Rada Ministrów w dniu 26 maja 2021 r. zaakceptowała projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo bankowe. Jest to tzw. pakiet zmian w ustawie o VAT – SLIM VAT 2.

Pierwszy pakiet SLIM VAT wszedł w życie od styczniu 2021 r. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów jest to druga odsłona rozwiązań, które mają ułatwić życie podatnikom i działom finansowo-księgowym Z kolei Kancelaria Rady Ministrów zachwala, że: „zaproponowane zmiany to również odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane do rządu w związku z potrzebą przeciwdziałania negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym pandemii COVID-19. Nowe rozwiązania to m.in. zmniejszenie formalności oraz poprawa płynności finansowej firm”. Miejmy nadzieję, żeby nie skończyło się jak z ułatwieniami dotyczącymi korekt podatku po stronie sprzedawcy, a przede wszystkim po stronie nabywcy, które, w mojej ocenie, naruszają zasadę neutralności podatkowej, a przede wszystkim zasadę pewności prawa.

Najważniejsze rozwiązania SLIM VAT 2 to:

  • Pełniejsza neutralność VAT w transakcjach międzynarodowych (nie pełna, lecz pełniejsza neutralność, co oznacza, że do pełności sporo brakuje – dopisek WZ).
  • Umożliwienie wstecznego rozliczenia po terminie 3 miesięcy od daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług podatku należnego wraz z podatkiem naliczonym.
  • Wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi na złe długi i poszerzenie jej zastosowania (niestety projekt jest niezgodny z orzeczeniem TSUE z C-335/19).
  • Ułatwienie odliczenia VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej – 100% odliczeń od wydatków poprzez wydłużenie terminu na złożenie informacji o poniesieniu pierwszego wydatku na pojazd (słuszna, zasadna i od dawna oczekiwana zmiana przepisów).
  • Rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w który podatnik będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji.
  • Wprowadzenie możliwości składania oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym.
  • Uregulowanie kwestii uwalniania środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny.
  • Umożliwienie wydania zgody na uwolnienie środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane przez podatnika zaległości podatkowe zostały odroczone lub rozłożone na raty.
  • Wprowadzenie możliwości przekazywania środków zgromadzonych na rachunku VAT, na uregulowanie składki na rzecz KRUS.

Cześć zmian ma dotyczyć również likwidacji duplikatów faktur, zmian w zakresie wystawiania faktur i faktur korygujących, a także ujmowania korekt w transakcjach transgranicznych (import usług, WNT, itd.).

Ustawa została skierowana do Sejmu. Proponowane rozwiązania wynikające z projektowanej nowelizacji przepisów w większości mają wejść w życie od 1 października 2021 r.

Pakiet SLIM VAT 2 przyjęty przez rząd
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *