Gwałtowny wzrost cen spowodował działania rządu przeciwdziałające temu wzrostowi. Minister Finansów w dniu 17 grudnia 2021 r. podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. 2021, poz. 2350). Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w dniu 22 grudnia 2021 r.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 31 grudnia 2021 r., tak aby od 1 stycznia 2022 r. mogły być stosowane stawki obniżone na gaz ziemny, energię cieplną, energię elektryczną oraz przedłużenie stosowania stawki obniżonej dla dostaw towarów przeznaczonych na cele związane ze zwalczaniem COVID-19 w celu nieodpłatnego przekazania ich podmiotom leczniczym oraz dla remontów w zakładach leczniczych
Stawka VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 marca 2022 r. zostanie obniżona do wysokości 8% w odniesieniu do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu gazu ziemnego (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00) i energii cieplnej, z wyjątkiem szczególnych przypadków zwolnienia tych towarów od podatku przy WNT na podstawie art. 44 pkt 2 oraz zwolnienia od podatku przy imporcie tych towarów na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Stawka VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 marca 2022 r. zostanie obniżona do wysokości 5% w odniesieniu do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu energii elektrycznej (CN 2716 00 00), z wyjątkiem szczególnych przypadków zwolnienia energii elektrycznej od podatku przy WNT na podstawie art. 44 pkt 2 oraz zwolnienia od podatku przy imporcie energii elektrycznej na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Obniżka stawki VAT do 5% i 8% na ww. towary ma objąć wszystkie dostawy (ze wskazanymi wyjątkami) niezależnie od fazy obrotu, jak i statusu odbiorcy (konsumenci oraz podatnicy). Obniżka stawek VAT nie obejmie gazu LPG, który wykorzystywany jest w niektórych gospodarstwach domowych do celów grzewczych. Przyczyną tego jest brak możliwości obniżki bez zgody Komisji Europejskiej, gdyż art. 102 dyrektywy VAT wskazuje na możliwość obniżki VAT bez zgody tej Komisji jedynie w odniesieniu do dostaw gazu ziemnego, energii elektrycznej lub dostaw energii cieplnej.
Ministerstwo Finansów słusznie zauważa, że w odniesieniu do ww. towarów objętych stawkami obniżonymi „będzie mogło znaleźć zastosowanie dotychczasowe podejście interpretacyjne dotyczące świadczeń złożonych. Oznacza to możliwość oceny każdego indywidualnego przypadku pod kątem wskazówek wynikających z bogatego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i sądów krajowych i w przypadku uznania dostawy za świadczenie kompleksowe (gdy dostawie gazu ziemnego energii elektrycznej lub cieplnej towarzyszą dodatkowe, związane z tymi dostawami usługi), opodatkowania wszystkich elementów wchodzących w jego skład w sposób taki, jak świadczenie główne – oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku spełnienia przesłanek wynikających z orzecznictwa sądowego i dotychczasowej praktyki interpretacyjnej.”.
Ponadto do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 zostaje obniżona do 0% stawka VAT dla dostaw towarów przeznaczonych na cele związane ze zwalczaniem COVID-19 w celu nieodpłatnego przekazania ich podmiotom leczniczym oraz dla remontów w zakładach leczniczych.
W świetle §10bc obecnie obowiązującego rozporządzenia od 23 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do nieodpłatnych świadczeń, których przedmiotem są wymienione w rozporządzeniu:
- wyroby medyczne oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro,
- szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna,
- produkty lecznicze oraz substancje czynne,
- produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące,
- specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie,
- środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice
– na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – w celu dalszego nieodpłatnego przekazania podmiotom leczniczym niebędącym przedsiębiorcami w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej ;
a także
- remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy, robót konserwacyjnych lub montażowych, na rzecz organizacji pożytku publicznego – wykonywanych w budynkach będących częścią zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza przez podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Warunkiem stosowania stawki obniżonej 0% jest i będzie (po zmianach) odpowiednie udokumentowanie dokonanych transakcji.
W tym samym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. planowana jest kolejna zmiana polegająca na umożliwieniu zastosowania stawki podatku VAT 0% dla dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz Komisji Europejskiej, agencji lub organu utworzonych przez Unię Europejską, posiadającym siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju, w przypadku nabycia tych towarów i usług w ramach wykonywania zadań powierzonych im na mocy prawa Unii Europejskiej w celu reagowania na pandemię COVID-19. Zmiana ta ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Równocześnie Ministerstwo Finansów skierowało do Komisji Europejskiej wniosek o możliwe tymczasowe stosowanie zerowego VAT na żywność nieprzetworzoną (opodatkowaną stawką 5%), gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną oraz obniżonego VAT (z 23 proc. na 8 proc.) na paliwo.
Osoby zainteresowane rozliczaniem stawek VAT w okresie przejściowym zapraszam na szkolenie: