Ministerstwo Finansów w projekcie z dnia 18 września 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zaproponowało nową regulację dotyczącą wystawiania faktur, a także pośrednio wystawiania paragonów fiskalnych. W myśl nowego art. 106b ust. 4 ustawy o VAT: w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę wystawia się na rzecz nabywcy towarów i usług będącego podatnikiem, wyłącznie jeżeli paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej.

Przepis ten będzie uprawniał podatników do wystawienia faktury do paragonu tylko wówczas, gdy wcześniej sprzedawca ujmie na paragonie NIP podatnika – nabywcy. Brak NIP podatnika – nabywcy na paragonie uniemożliwi sprzedawcy wystawienie faktury.

Należy przypomnieć, że w ustawie o VAT znajduje się przepis normujący sytuacje (art. 106h ust. 4 ustawy o VAT), w których paragon z zawartym NIP nabywcy automatycznie staje się fakturą. W myśl tego przepisu nie dołącza się paragonu do faktury w przypadku (zasadą jest bowiem złączenie paragonu i wystawionej do niego faktury), gdy paragon został uznany za fakturę wystawioną zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3. Natomiast art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, iż faktura może nie zawierać może nie zawierać wszystkich elementów m.in. dotyczących danych nabywcy, gdy zawiera NIP nabywcy oraz że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku, a także gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro. Innymi słowy, gdy paragon zawiera NIP nabywcy, a kwota transakcji (brutto) nie przekracza 450 zł albo 100 euro paragon ten staje się automatycznie fakturą.

Już z powyższego wynika, że zaproponowana treść przepisu art. 106b ust. 4 ustawy o VAT stanowi zbędne powtórzenie wobec faktur wymienionych w art. 106e ust. 3 pkt 5 ustawy o VAT.

Jednakże wobec innych faktur niż wymienione w art. 106e ust. 3 pkt 5 ustawy o VAT przepis art. 106b ust. 4 ww. ustawy stanowi istotną zmianę o charakterze merytorycznym. Wprowadzenie takiej regulacji do porządku prawnego spowoduje istotne, a czasami nieodwracalne konsekwencje dla podatników. Nabywca, który w momencie dokonywania zakupu nie poda właściwego NIP spowoduje, że sprzedawca nie będzie miał możliwości wystawienia faktury (przynajmniej tak twierdzi ministerstwo finansów). Sprzedawca, który wszystkie transakcje dokumentuje paragonem fiskalnym, a do części z nich wystawia faktury, aby móc wystawić fakturę z NIP będzie musiał uzyskać od nabywcy NIP w momencie wystawiania paragonu oraz będzie zobowiązany do wpisania tego NIP na paragonie. Jeżeli NIP nie zostanie ujęty na paragonie nie będzie możliwości wydania do tego dokumentu faktury z NIP. W przypadku paliw napędowych będzie to szczególnie uciążliwe, bowiem niemożliwy będzie zwrot towaru w celu ponownego wystawienia faktury. Można bowiem wyobrazić sobie sytuację nabywcy, kupującego np. artykuły biurowe, który zwraca je do sklepu na podstawie paragonu tylko po to, aby ponownie je nabyć oraz uzyskać fakturę z NIP wcześniej podając NIP do paragonu.

Celem zmian jest powiązanie wystawianej faktury z konkretnym paragonem, tak żeby uniemożliwić wystawianie faktur do paragonów, które nie zostały wystawione dla nabywcy żądającego faktury.

W uzasadnieniu do projektu ustawy ministerstwo finansów pisze dodatkowo, że: „w związku z tym, że nie wszystkie obecnie funkcjonujące na rynku kasy rejestrujące posiadają możliwość generowania na paragonie fiskalnym NIP nabywcy stosowanie tego przepisu będzie ograniczone do tej grupy kas, które posiadają tę funkcjonalność. W pozostałych przypadkach nie będzie możliwości wystawienia faktury do paragonu fiskalnego wydrukowanego przez kasę rejestrującą dla nabywcy będącego podatnikiem. Podatnik, który będzie chciał otrzymać fakturę będzie w takim przypadku musiał zadeklarować sprzedawcy w momencie sprzedaży, że jego transakcja nie powinna być rejestrowana na kasie i dokumentowana paragonem fiskalnym, tylko, że chce otrzymać fakturę. (…) Jeżeli jednak faktura będzie miała być wystawiona na żądanie klienta do paragonu fiskalnego i paragon ten nie będzie zawierał nr NIP nabywcy, wówczas faktura również nie powinna zawierać nr NIP nabywcy. Taki sposób dokumentowania transakcji będzie miał odzwierciedlenie również w składanych plikach JPK_VAT. Jeżeli faktura będzie wystawiana na rzecz podmiotu innego niż podatnik, czyli będzie wystawiana na żądanie konsumenta, wówczas taka faktura nie powinna być wykazywana odrębnie w ewidencji sprzedaży.”

Ponieważ przepis ten ma w założeniu wyeliminować praktyki wystawiania faktur do pozostawionych przez klientów, głównie stacji benzynowych, paragonów, to (chyba?) zdaniem ministerstwa finansów wystawiona do paragonu faktura bez NIP nie da nabywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Muszę jednak zauważyć, że warunkiem odliczenia podatku przez nabywcę jest posiadana faktura, a faktura bez NIP jest nią nadal, dając nabywcy prawo do odliczenia. Jak bowiem wynika z licznych orzeczeń ETS (choćby w sprawach Pannon Gép Centrum kft C-368/09, czy Senatex GmbH C‑518/14) oraz sądów administracyjnych błąd formalny nie może pozbawić podatnika prawa do odliczenia, gdy spełnione są przesłanki materialne.

Należy również wskazać, że ewentualny brak możliwości wystawienia faktury do paragonu, który nie zawiera NIP podatnika – nabywcy, jak chciałoby ministerstwo finansów, jest sprzeczne z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdzie wyraźnie wskazano, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż dokonywaną przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Zakaz taki byłby również wprost sprzeczny z art. 220 ust. 1 pkt 1 dyrektywy 2006/112, który to przepis wskazuje na obowiązek wystawienia faktury w takich sytuacjach.

Wydaje się, że ministerstwo finansów jeszcze raz musi przemyśleć swój projekt pod kątem jego zgodności z prawem UE i prawidłowości z regułami opodatkowania VAT.

Zaproponowana zmiana przepisów ma swój ciąg dalszy: https://wzajaczkowski.pl/kolejna-duza-nowelizacja-ustawy-o-vat/

Ważne zmiany w wystawianiu faktur i paragonów

Komentarze 3 thoughts on “Ważne zmiany w wystawianiu faktur i paragonów

  • 5 marca 2018 z 10:49
    Permalink

    Nie pierwszy i nie ostatni raz obecnie „Miłościwie nam Panujący” popełniają kardynalne błędy prawne, a jawne łamanie obowiązujących przepisów (pomijając już Konstytucję) jest nagminne. Czyżby to kogoś dziwiło? Bo mnie nie. Żeby tworzyć prawo trzeba mieć o tym pojęcie.

    Powtórz
  • 9 marca 2018 z 02:31
    Permalink

    I just couldn’t depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts eabafefdeaab

    Powtórz
    • 9 marca 2018 z 10:08
      Permalink

      Thank you for visiting my website despite the fact that you do not know Polish, I think

      Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *