia,  czyszczenia  samochodów  i  podobnych  usług  (PKWiU  45.20.30.0),  w  tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym  przyjmują  należność  w  bilonie  lub  banknotach,  lub  innej  formie (bezgotówkowej) wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m będą obowiązkowo ewidencjonowane w kasie fiskalnej dopiero od 1 lipca 2022 r.

Ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić dla tych usług kas rejestrujących online, co oznacza, że potencjalnie możliwe będzie umieszczanie w urządzeniach samoobsługowych kas z elektronicznym zapisem kopii. Biorąc jednak pod uwagę postęp technologiczny i szybką rezygnację przez Ministerstwo Finansów ze stosowania innych kas niż kasy online warto się zastanowić nad umieszczaniem w automatycznych myjniach kas online, a nie kas elektronicznych.

Inne czynności poza ww. usługami mycia, czyszczenia samochodów realizowane poprzez automaty do sprzedaży bezobsługowej (automaty vendingowe) będą nadal mogły korzystać ze zwolnienia przedmiotowego wskazanego w poz. 39 i poz. 40 załącznika do (obecnego, jak i projektowanego) rozporządzenia.

Pozostałe zmiany

Zmiany następują również w § 4 rozporządzenia poprzez uaktualnienie i rozszerzenie zakresu przedmiotowego wyłączeń ze zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Odnosi się to np. do silników do napędu pojazdów i motocykli, czy części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, ale także innych czynności.

Wydaje się, że ważną zmianą, ale trudną na tym etapie do oceny jest zmiana dotycząca usług finansowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wszystkie usługi klasyfikowane wg PKWiU 2015 w dziale 64-66 jako usługi finansowe i ubezpieczeniowe są zwolnione przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania. Po zmianie i wprowadzeniu nowego rozporządzenia jedynie niektóre usługi finansowe i ubezpieczeniowe będą zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. Świadczy o tym dodany przedrostek „ex” przed działem 64-66.

Co się nie zmieni?

Pozostały zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących nie ulegnie zmianie. Utrzymane zostanie na dotychczasowym poziomie kryterium wielkości sprzedaży, tj. 20 000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą, które zwalnia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży.

Zachowano również system zwolnień przedmiotowo-podmiotowych.

Nic nie zmienia się w obowiązkach związanych z kasami fiskalnymi w jednostkach samorządu terytorialnego (JST), co przy nakładaniu na JST w innych obszarach coraz większych obciążeń finansowych przez rządzących wydaje się korzystnym rozwiązaniem.

Ponadto usunięto z rozporządzenia pojęcie obrotu, traktowanego jako wartość netto. Po zmianach termin ten zostanie zastąpiony przez pojęcie sprzedaży (odrębnie doprecyzowano, że jest to wartość bez podatku VAT).

Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu w celu odsłuchania szkolenia zrealizowanego w dniu 16 grudnia 2021 r.:  kontakt@wzajaczkowski.pl

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *