W świetle art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni.

Zawieszenie działalności gospodarczej wywołuje skutki w podatku VAT. Podatnicy VAT czynni, którzy zdecydują się na zawieszenie tej działalności nie mają obowiązku składania deklaracji miesięcznych albo kwartalnych za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy – art. 99 ust. 7a ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 99 ust. 7b ustawy o VAT zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych, o którym mowa w ust. 7a, nie dotyczy:

  • podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  • podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary – w zakresie których są podatnikiem;
  • okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
  • okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Niejednokrotnie podatnicy zawieszający prowadzenie działalności gospodarczej posiadają towary będące środkami trwałymi, które z różnych względów starają się sprzedać. Sprzedaż ta odbywa się w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

Regulacje Prawa przedsiębiorców wykluczają możliwość sprzedaży w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności – art. 25 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców. Jednakże w świetle art. 25 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może m.in.:

  • zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Wynika z powyższego, że sprzedaż środka trwałego w toku zawieszenia działalności gospodarczej jest prawnie dopuszczalna. Przepisy podatkowe dotyczące VAT, jak i podatków dochodowych również nie zawierają ograniczeń w tym zakresie.

Sposób opodatkowania sprzedawanego pojazdu jest zależny od sposobu jego wykorzystywania oraz zasad jego nabycia.

Po pierwsze do jakich celów był w trakcie działalności gospodarczej wykorzystywany samochód:

  • wyłącznie do celów działalności zwolnionej od podatku VAT,
  • do działalności zwolnionej i opodatkowanej, albo wyłącznie opodatkowanej.

W pierwszym przypadku samochód może zostać sprzedany jako zwolniony od VAT, gdyż w świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jeżeli towar (samochód był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej, bez prawa do odliczenia VAT, to jego sprzedaż może korzystać ze zwolnienia od VAT. Wówczas podatnik wystawia fakturę ze zwolnieniem z VAT wskazując podstawę prawną zwolnienia – art. 43 ust. 1 pkt 2.

Jeżeli jednak samochód, choćby w niewielkiej części był związany z wykonywaniem działalności opodatkowanej, to jego sprzedaż powinna być opodatkowana. Wówczas VAT powinien być obliczony od całej wartości sprzedawanego pojazdu niezależnie od przysługującego przy jego zakupie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik, co do zasady, powinien wystawić przy sprzedaży fakturę z VAT.

Wystawienia faktury z VAT można jednak uniknąć, gdy samochód był używany w firmie i był nabyty w ramach procedury VAT marża od podmiotów wskazanych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, tj. od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Jeżeli od tych podmiotów podatnik nabył samochód, który był wykorzystywany w firmie, to ten pojazd może być opodatkowany procedurą VAT marża i podatek najprawdopodobniej nie wystąpi (o ile, upraszczając, samochód przy sprzedaży był tańszy niż przy zakupie). Wówczas należy wystawić fakturę VAT marża (na niej nie wykazuje się kwoty podatku).

Istotne jest również do jakich celów pojazd był wykorzystywany w toku działalności gospodarczej.

Jeżeli wyłącznie do czynności zwolnionych, to podatnik nie miał w ogóle prawa do odliczenia VAT. Jeżeli do czynności opodatkowanych i zwolnionych, to zakres odliczenia był limitowany tzw. proporcją odliczenia. Jeżeli natomiast samochód był wykorzystywany do czynności opodatkowanych, to, co do zasady, podatnikowi przysługiwało pełne odliczenie VAT.

Pełne odliczenie VAT od samochodów zależy również od rodzaju samochodu oraz zakresu jego wykorzystywania do działalności gospodarczej.

Samochody tzw. „ciężarowe” umożliwiają podatnikowi pełne odliczenie VAT, o ile ich zakres wykorzystywania był związany wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. Do takich samochodów „ciężarowych” należą m.in.:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

– klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

– z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  • pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

– agregat elektryczny/spawalniczy,

– do prac wiertniczych,

– koparka, koparko-spycharka,

– ładowarka,

– podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

– żuraw samochodowy;

  • pojazdy konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
  • pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (dla tych samochodów należy prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu).

Te ostatnie pojazdy mogą być nawet samochodami osobowymi, pod warunkiem jednak, że podatnik złożył w urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem druk VAT-26 i równocześnie zaprowadzi ewidencję przebiegu pojazdu.

Jeżeli podatnik sprzedaje w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej samochód, który dawał podatnikowi pełne odliczenie w związku ze złożeniem druku VAT-26, to przed sprzedażą (najpóźniej przed dniem sprzedaży –art. 86a ust. 14 ustawy o VAT) powinien złożyć aktualizację pierwotnie złożonego druku VAT-26. Na taki wymóg wskazują urzędy skarbowe, choć w mojej ocenie, brak jest przy sprzedaży samochodu obowiązku aktualizacji druku VAT-26.

Przy sprzedaży takich samochodów, dla których złożono VAT-26 odliczenie przy nabyciu było pełne i występuje opodatkowanie przy sprzedaży pojazdu.

Inaczej jest wówczas, gdy sprzedawany jest pojazd (niebędący „ciężarowym”, który dawał jedynie 50% odliczenie kwoty VAT. Przy jego sprzedaży opodatkowanie będzie dotyczyło całej kwoty należności, ponieważ jednak podatnik nie odliczył VAT naliczonego w całości ma możliwość skorygowania nieodliczonego VAT w proporcji do pozostałych miesięcy do końca okresu korekty, o czym stanowi art. 90b ustawy o VAT. Okres korekty jest uzależniony od wartości początkowej pojazdu. W przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł korekty dokonuje się, jeżeli zmiana ich wykorzystywania ( w tym wypadku sprzedaż opodatkowana) nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy – art. 90b ust. 6 ustawy o VAT. Gdy wartość początkowa pojazdu była wyższa niż 15.000 zł okres korekty wynosi 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy – art. 90b ust. 1 ustawy o VAT. Sprzedaż pojazdu w okresie korekty, który dawał jedynie 50% prawo do odliczenia VAT skutkuje pełnym opodatkowaniem pojazdu przy sprzedaży z możliwością skorygowania (odliczenia VAT) nieodliczonego przy zakupie. Korekta ta dotyczy wyłącznie nieodliczonego VAT i przysługuje tylko za okresy, w których pojazd nie został wykorzystany w działalności gospodarczej, do końca okresu korekty, tj. końca 12 miesięcy (przy pojazdach nieprzekraczających wartości początkowej 15.000 zł) i 60 miesięcy (przy pojazdach przekraczających wartość początkową 15.000 zł).

Sprzedaż w okresie korekty dla celów VAT należy ująć w ewidencji VAT i za ten okres, w którym nastąpiła sprzedaż pojazdu należy złożyć deklarację VAT z wykazaną podstawą opodatkowania oraz podatkiem należnym (ewentualnie zwolnieniem od VAT). Konieczne będzie również złożenie pliku JPK_VAT. W tej samej deklaracji należy wykazać ewentualną korektę nieodliczonego przy zakupie podatku naliczonego.

Natomiast, gdy podatnik dokonuje sprzedaży podlegającej systemowi VAT marża i marża ta jest ujemna (wartość nabytego pojazdu była wyższa niż cena sprzedaży) nie złoży deklaracji VAT i nie złoży również JPK_VAT, bowiem podstawa opodatkowania i podatek należny wynosi 0 zł.

Odnośnie składania deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej należy zauważyć, że w świetle art. 99 ust. 7a ustawy o VAT podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą nie mają obowiązku składania deklaracji VAT. Natomiast z art. 82 § 1b niezbicie wynika, że podatnicy, którzy taką działalność zawiesili mają obowiązek comiesięcznego składania JPK dla celów VAT, bowiem w art. 82 § 1b ustawy Ordynacja podatkowa nie zawiera żadnych referencji do art. 99 ust. 7a ustawy o VAT.

Trzeba jednak wskazać, że Ministerstwo Finansów w dniu 7 lutego 2018 r. opublikowało komunikat dostępny na stronie internetowej resortu z którego wynika, że „jeżeli podatnik – z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia.”. Komunikat ten nie zawiera jednak żadnej podstawy prawnej na poparcie tego stanowiska.

Od lipca 2020 r. podatnicy, którzy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej dokonają sprzedaży wyłącznie samochodu opodatkowanego procedurą VAT marża, w wyniku której podstawa opodatkowania będzie wynosiła 0 zł będą zobowiązani do złożenia pliku JPK_VAT wraz z deklaracją VAT, gdyż zgodnie z § 10 ust. 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług dodatkowo ewidencja (sprzedaży) zawiera oznaczenia dotyczące dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowanej na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy – oznaczenie „MR_UZ”. Tak więc nawet, gdy podstawa opodatkowania i podatek należny będzie wynosił 0 zł, to trzeba będzie fakturę VAT marża wykazać w ewidencji JPK_VAT z rzeczywistymi danymi sprzedaży i kwotami sprzedaży. Nie jest jednak jasne, czy obowiązkowe złożenie ewidencji spowoduje konieczność złożenia deklaracji VAT (połączonej z plikiem JPK_VAT), bowiem w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów dot. struktury JPK_VAT z deklaracją z lutego 2020 r. wskazano: „W deklaracji nie uwzględnia się wysokości ujemnej podstawy opodatkowania w przypadku dostawy towarów opodatkowanych na zasadzie marży, zgodnie z art. 120 ustawy (oznaczonych MR_UZ).”.

Należy również pamiętać, że wystawiając fakturę dokumentującą sprzedaż samochodu w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, gdy nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej nie trzeba tej sprzedaży ujmować w kasie rejestrującej, bowiem zgodnie z poz. 47 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2018, poz. 2519) zwolnione z obowiązku ewidencjonowania są: dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.

Sprzedaż samochodu w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

Komentarze 22 thoughts on “Sprzedaż samochodu w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

  • 4 marca 2021 z 08:12
    Permalink

    Witam. Jeżeli posiadam samochód na firmę ale ponoszę całkowite koszta i rozliczam go z VATu to czy działalność mogę zawiesić? Pozdrawiam. Marlena

    Powtórz
    • 4 marca 2021 z 08:55
      Permalink

      Może Pani zawiesić działalność gospodarczą jeżeli, co do zasady, nie zatrudnia Pani pracowników. Nie można amortyzować samochodu od następnego miesiąca po zawieszeniu działalności. Ale koszty leasingu mogą być kosztem podatkowym. VAT od samochodu, np. od leasingu również będzie do odliczenia, ale po odwieszeniu działalności lub w trakcie zawieszenia – wówczas należy złożyć deklarację VAT.

      Powtórz
  • 16 grudnia 2021 z 17:38
    Permalink

    Witam, zawiesiłem działalność ( transport) , chciałbym sprzedać auto, które było wcześniej w leasingu ( spłacony). Odliczany w pełni vat. Klient osoba prywatna bez działalność. Czy muszę wystawić fakturę VAT tak jakbym prowadził działalność oraz doliczyć vat 23%. Jak należy w takiej sytuacji rozliczyć się z urzędem skarbowym. Z góry dziękuję za odp. Emil

    Powtórz
    • 16 grudnia 2021 z 23:37
      Permalink

      Nie jest łatwo odpowiedzieć na takie pytanie, bo jest uzależnione od wielu elementów których nie znam. Nie wiem, jak długo zawiesił Pan działalność, czy będzie Pan ją odwieszał, kiedy, czy chce Pan przejść na zwolnienie z VAT, itd, itp. Wiele zależy od Pana planów na działalność gospodarczą. Wówczas można rozsądnie pomóc.
      Jednak jeżeli od samochodu odliczono jedynie VAT od leasingu, a samochód po wykupie (bez odliczenia) był przekazany na cele prywatne, opodatkowanie nie jest konieczne. Jeżeli jednak odliczono VAT przy wykupie z leasingu samochód musi być opodatkowany. Najlepiej wystawić fakturę w celu rejestracji samochodu przez nabywcę. Za miesiąc sprzedaży niezależnie od zawieszenia działalności należny złożyć JPK_VAT i deklarację.

      Powtórz
  • 19 grudnia 2021 z 10:58
    Permalink

    Witam w grudniu 2020 zawiesiłem działalność (taxi ) byłem rozliczany VAT marża teraz chce sprzedać auto które zakupiłem w listopadzie 2019 (wartosc zakupu 9000 zł ) obecna wartosc ok 5000 czy muszę wystawić fakturę i jak to rozliczyć

    Powtórz
    • 20 grudnia 2021 z 00:01
      Permalink

      Po pierwsze usługi taksówek nie mogą być rozliczane VAT marża.
      Po drugie nie wiadomo jak Pan się rozliczał, czy jako zwolniony, czy opodatkowany, czy też jako taksówkarz zryczałtowanym VAT 4%.
      Czy było prawo do odliczenia VAT przy zakupie samochodu. Jaki był Pana status przed zawieszeniem działalności gospodarczej (czynny, czy zwolniony)?
      Prawdopodobnie rozliczał się Pan ryczałtem, a samochód kupił Pan od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej (bądź w okresie stosowania ryczałtu). Gdyby tak, to samochód może być opodatkowany marżą. Podatek nie wystąpi, bo cena zakupu była niższa niż cena sprzedaży. Jednak trzeba złożyć JPK dla faktury pomimo braku podatku od takiej transakcji.

      Powtórz
  • 1 czerwca 2022 z 02:39
    Permalink

    Dzień dobry, mam zawieszona dzialalnosc od prawie dwóch lat. Chcę sprzedać samochód kupiony na fakturę VAT za 13900 brutto w 2019. Czy muszę sprzedawać na fakturę, czy muszę wyprowadzić auto ze środków trwałych, czy mogę sprzedać osobie nieprowadzącej działalność? Jakie podatki zapłacę, co z VAT. Nie chcę odwieszać działalności.

    Powtórz
    • 7 czerwca 2022 z 23:01
      Permalink

      W nawiązaniu do Pani pytania, proszę o sprecyzowanie: Czy na fakturze zakupu samochodu był VAT, czy go nie było. Czy faktura była opodatkowana marżą, czy była sprzedana przez podatnika zwolnionego (wówczas byłby VAT -zw.). Czy VAT został przez Panią odliczony i w jakiej wysokości (%), czy jest Pani czynnym podatnikiem VAT (a może zwolnionym), czy wykonuje Pani czynności wyłącznie zwolnione od podatku, czy opodatkowane, czy jedne i drugie?
      Czy samochód był wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych?
      Czy samochód był wprowadzony do środków trwałych, czy został zamortyzowany w całości, w części, lub nie został w ogóle?
      Komu chce Pani sprzedać samochód, komuś z rodziny, czy osobie trzeciej?
      Czy rozlicza się Pani ryczałtem, liniowym, czy na zasadach ogólnych (progresją)?
      Na razie tyle.

      Powtórz
  • 10 sierpnia 2022 z 13:34
    Permalink

    Dzień dobry
    Zakupiłem auto 30 lipca 2021 faktura vat, vat odliczyłem całkowicie (50proc). Od września będę zawieszał działalność gospodarczą. Działalności raczej długo nie będę odwieszał. Czy jeśli dobrze rozumiem to w przypadku jeśli przez 6 lat od 2021 roku licząc, auta nie wyprowadzę z firmy, to vatu nie musze oddawać? A po tym okresie jest to możliwe bez oddania vatu? Z góry dziękuje za odpowiedź.

    Powtórz
    • 14 sierpnia 2022 z 12:32
      Permalink

      Zapewne pomylił Pan przepisy PIT i VAT.
      Jeżeli odliczył Pan VAT, nawet jak w tym przypadku tylko 50%, to dla celów VAT opodatkowanie nastąpi w każdej sytuacji, gdy:
      – przekaże Pan samochód na cele prywatne,
      – przekaże Pan samochód w formie darowizny,
      – zlikwiduje Pan działalność gospodarczą,
      – sprzeda Pan samochód,
      – nie będzie Pan wykonywał czynności podlegających VAT przez co najmniej 10 miesięcy (nie dotyczy podatników zawieszających działalność gospodarczą).
      Gdy wystąpią ww. sytuacje musi Pan opodatkować samochód wg ceny rynkowej, albo wg ceny sprzedaży, nawet gdy minie 6 lat, czy 10 lat od daty jego zakupu.
      A dla celów PIT po ponad 6 latach od wyprowadzenia samochodu z działalności gospodarczej nie będzie PIT, ale w chwili wyprowadzenia z firmy będzie VAT wg ceny rynkowej samochodu.

      Powtórz
  • 8 grudnia 2022 z 22:52
    Permalink

    Dzień dobry.
    W Lipcu 2020 kupiłem samochód na fakturę VAT, prowadziłem działalność zwolnioną z VAT (taxi) do Września 2022, aktualnie jest zawieszona. Rozliczałem się na zasadach ogólnych. Chciałbym auto wycofać z działalności na cele prywatne lub sprzedać.
    Z jakimi podatkami muszę się liczyć w obu przypadkach i kiedy mam obowiązek je zapłacić jeśli przez dłuższy czas nie planuje działalności odwieszać? Obowiązek następuję w jakimś konkretnym terminie od sprzedaży czy w rocznym zeznaniu podatkowym?

    Powtórz
    • 10 grudnia 2022 z 22:25
      Permalink

      Wycofanie samochodu z firmy w Pana przypadku jest neutralne w VAT i PIT (nie płaci się VAT i PIT). Pit wystąpi przy sprzedaży. Przy sprzedaży VAT prawdopodobnie nie wystąpi, bo kupił Pan samochód do działalności, która, jak pan pisze była zwolniona z VAT. Jednak pełna odpowiedź dot. VAT będzie zależała od tego, czy samochód był środkiem trwałym, czy na fakturze zakupu był VAT, czy opodatkowanie marżą, jaka będzie wartość samochodu przy sprzedaży, kiedy Pan sprzeda samochód w 2022 czy w 2023 r. Jeżeli w 2022 r. jaka była dotychczasowa wartość Pana sprzedaży jako podatnika VAT itd.
      Sprzedaż w czasie zawieszenia działalności wygeneruje przychód. Podatek od przychodu w trakcie zawieszenia działalności jest deklarowany w rocznym PIT bez konieczności zapłaty zaliczek.

      Powtórz
  • 10 lutego 2023 z 23:44
    Permalink

    W październiku 2019 roku wziąłem w leasing samochód.
    Samochód był wprowadzony do srodków trwałych. Samochód został wykupiony z leasingu w pazdzierniku 2021, po dwóch latach .W grudniu 2021 zawiesiłem działalność. Nie byłem VATovcem.
    W roku 2023 w maju chcę samochód sprzedać. Opodatkowany byłem zasadami ogólnymi.
    Jakie kwoty będę musiał zapłacić z PIT i VAT ( VAT pewnie nie? ).

    Powtórz
    • 12 lutego 2023 z 22:35
      Permalink

      Sprzedaż samochodu środka trwałego od którego nie odliczono VAT i który był wykorzystywany do czynności zwolnionych z VAT nie podlega opodatkowaniu VAT – nie ma VAT.
      Podatek dochodowy trzeba zapłacić jeżeli po leasingu samochód był zaliczony do środków trwałych.
      Jeżeli działalność gospodarcza jest zawieszona to podatek od sprzedaży trzeba zapłacić po zakończeniu roku.
      Wysokość podatku zależy od wartości sprzedaży pomniejszonej o niezamortyzowaną wartość środka trwałego i oczywiście od progu podatkowego.

      Powtórz
    • 16 maja 2023 z 16:51
      Permalink

      Dzień dobry. W styczniu 2019 roku zakupiłem samochód za 75k netto; 93 brutto na jednoosobowa działalność gospodarczą jako środek trwały do celów prywatnych odliczone 50% Vatu oraz amortyzacja na 60 miesięcy. We wrześniu 2020 roku zawiesiłem działalność. Obecnie chciałbym sprzedać samochód. Wiem ze musi być to sprzedaż na podstawie faktury VAT, czy musze odliczać cały VAT ze sprzedaży i jak to zrobić podczas zawieszonej działaności oraz jak jest z podatkiem? Prosze o odpowiedz.

      Powtórz
      • 17 maja 2023 z 11:33
        Permalink

        Nie wiem, czy urząd skarbowy nie wyrejestrował Pana z ewidencji podatników czynnych. Nie wiem również, czy sprzedawała Pan jakieś inne towary, czy usługi w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej.
        Możliwości jest kilka:
        1) sprzedać samochód za jego wartość i odliczyć VAT nieodliczony, w części w jakiej pozostało czasu (miesięcy) do końca okresu korekty art. 90b ustawy o VAT
        2) wyprowadzić samochód z firmy (przekazanie na własne cele), ale wówczas trzeba by było go również opodatkować i odliczyć VAT jak w pkt 1, a następnie sprzedać samochód poza działalnością gospodarczą (dla celów VAT). Tutaj niedokonane odpisy amortyzacyjne nie byłyby kosztem.
        3) złożyć VAT-R ze wskazaniem, że rezygnuje Pan z opodatkowania i staje się podatnikiem zwolnionym z VAT (o ile w poprzednim roku nie przekroczył Pan wartości sprzedaży 200.000 zł (łącznie z najmem prywatnym). Wówczas sprzedaż samochodu będzie zwolniona z VAT, ale trzeba będzie oddać 50% odliczonego podatku, ale nie całego tylko w części obliczonego do końca okresu korekty – art. 90b ustawy o VAT.
        Wybór należy do Pana.

        Powtórz
        • 17 maja 2023 z 13:13
          Permalink

          Czy w wariancie 1 – odliczenie VAT nieodliczonego liczy się do dnia dzisiejszego czyli mam ten samochód już ponad 4 lata i zostało kilka miesięcy do tych 60, czy do czasu zawieszenia działalności, czyli miałem go przez niecałe 2 lata aktywnej działaności i tyle odliczam z 60 miesięcy, wiec około 0,6 z polowej odliczonego VATU. Pozdrawiam

          Powtórz
          • 18 maja 2023 z 14:12
            Permalink

            60 miesięcy oblicza się od miesiąca zakupu do miesiąca poprzedzającego sprzedaż, razem z okresem zawieszenia dz. gosp.
            Czyli 50% VAT nieodliczonego, np 6000 /60 miesięcy = 100 zł za każdy miesiąc. I jeżeli do końca okresu korekty (60 miesięcy) pozostało np. 20 miesięcy i w tym miesiącu nastąpiła sprzedaż, to 20 x 100 zł = 2.000 zł. I to jest kwota korekty, którą można odzyskać w miesiącu sprzedaży samochodu, jako podatek naliczony. Oczywiście trzeba też rozliczyć VAT należny z tytułu sprzedaży.

  • 10 marca 2023 z 10:15
    Permalink

    Witam, we wrześniu 2021 kupiłam samochód ciężarowy na fakturę VAT marża. Samochód wykorzystywany był do działalności opodatkowanej. Działalność gospodarczą zawiesiłam 28.02.2023 teraz chciałabym sprzedać ten samochód. Czy mogę sprzedaży dokonać na podstawie faktury VAT marża oraz czy powinnam za miesiąc w którym dokonam sprzedaży tego samochodu przesłać plik JPK część ewidencyjna i deklaracyjną?

    Powtórz
    • 12 marca 2023 z 20:55
      Permalink

      Dziękuję za pytanie.
      Samochód kupiony w ramach systemu VAT-marża może być sprzedany również w tym systemie, ale nie ma takiego obowiązku. Oznacza to, że można również sprzedać ten samochód opodatkowany na zasadach ogólnych, tj. netto + VAT na fakturze.
      Czy trzeba przesłać JPK VAT i złożyć deklarację zależy od tego czy wartość samochodu sprzedanego wg VAT marża będzie większa niż cena tego samochodu kupionego w ramach systemu VAT marża. Jeżeli różnica będzie wartością dodatnią konieczne będzie złożenie JPK_V7 i deklaracji, jeżeli różnica będzie wartością ujemną lub będzie równa 0 zł nie będzie konieczności składania JPK_V7 i deklaracji za miesiąc sprzedaży – podstawa prawna art. 99 ust. 7b pkt 5 ustawy o VAT.

      Powtórz
  • 24 maja 2023 z 10:28
    Permalink

    Witam.
    W marcu 2018 roku nabyłem od osoby prywatnej samochód osobowy, a następnie wprowadziłem go do jednoosobowej dz.gosp. i amoryzowałem do 31.12.2019. Od dnia 01.01.2020. zawiesiłem działalność, i zostałem wyrejestrowany z płatników VAT. Chciałbym teraz sprzedać ten samochód, ale nie wiem czy i ile będę musiał zapłacić podatku?
    Bardzo proszę o odpowiedź.

    Powtórz
    • 24 maja 2023 z 20:07
      Permalink

      Nie pisze Pan, czy był (jest?) podatnikiem czynnym, czy zwolnionym z VAT. Po drugie nie wiadomo, czy zlikwidował Pan działalność gospodarczą, a jeśli tak od kiedy. Przyjmując jednak, że był Pan podatnikiem czynnym, który nadal prowadzi działalność gospodarczą nawet zawieszoną, to sprzedaż takiego samochodu będzie opodatkowana. Można uniknąć zapłaty VAT jeżeli samochód zostanie sprzedany w procedurze VAT marża, a cena sprzedaży będzie niższa niż cena zakupu tego samochodu. Można też ten samochód przenieść z działalności gospodarczej na cele prywatne (wyprowadzić z firmy) i wówczas podatek VAT nie wystąpi. Jednak ta ostatnia propozycja byłaby niekorzystna dla celów PIT z uwagi na brak możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do podatkowych kosztów (o ile nie jest Pan na karcie podatkowej, albo ryczałcie).
      Podatku PIT Pan nie uniknie w tej sytuacji.

      Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *