Korekta WDT. Faktura sprzedaży WDT została wystawiona przez polskiego podatnika w styczniu 2024 r., do marca 2024 r. podatni nie uzyskał potwierdzenia wywozu sprzedanych towarów. Transakcja została wykazana w deklaracji za marzec 2024 r. jako sprzedaż krajowa ze stawką krajową. W maju 2024 r. podatnik polski uzyskał potwierdzenia wywozu sprzedanych towarów do kontrahenta z UE.

Jak dokonać korekty WDT w deklaracji VAT po otrzymaniu potwierdzenia i w których miesiącach należy dokonać takiej korekty?

Zgodnie z art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT: jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny – podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

Przepis ten reguluje sytuację, gdy podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w terminie trzech miesięcy wraz z miesiącem, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT. W takiej sytuacji podatnik nie wykazuje dostawy wewnątrzwspólnotowej ani w pierwszym miesiącu (miesiącu powstania obowiązku podatkowego), ani w miesiącu następnym po tym miesiącu, tj. drugim w kolejności miesiącu, lecz jest zobowiązany do wykazania tej transakcji w trzecim w kolejności miesiącu (licząc łącznie z miesiącem, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT).

Z uwagi na fakt, że w tym trzecim miesiącu podatnik nadal nie posiada dokumentów potwierdzających WDT ma obowiązek wykazania w tym trzecim miesiącu dostawy opodatkowanej stawką krajową.

Jeżeli więc u podatnika, jak w pytaniu, obowiązek podatkowy powstał w styczniu w związku z wystawieniem faktury sprzedaży i podatnik ani w styczniu, ani w lutym nie posiada dokumentacji potwierdzającej WDT, ma on obowiązek wykazania tej transakcji w trzecim miesiącu – marcu ze stawką krajową jako transakcji opodatkowanej na terytorium kraju z właściwą stawką VAT, o ile do dnia złożenia deklaracji za ten trzeci miesiąc tj. do 25 kwietnia nie zdobędzie dokumentów potwierdzających dokonanie WDT.

Jeżeli podatnik otrzyma dokumenty potwierdzające WDT już po złożeniu deklaracji za ten trzeci miesiąc (np. za maj 2024 r.) ma on możliwość skorygowania podatku i wykazania transakcji ze stawką 0% VAT.

Stanowi o tym art. 42 ust. 12a ustawy o VAT, zgodnie z którym: W przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.

Oznacza to, że gdy podatnik chce dokonać korekty tej transakcji w celu zastosowania stawki VAT w wysokości 0% ma obowiązek wystornować poprzedni zapis dotyczący marca w tym podstawę opodatkowania i podatek VAT, a następnie wykazać w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (styczeń) WDT ze stawką 0%.

Oznacza to również obowiązek korekty plików JPK_V7 za styczeń, jak i za marzec 2024 r.

W przypadku wykazania w pierwotnej deklaracji za marzec kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, to po korekcie deklaracji marcowej kwota ta ulegnie zwiększeniu. Jednak, gdy podatnik wykazał w pierwotnej deklaracji za marzec kwotę zobowiązania podatkowego (kwotę do wpłaty), to po dokonanej korekcie w związku z WDT (zmniejszenie kwoty należnego podatku VAT) kwota zobowiązania się zmniejszy i powstanie nadpłata, o którą to kwotę podatnik powinien odrębnie wnioskować do urzędu skarbowego.

Dodatkowo należy również złożyć korektę informacji podsumowującej VAT-UE i wykazać w niej w rozliczeniu za styczeń 2024 r. wartość WDT w związku z otrzymaniem dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Podatnik nie będzie musiał korygować informacji podsumowującej VAT-UE za marzec, gdyż za marzec transakcja ta nie była w ogóle wykazana w informacji podsumowującej.

Korekta WDT – brak dokumentów
Tagi:                

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *