Nowela ustawy Ordynacja podatkowa, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2016 r. wprowadziła przepis art. 82 § 1b, zgodnie z którym osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.
Na mocy art. 6. ust. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 846) do przekazywania informacji, o której mowa w art. 82 § 1b ustawy Ordynacja podatkowa za miesiące, które przypadają od dnia 1 stycznia 2018 r., będą obowiązani mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Kwestie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia z dnia 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz.U. z 2016 r. poz. 932). Zgodnie z § 2 ust. 2 ww. rozporządzenia księgi przesyłane w sposób, o którym mowa w ust. 1, są opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. UE L 257 z 28.08.2014, str. 73).
Z przepisu tego wynikało, że przesyłając Jednolity Plik Kontrolny w zakresie VAT niezbędne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Jednakże rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 marca 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. z 2017 r., poz. 632) wprowadzono zmiany do rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. poz. 932).
Główną zmianą wprowadzoną w ww. rozporządzeniu jest zmiana treści § 2 ust. 2 ww. rozporządzenia. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu księgi przesyłane w sposób, o którym mowa w ust. 1, są opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Umożliwi to posługiwanie się podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez podmioty realizujące obowiązek przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych (JPK). W odróżnieniu od kwalifikowanego podpisu elektronicznego podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP jest bezpłatny. W następstwie ww. zmiany przepisu mikroprzedsiębiorcy, którzy od przyszłego roku będą zobowiązani do comiesięcznego przekazywania JPK VAT do organów podatkowych będą mogli skorzystać z darmowego podpisu, którym opatrzą przesyłane dokumenty. Oczywiście z możliwości podpisywania JPK VAT potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP będą mogli również korzystać inni podatnicy, a nie tylko mikroprzedsiębiorcy. Pozostałe zmiany w rozporządzeniu mają charakter techniczny.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 25 marca 2017 roku.