W dniu 21 kwietnia 2020 r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 24 kwietnia 2020 r. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 25 kwietnia 2020 r.
Opublikowane rozporządzenie dostosowuje treść rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących do zmiany regulacji jaka nastąpiła z dniem 31 marca 2020 r. na podstawie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020, poz. 568) polegającej na wprowadzeniu możliwości wystawiania i wydawania nabywcy paragonu fiskalnego lub faktury, nie tylko w postaci papierowej, lecz również, za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej – art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.
Należy jednak pamiętać, że możliwość wystawiania i wydania nabywcy przy użyciu kasy rejestrującej paragonów fiskalnych lub faktur w postaci elektronicznej dotyczy wyłącznie kas online. Wobec powyższego podatnicy używający kas z papierowym i elektronicznym zapisem kopii mają obowiązek postępować zgodnie z treścią § 29 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, który stanowi, że: Podatnicy prowadząc ewidencję przy użyciu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii dokonują wydruku wystawianych przy użyciu kasy dokumentów, a w przypadku kas z papierowym zapisem kopii – również ich kopii. W przypadku kas z elektronicznym zapisem kopii obowiązek wydruku nie dotyczy paragonów fiskalnych i paragonów fiskalnych anulowanych w przypadku, o którym mowa w § 12, oraz raportów fiskalnych dobowych, które mają postać zapisu na informatycznym nośniku danych.
W rozporządzeniu zmieniającym z 21 kwietnia 2020 r. wprowadzono również, w odniesieniu od kas online, możliwość wystawiania zamiast paragonów fiskalnych i paragonów fiskalnych anulowanych w postaci papierowej i w postaci elektronicznej wyłącznie paragony fiskalne i paragony fiskalne anulowane w postaci elektronicznej – § 19a rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Analogicznie postąpiono z fakturami, tzn. zamiast wystawiać faktury i faktury anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej można wystawiać faktury i faktury anulowane wyłącznie w postaci elektronicznej.
Ponadto możliwe jest po wprowadzonej zmianie wystawianie raportów fiskalnych fiskalizacji, a także dokumentów niefiskalnych wyłącznie w postaci elektronicznej – zmieniony § 19 ust. 1 pkt 4 i pkt 10 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Obowiązujące od 1 maja 2019 r. rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących nałożyło na podatników dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Podatnicy zobowiązani są do zapoznania osób prowadzących u niego ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej z przepisami w zakresie prawidłowego prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego i o skutkach niewykonywania tych obowiązków.
Obowiązek ten wynika ze zmienionego ww. rozporządzeniem z dnia 21 kwietnia 2020 r. § 6 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zgodnie z którym podatnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania.
Zmiana polega na obowiązku zapoznania osoby prowadzącej ewidencję z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji, wystawiania paragonu fiskalnego, ale również wydawania tego paragonu.
Ww. przepis nakazuje zapoznanie z informacją o zasadach ewidencji nie tylko pracowników podatnika, którzy obsługują kasę fiskalną, lecz również wszystkie osoby obsługujące kasy rejestrujące bez względu na sposób i formę powierzenia tym osobom prowadzenia ewidencji.
Osoba prowadząca u podatnika ewidencję składa oświadczenie o zapoznaniu się zasadami rejestrowania sprzedaży i wystawiania paragonu fiskalnego oraz z konsekwencjami nieprzestrzegania tych zasad określonymi w części I załącznika nr 1 do rozporządzenia. W świetle § 6 ust. 6 rozporządzenia wzór informacji o zasadach ewidencji oraz oświadczenie, które ma zostać podpisane stanowi załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 kwietnia 2020 r. zmienia tytuły zawarte w części I załącznika nr 1 do rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, a także co wydaje się najważniejsze zmieniła się treść oświadczenia jakie muszą podpisać osoby prowadzące u podatnika ewidencję przy użyciu kasy rejestrującej.
Nowe oświadczenie ma następującą treść:
Oświadczam, że podatnik zapoznał mnie z zasadami prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz ze skutkami nieprzestrzegania tych zasad, objętymi informacją o zasadach ewidencji.
Oświadczam, że znam obowiązki wskazane w informacji o zasadach ewidencji. Wiem, że za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu fiskalnego (faktury), w tym wydanie z kasy rejestrującej zamiast paragonu fiskalnego (faktury) innego dokumentu, mogę zostać ukarany/a karą grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe.
W nowym oświadczeniu jest nie tylko mowa świadomości konieczności wystawiania paragonu, lecz również o konieczności wydawania paragonu przez pracownika. Ponadto oświadczenie zawiera informację o możliwości ukarania pracownika, gdy będzie on wydawał z kasy rejestrującej inny dokument niż paragon fiskalny, czy faktura.
Ponieważ obowiązek przyjęcia podpisanego oświadczenia należy zrealizować przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej przez tę osobę, to już od 25 kwietnia 2020 r. należy stosować nowy wzór informacji i oświadczenia dla każdej nowej osoby obsługującej kasę rejestrującą u podatnika.
Należy również przypomnieć, że za brak przekazania informacji i oświadczenia pracownikowi przy jednoczesnym popełnieniu przez tego pracownika czynu zabronionego (dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu) grożą osobie sprawującej nadzór nad pracownikiem sankcje z Kodeksu karnego skarbowego.
Dodatkowo, poza załącznikiem nr 1 do rozporządzenia, zmieniła się treść załączników od nr 2 do nr 6 do rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2019 r.