Do Sejmu trafił projekt z dnia 11 stycznia 2022 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza nowe niższe stawki VAT na żywność, nawozy, gaz ziemny oraz paliwa.

Projekt ustawy przewiduje obniżkę VAT na żywność, nawozy, ziemię ogrodniczą i gaz ziemny do 0% na okres od lutego do końca lipca 2022 r. Przedłużenie stosowania stawki obniżonej stawki VAT w wysokości 5% na energię elektryczną w okresie kwiecień-lipiec 2022 r. Obniżkę stawki VAT do 5% na energię cieplną w okresie luty-lipiec 2022 r.

W okresie od lutego do końca lipca 2022 r. pomimo obniżenia stawki VAT na żywność, nawozy i ziemię ogrodniczą (do 0%), które byłyby przedmiotem sprzedaży na odległość towarów importowanych umieszczonych w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej 150 euro, gdy osobą odpowiedzialną za pobór podatku w imieniu własnym i na rzecz osoby, dla której towary są przeznaczone byłby operator pocztowy lub podatnik posiadający status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego, stawka VAT na import w takich towarów będzie wynosiła 23% zgodnie z art. 138i ust. 4 ustawy o VAT.

Odnośnie paliw przewiduje się, że stawka 8% będzie stosowana wobec:

1) benzyn silnikowych (CN 2710 12 45 lub 2710 12 49) oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach,

2) olejów napędowych (CN 2710 19 43 i 2710 20 11) oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach,

3) biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczonych do napędu silników spalinowych – bez względu na kod CN,

4) przeznaczonych do napędu silników spalinowych gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych (CN 2711, z wyłączeniem CN 2711 11 00 i 2711 21 00) oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901, skroplonych.

Projekt ustawy przewiduje nałożenie niespotykanego w krajach demokratycznych obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż towarów spożywczych, paliw silnikowych oraz towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej, czytelnej informacji o obniżeniu stawek podatku VAT, odpowiednio, na towary dla których niniejszą ustawą wprowadza się do ustawy o VAT obniżkę stawek VAT.

Ponadto zakłada się nałożenie obowiązku na sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej przekazywania nabywcy tych towarów informacji o obniżonych stawkach podatku dotyczących tych towarów:

1) przez każdorazowe dołączenie tej informacji do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za te towary, albo

2) oddzielnie, w przypadku gdy faktura lub inny dokument, z którego wynika zapłata należności za te towary, zostaną wysłane później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Te niespotykane działania informacyjne maja zapewne poprawić notowania sondażowe rządzącej partii.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lutego 2022 r.

Istotnym problemem dla sprzedawców, jak i nabywców odsprzedających zakupione towary będzie zastosowanie właściwej stawki w okresie przejściowym:

  • grudzień-styczeń dla gazu, energii elektrycznej i cieplej,
  • styczeń-luty dla żywności, nawozów, ziemi ogrodniczej, gazu ziemnego, paliw, energii cieplnej.

Problemem będzie zastosowanie właściwej stawki VAT w okresie przejściowym dla sprzedanych towarów, otrzymanej i zafakturowanej zaliczki, czy rozliczenie energii cieplnej, elektrycznej i gazu ziemnego za okresy sprzed obniżki i po obniżce VAT.

Problemem może być również treść tych faktur, czy wielość różnych stawek dotyczących tego samego towaru na tej samej fakturze. Ponadto w przypadku nośników energii wchodzi w grę ewentualne korygowanie faktur wcześniej wystawionych z zawyżoną stawką VAT, która po obniżce jest/będzie niższa.

Ewentualną pomoc w tym zakresie znajdziecie Państwo na przeprowadzonym przeze mnie szkoleniu (do odsłuchania i konsultacji po odsłuchaniu):

Obniżka stawek VAT
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *