1.    W dniu 20 grudnia 2017 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm w dniu 15 grudnia 2017 r. ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza do systemu podatku od towarów i usług tzw. mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Istota mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, iż zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto (bez podatku VAT) jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy (lub jest rozliczana w inny sposób), natomiast pozostała zapłata, odpowiadająca kwocie podatku VAT, jest płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. Mechanizm podzielonej płatności znajdzie zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników VAT. Nie będzie miał zatem wpływu na transakcje, których stroną będą nabywcy finalni (konsumenci). Przyjęte rozwiązanie zakłada dobrowolność w stosowaniu mechanizmu split payment. Inicjatywę w tym zakresie pozostawia się nabywcy towarów i usług. Jednocześnie ustawa przewiduje środki, które w założeniu mają zachęcać podatników do jego stosowania. W szczególności, w przypadku podatników, którzy będą stosować metodę podzielonej płatności, nie będą miały zastosowania regulacje statuujące sankcje podatkowe oraz odpowiedzialność solidarną. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2018 r.

          tekst ustawy:  http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/1864_u/$file/1864_u.pdf

  1.    W dniu 29 grudnia 2017 r. opublikowana została w Dzienniku Ustaw z 2017 r. poz. 2491 ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Ustawa, poza ustawą o VAT, nowelizuje ustawę Kodeks postępowania cywilnego, ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawę o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawę Ordynacja podatkowa, ustawę Prawo bankowe, ustawę o giełdach towarowych, ustawę Prawo upadłościowe, ustawę o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, ustawę o obrocie instrumentami finansowymi, ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa w zakresie zmian w ustawie o VAT zakłada prowadzenie (w formie elektronicznej) przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej wykazów podmiotów, które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT, zostały wykreślone z rejestru z urzędu bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu, zostały przywrócone jako podatnicy VAT. Wykazy te będą udostępniane na stronach internetowych w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Ustawa wejdzie w życie w dniu 13 stycznia 2018 r., z wyjątkiem części przepisów nowelizujących ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, oraz przepisów dotyczących blokady rachunków podmiotów kwalifikowanych i związanych z nimi przepisów innych ustaw, które wchodzą w życie po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia.

          tekst ustawy: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/2491/1

           Więcej na ten temat: https://wzajaczkowski.pl/sejm-przyjal-ustawe-w-o-stir/

  1.   W dniu 14 grudnia 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa oczekuje na podpis Prezydenta. Ustawa podwyższa stawki podatkowe VAT dla wybranego sprzętu medycznego i pomocniczego poprzez uchylenie pozycji 82 i 92 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz zmianie w pozycji 103 tego złącznika. Zgodnie z ustawą stawce podstawowej VAT będą podlegały towary wymienione w pozycji 82 (cysteina, cystyna i ich pochodne) i 92 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (wyroby higieniczne lub farmaceutyczne, z gumy innej niż ebonit) z wyłączeniem smoczków dla niemowląt i dzieci, w szczególności przeznaczonych do celów medycznych, które zostały przeniesione do nowej pozycji 107a załącznika nr 3 ustawy o VAT. Natomiast w poz. 103 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, w której wymienione są soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła i innych materiałów, doprecyzowano, że stawka obniżona dla tych towarów będzie możliwa jedynie, gdy towary te będą służyły do korekty wzroku.

          Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

           tekst ustawy: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2056_u/$file/2056_u.pdf

  1.     Warto również przypomnieć, że z dniem 1 stycznia 2018 r. ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016, poz. 2024) zostały do ustawy o VAT dodane ust. 10a i ust. 10b w art. 90 oraz zmieniono brzmienie art. 90a ust. 1 i art. 91 ust. 1 ustawy o VAT – przepisy dotyczące ustalania proporcji w przypadku jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego, a także dodano ust. 8a w art. 109 ustawy o VAT, który wprowadza wymów prowadzenia przez podatników czynnych ewidencji dla celów VAT wyłącznie w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych.

         tekst ustawy: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/2024/1

Ustawy nowelizujące ustawę o VAT w 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *