Kilka dni temu na stronach internetowych Ministerstwa Finansów ukazał się komunikat dotyczący stawki VAT w Finlandii dla potrzeb procedury OSS i IOSS.

Tytuł i treść tego komunikatu są następujące:

„Nowa stawka podatku VAT w Finlandii od 1 września 2024 r. dla procedury OSS i IOSS

Informujemy o nowej stawce podatku VAT w Finlandii od 1 września 2024 r. dla procedury OSS i IOSS

Informujemy, że od 1 września 2024 r. zmieniła się stawka podatku VAT w Finlandii dla transakcji w ramach procedury OSS i IOSS.

Do 31 sierpnia 2024 r. obowiązywała stawka podatku VAT w wysokości 24%. Od 1 września 2024 r. stawka wynosi 25,5%.

W przypadku rozliczenia transakcji do Finlandii za III kwartał 2024 r. w deklaracji VIU-DO jest możliwość ujęcia dwóch wartości stawek podatku VAT.

W przypadku rozliczania podatku VAT w ramach procedury IOSS ww. zmiana stawki podatku VAT będzie obowiązywać dla deklaracji VII-DO składanej za miesiąc wrzesień 2024 r.”.

Nie wiem kto przygotowuje takie komunikaty w Ministerstwie Finansów, wiem jedynie że powyższy jest nieprawdziwy /przynajmniej w części/ i powinien być sprostowany.

Otóż system OSS (One Stop Shop) i IOSS (Import One Stop Shop) to upraszczające systemy rozliczeń podatku VAT wprowadzone przez Unię Europejską od lipca 2021 r. dla transakcji realizowanych przez podatników na rzecz – co do zasady – konsumentów z innych krajów członkowskich UE.

Upraszczając: podatnicy, którzy zarejestrują się do procedury OSS lub IOSS w danym państwie członkowskim UE, w którym posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a dokonują transakcji na rzecz konsumentów z innego państwa członkowskiego UE mogą zapłacić podatek w swoim państwie członkowskim, w którym są zarejestrowani i automatycznie nie muszą rejestrować się i rozliczać podatku w państwach, w których konsumenci nabywający towary/usługi posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Skoro podatnicy z jednego kraju członkowskiego UE np. Polski sprzedają towary / usługi do konsumentów z innego państwa członkowskiego np. Finlandii, to warunkiem braku dyskryminacji towarów/usług sprzedawanych z jednego kraju konsumentom z innego kraju jest to, aby sposób opodatkowania towarów/usług nabywanych przez tych konsumentów był identyczny ze sposobem opodatkowania towarów/usług sprzedawanych tym konsumentom przez podatników z kraju w którym mieszkają ci konsumenci.

Przede wszystkim chodzi o stawki podatku VAT. Jeżeli więc polski podatnik sprzedaje towar konsumentowi z Finlandii, to polski podatnik zarejestrowany do procedury OSS, IOSS nie zastosuje stawek VAT właściwych dla tego towaru, które obowiązują w Polsce, lecz jest zobowiązany stosować stawki VAT takie same jak obowiązujące na takie same towary w Finlandii.

Gdyby było inaczej to podatnik z Luksemburga sprzedawałby polskim konsumentom np. telewizory, czy inny sprzęt elektroniczny opodatkowany stawką VAT obowiązującą w Luksemburgu (17%). Taka sprzedaż automatycznie byłaby tańsza od krajowych (polskich) towarów o 6%, co przy towarach o znacznej cenie eliminowałoby polskich sprzedawców na rzecz sprzedawców z Luksemburga – kraju z niższą stawką VAT na te same produkty.

Stąd też rejestracja w procedurze OSS, IOSS powoduje, że podatnik z jednego kraju członkowskiego sprzedając towary/usługi na rzecz konsumentów z innego kraju członkowskiego UE musi stosować stawki VAT obowiązujące w państwie docelowym.

Jaki jest problem z komunikatem Ministerstwa Finansów?

Otóż nie ma czegoś takiego jak stawka VAT „dla transakcji w ramach procedury OSS i IOSS”. Jest albo taka, albo inna stawka podatku VAT, dla takich albo innych towarów lub usług.

W Finlandii od września 2024 r. obowiązuje podstawowa stawka VAT w wysokości 25,5 %. Jednak poza stawką podstawową obowiązują również stawki obniżone w wysokości 14% i 10%.

Obniżone stawki VAT obowiązują m.in. na e-booki, lekarstwa, książki, gazety, czasopisma, artykuły spożywcze, czy artykuły rolnicze.

Jeżeli więc polski podatnik sprzedaje np. suszone owoce, czy miód i dokonuje ich dostawy na rzecz konsumentów z Finlandii, to do opodatkowania takich towarów zastosuje stawkę VAT obniżoną do 10% lub 14% w zależności od opodatkowania tych towarów w Finlandii.

Stąd też w takim przypadku polskiemu sprzedawcy może być całkowicie obojętne, że wzrosła stawka VAT na elektronikę z 24% na 25,5% skoro on nie sprzedaje elektroniki, a stawkę VAT stosuje na wskazane wyżej towary w niezmienionej wysokości.

Dlatego też informacja Ministerstwa Finansów, z której wynika, że „zmieniła się stawka podatku VAT w Finlandii dla transakcji w ramach procedury OSS i IOSS” jest nieprawdziwa i wprowadzająca polskich podatników w błąd. Nie ma bowiem jednej stawki VAT w ramach procedury OSS, czy procedury IOSS. Stawki VAT obowiązujące w Finlandii są różne dla różnych towarów, a wzrost stawki VAT na określone towary nie oznacza, że wszyscy podatnicy będą taką samą stawkę stosować. Tym bardziej błędna jest informacja Ministerstwa Finansów sugerująca, że sprzedając na rzecz fińskich konsumentów polscy podatnicy muszą zastosować stawkę podstawową.

Komunikat albo powinien informować, że podstawowa stawka VAT w Finlandii wzrosła z 24% na 25,5% i dotyczy ona tylko tych podatników, którzy dokonują transakcji rozliczanych w ramach procedury OSS lub IOSS według tej podstawowej stawki VAT, albo lepiej takich błędnych komunikatów nie publikować.

Przychodzi mi na myśl aforyzm Marka Twaina, ale przez grzeczność go nie zacytuję.

Stawka VAT w Finlandii – błędny komunikat MF
Tagi:                        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *