Przyjęta przez Sejm w dniu 16 czerwca 2023 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która obecnie jest rozpatrywana przez Senat wprowadza od 1 lipca 2024 r. obowiązkowe fakturowanie poprzez Krajowy System e-Faktur.
Ustawa ta od 1 lipca 2024 r. znosi całkowicie noty korygujące – faktury wystawiane przez nabywców w celu skorygowania drobnych pomyłek wynikających z faktur wystawionych przez sprzedawców. Równocześnie zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw: do not korygujących wystawionych przez nabywcę towaru lub usługi i niezaakceptowanych przez wystawcę faktury przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 106k ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.
Art. 106k ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że nota korygująca wystawiona przez nabywcę wymaga akceptacji wystawcy (pierwotnej) faktury. Akceptacja noty korygującej może nastąpić poprzez przesłanie przez sprzedawcę pisma do nabywcy z informacją, że akceptuje notę korygującą. Sprzedawca może przesłać do nabywcy mail z potwierdzeniem akceptacji takiej noty. Sprzedawca może także milcząco zaakceptować taką notę, a potwierdzeniem tego będzie np. brak sprzeciwu sprzedawcy co do treści noty korygującej. Potwierdzeniem takim może być również wystawienie kolejnej faktury sprzedaży na rzecz tego samego nabywcy, gdy ta kolejna faktura zawiera już prawidłowe dane właściwie skorygowane wcześniej otrzymaną przez sprzedawcę notą korygującą.
Z ww. przepisu przejściowego wynika, że jeżeli sprzedawca wystawił jeszcze do końca czerwca 2024 r. notę korygującą, która do końca czerwca 2024 r. nie została zaakceptowana, to wówczas sprzedawca może taka notę korygującą zaakceptować nawet po dniu 30 czerwca 2024 r., pomimo tego, że od lipca 2024 r. not korygujących nie będzie się już stosować. Brak zaakceptowania noty korygującej (przed albo po dniu wejścia w życie ustawy) będzie powodował, że nota ta nie będzie uważana za wprowadzoną do obrotu prawnego.
Ponadto w świetle art. 15 ust. 2 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw: do not korygujących wystawionych przez nabywcę towaru lub usługi przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis art. 106l ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym. Skutkiem tego nabywca, który wystawi notę korygującą przed 1 lipca 2024 r., a następnie wystawi duplikat tej noty (gdy wystawienie duplikatu tej noty nastąpi po 30 czerwca 2024 r.) notę te będzie wystawiał zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia 30 czerwca 2024 r. W konsekwencji nabywca wystawiając taką fakturę (notę korygującą) po dniu 30 czerwca 2024 r. nie będzie wystawiał jej przy użyciu KSeF.
Likwidacja od 1 lipca 2024 r. not korygujących spowoduje, ze wszelkie drobne błędy (wadliwości) faktury będą musiały być korygowane wyłącznie przez sprzedawcę. Nie będzie możliwości skorygowania faktury przez nabywcę. Nawet błąd dotyczący adresu nabywcy, nazwy nabywcy, numeru rejestracyjnego środka transportu, czy terminu płatności będzie musiał być skorygowany wyłącznie przez sprzedawcę.
Konsekwencją będzie oczywiście większa dbałość po stronie sprzedawcy w kwestii poprawności wystawianych faktur. Brak staranności po stronie sprzedawcy narazi go na konieczność wystawienia faktur korygujących bez względu na rodzaj pomyłki.
Wprowadzenie obowiązkowego KSeF przy równoczesnej likwidacji not korygujących spowoduje, że każda błędnie wystawiona przy użyciu KSef faktura, której wadliwość polega na wskazaniu nieprawidłowego NIP nabywcy będzie musiała być skorygowana „do zera”. Następnie sprzedawca będzie zobowiązany do wystawienia nowej faktury z prawidłowym NIP nabywcy.
Obecnie organy podatkowe wskazują, że błędnie wystawiona faktura zawierająca wyłącznie nieprawidłowy NIP nabywcy może zostać skorygowana przez sprzedawcę poprzez wystawienie faktury korygującej albo przez nabywcę poprzez wystawienie noty korygującej korygującej błędny NIP. Natomiast nie ma możliwości wystawienia faktury korygującej fakturę z błędnym NIP „do zera”, a następnie wystawienia nowej faktury z prawidłowym NIP nabywcy – interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 lutego 2022 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.942.2021.1.KO.
Po zmianie przepisów i wprowadzeniu obowiązkowego KSeF wobec podania błędnego NIP-u na fakturze sposób postępowania obecnie uznany za nieprawidłowy (skorygowanie faktury „do zera” i wystawienie nowej prawidłowej faktury) będzie jedynym właściwym sposobem wycofania błędnej faktury z obrotu prawnego.
Jeszcze większe zmiany czekają podatników, którzy po wystawieniu faktury chcą ja anulować. Choć przepisy ustawy o VAT nie przewidują anulowania faktur przyjmuje się, że istnieje możliwość anulowania faktur, gdy czynność udokumentowana fakturą nie została dokonana oraz, gdy sprzedawca nie wprowadził tej faktury do obrotu prawnego (nie doręczył jej w żaden sposób nabywcy). Obecnie podatnicy postępują również w ten sposób, gdy wystawią fakturę na niewłaściwego nabywcę. Jednakże jak wskazują organy podatkowe wystawienie faktury na niewłaściwego nabywcę powinno skutkować korektą takiej faktury co do danych adresata, a nie wystawieniem korekty „do zera”, czy jej anulowaniem – co wynika m.in. z ww. interpretacji indywidualnej.
Po zmianie przepisów wystawienie faktury z błędnym NIP nabywcy i przesłanie jej do KSeF będzie uważane za wprowadzenie faktury do obrotu prawnego, co oczywiście wykluczy możliwość jej anulowania. Odbiorca takiej faktury automatycznie będzie miał do niej dostęp poprzez KSeF. Wobec błędnego NIP na fakturze przesłanej do KSeF sprzedawca zamiast anulowania faktury będzie zobowiązany do wystawienia faktury korygującej tę fakturę „do zera” i wystawienia nowej faktury z właściwym NIP na prawidłowego nabywcę.
Oznacza to, że faktury przesłane do KSeF nie będą mogły być anulowane. Ewentualne anulowanie faktury będzie możliwe jedynie przed przesłaniem jej do KSeF, ale tylko pod warunkiem, że nie doszło do rzeczywistej transakcji z określonym nabywcą.
Z powyższego wynika, że wprowadzenie KSeF nie tylko spowoduje likwidację not korygujących, ale również radyklanie zmieni praktykę dotyczącą anulowania faktur. Niestety to nie jedyne konsekwencje wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych.
Więcej o KSeF:
Błędy KSeF – obowiązek podatkowy