W dniu 21 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów zaprezentowało główne założenia zmian, które mają zostać wprowadzone w KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Ministerstwo Finansów proponuje ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla czynnych i zwolnionych) oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF. Wówczas ma zostać zapewnimy konsumentowi dostęp do faktury w KSeF przez jej wydanie z kodem QR (tzw. dostęp anonimowy do faktury w KSeF).

Wszyscy podatnicy mają mieć możliwości wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego. Ma to dotyczyć początkowego okresu funkcjonowania obligatoryjnego KSeF.

Kary za niestosowanie KSeF mają zostać odroczone (pierwotnie miały obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.). Również ma zostać odroczony obowiązek podawania numeru faktury nadanej przez KSeF w przelewach, w tym przelewach realizowanych w ramach mechanizmu podzielonej płatności. oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP. Ma nastąpić dodatkowe odroczenie (likwidacji w KSeF?) faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP, uznanych za faktury.

W celu jednoznacznej identyfikacji nabywcy – podatnika VAT Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie równoczesnej odpowiedzialności wystawcy i nabywcy w zakresie obowiązków KSeF. Oznaczać to będzie zapewne wprowadzenie sankcji zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy za niewystawienie faktury przy zastosowaniu KSeF.

W tym celu podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.

Podatnicy rozliczający PIT na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym będą – dla celów rozliczeń w podatku dochodowym – mieli wymóg posiadania faktury wystawionej dla nich w KSeF.

W początkowym okresie wdrożenia KSeF Ministerstwo Finansów przewidziało uproszczenie dla podatników „wykluczonych cyfrowo”. W tym okresie będzie możliwość stosowania faktur papierowych przez podatników, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy żadna z wystawianych u takich podatników faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie.

Ma zostać wprowadzony dodatkowy obowiązek oznaczania w ewidencji sprzedaży JPK_VAT faktur wystawionych z pominięciem KSeF (także wystawionych w trybie offline czy w czasie awarii i nie wprowadzonych do KSeF w terminie). Takie propozycje miał już rząd PIS, ale – słusznie – wycofał się z tego, o czym pisałem w tekście: Zmiana rozporządzenia w sprawie JPK_V7.

Ministerstwo Finansów chce umożliwić podatnikom, którzy dokonują sprzedaży mediów (energia elektryczna, gaz, woda, itp.) i usług telekomunikacyjnych dodawanie załączników do faktury w KSeF. Dodatkowo w okresie niezbędnym do dostosowania rozwiązań, Ministerstwo Finansów zapewni dodatkowe odroczenie obowiązku stosowania KSeF dla faktur za ww. czynności.

Ministerstwo Finansów ma również zamiar umożliwić wcześniejsze generowanie oraz pobór certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline.

W maju 2024 r. urzędy skarbowe w całym kraju mają rozpocząć szkolenia (stacjonarne i online) dla przedsiębiorców. W toku szkoleń omówione mają być główne założenia i funkcjonalności KSeF, zakres obowiązkowego e-fakturowania, zasady generowania kodów QR oraz metody uzyskania dostępu do e-faktur. Ponadto maja zostać przybliżone: funkcjonalność Aplikacji Podatnika KSeF, e-mikrofirmy oraz aplikacji mobilnej KSeF.

Podatnicy (podobno) będą mogli umówić się także na indywidualne spotkania, podczas których otrzymają niezbędne informacje związane z obowiązkowym KSeF i korzystaniem z bezpłatnych narzędzi przygotowanych dla nich przez Ministerstwo Finansów.

Do dnia 3 kwietnia 2024 r. mają zostać przedstawione propozycje zmian do ustawy o VAT wprowadzające zmiany w KSeF . Data odroczenia obowiązkowego KSeF zostanie podana na przełomie kwietnia i maja br.

źródło: mf.gov.pl

Zmiany w KSeF po konsultacjach
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *