W dniu 25 sierpnia 2022 r. rząd przesłał do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy przewiduje dwie ważne zmiany w zakresie podatku od towarów i usług.
Pierwsza zmiana, o której informuje rząd na stronie internetowej kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dotyczy wydłużenia działania tzw. tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. W jej wyniku utrzymane do końca roku zostaną czasowo obniżone stawki VAT na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną, nawozy i inne środki wspomagające produkcję rolniczą. Przedłużenie obniżenia stawek VAT ma w założeniu łagodzić skutki galopującej inflacji. Towary, które do końca roku objęte będą obniżonymi stawkami VAT to:
- podstawowe produkty spożywcze – stawka podatku VAT w wysokości 0%,
- gaz ziemny – stawka podatku VAT w wysokości 0%,
- energię elektryczną – stawka podatku VAT w wysokości 0%,
- energia cieplna – stawka podatku VAT w wysokości 5%,
- paliwa silnikowe – stawka podatku VAT w wysokości 8%,
- nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą – stawka podatku VAT w wysokości 0%.
Druga zmiana, o której już rząd już nie informuje, to modyfikacja przepisów dotyczących obniżki podstawowej stawki podatku VAT z 23% na 22% oraz stawki obniżonej z 8% na 7%. Modyfikacja polega na wprowadzeniu regulacji prawnych, w wyniku których obniżka stawek VAT do 22% oraz 7% stanie się w rzeczywistości niemożliwa. Projekt w istocie hibernuje podwyższone w 2011 r. stawki VAT do 23% oraz 8% na czas nieokreślony.
Ustawa musi wejść w życie najpóźniej 30 października 2022 r.
Przypominam również o możliwości odsłuchania aktualnego szkolenia dotyczącego obniżonych od 2022 r. stawek VAT przede wszystkim na energię elektryczną, cieplną i gaz ziemny oraz ich refakturowania (odprzedaży) wraz z usługami najmu, czy dzierżawy.