Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich jednostki organizacyjne, które w większości zostały scentralizowane od stycznia 2017 r. będą musiały w najbliższych miesiącach wymienić używane do tej pory kasy rejestrujące.

Przyczyna wymiany kas

Powodem wymiany wszystkich kas rejestrujących jest upływ terminu wskazanego w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. 2018 r., poz. 280 t.j.).

Zgodnie z jego treścią: jednostki samorządu terytorialnego, których jednostki organizacyjne dokonujące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, były obowiązane zgodnie z przepisami prawa podatkowego dotyczącymi podatku do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, mogą nadal wykorzystywać kasy, za pomocą których jednostki organizacyjne rozpoczęły prowadzenie tej ewidencji i które były przez nie wykorzystywane na dzień poprzedzający dzień podjęcia wspólnego rozliczania z jednostką samorządu terytorialnego, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r.

Co wynika z ustawy o VAT

Powyższy zapis był wynikiem centralizacji jednostek organizacyjnych samorządów. Brak takiego przepisu spowodowałby, że kasy fiskalne musiałyby zostać już wymienione w 2017 r. Wprowadzenie art. 8 ust. 1 do ww. ustawy spowodowało, że taka wymiana została przesunięta o dwa lata. Konieczność wymiany kas jest konsekwencją treści art. 111 ustawy o VAT z którego wynika obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stosownie do art. 111 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 3b. Jak wynika z zapisu art. 111 ust. 6a ustawy o VAT, kasa rejestrująca służąca do prowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 1, musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego, oraz musi przechowywać te dane lub też zapewniać bezpieczny ich przekaz na zewnętrzne nośniki danych. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej powinna posiadać numer unikatowy, nadawany w ramach czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

… a co z rozporządzeń?

Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz obowiązki podatników w tym zakresie określają m.in. przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.). Rozporządzenie to zostało uchylone rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Jednakże w związku z treścią przepisów przejściowych, tj. § 67 i § 68 rozporządzenia z dnia 28 maja 2018 r. w dalszym ciągu do kas papierowych i kas elektronicznych stosuje się przepisy rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2013 r.

W świetle § 7 pkt 1 i pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2013 r. kasa musi zawierać w pamięci fiskalnej niezmienialny numer unikatowy kasy oraz zapisywać w pamięci fiskalnej numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP).

Jednostki organizacyjne J.S.T. posiadały inne numery identyfikacji podatkowej niż jednostka samorządowa. Stąd dotychczas używane kasy od 1 stycznia 2019 r. będą musiały posiadać wyłącznie NIP jednostki samorządowej. Nie będą natomiast mogły posiadać NIP-u jej jednostki organizacyjnej. Z tego wynika konieczność wymiany kas rejestrujących.

Czy można nie wymieniać kas?

Istnieje inna możliwość zamiast wymiany kas fiskalnych. Można wymienić moduł fiskalny. Jednakże wymiana modułu fiskalnego nie zawsze będzie właściwa. Przyczyną mogą być przepisy, które mają zacząć obowiązywać od października 2018 r., z których ma wynikać, że od października 2018 r. nie będzie możliwa wymiana pamięci fiskalnej kasy w kasach z zapisem papierowym. Pisałem na ten temat w kwietniu 2018 r.

Ponadto wymiana modułu fiskalnego kasy nie będzie możliwa, gdy dana jednostka organizacyjna J.S.T. będzie sprzedawała towary lub usługi, dla których niezbędne będzie od 2019 r. posiadanie kasy online (np. usługi gastronomiczne, czy krótkotrwałego zakwaterowania).

Warto już dzisiaj zastanowić się na ww. zagadnieniem. Bowiem czasu na wymianę kas lub wymianę modułów fiskalnych nie zostało do końca roku dużo. Ponadto nie zawsze będzie można uzyskać zwrot kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Takiego wsparcia finansowego z budżetu państwa na pewno nie otrzyma się przy wymianie modułu fiskalnego.

Wymiana kas przez J.S.T. w 2019 r.

Komentarzy do 8 thoughts on “Wymiana kas przez J.S.T. w 2019 r.

  • 11 października 2018 z 15:13
    Permalink

    cZY WIADOMO COś nowego ? Musze wymienic kase w ciagu kilku dni (koniec pamięci) i nie wiem czy ladowac pieniądze w elektroniczna kasę za 1200zl czy kupic jakis badziew za 650zł byle przetrwać do konca roku? Szkoda tych 1200zł jesli w styczniu bede musial znow wymienic kasę na onlinową…

    Powtórz
    • 11 października 2018 z 21:21
      Permalink

      Żeby udzielić odpowiedzi na takie pytanie należy wiedzieć jakie czynności są na kasie ewidencjonowane. Jeżeli są z obszaru, dla których wprowadza się obowiązkowe kasy online, to najlepiej wymienić pamięć fiskalną i przejść później na kasę online. Jeżeli nie trzeba mieć kasy online zgodnie z nowym harmonogramem ustawowym, to najtaniej jest wymienić pamięć fiskalną (chyba że nie wymienia Pan pamięci) lub kupić nową kasę. Jaką? to też jest uzależnione od czasu w jakim zapełnia się Panu pamięć kasy. Jeżeli szybko – to pozostaje kasa elektroniczna, jeżeli wolno, to raczej papierowa. Chyba, że nie wymienia Pan w ogólne samej pamięci. Jest tu wiele aspektów. Tym niemniej najważniejsze to:
      – jakie czynności są na kasie ewidencjonowane?
      – czy dopuszcza Pan wymianę pamięci fiskalnej?
      – jak szybko zapełnia się pamięć kasy?
      Na te pytania nakładają się kwestie, braku możliwości zwrotu kwoty na zakup kasy, świadomości, że w kasie papierowej od wejścia w życie przepisów nie wymieni się pamięci fiskalnej. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, choć nikłe, że kasy papierowe z końcem roku i tak trzeba będzie wyrzucić do kosza (pisałem o tym tu: https://wzajaczkowski.pl/kasy-online-co-sie-stanie-gdy-nie-bedzie-zmian-w-ustawie-o-vat/ ), itd. Tak więc nie jest łatwo udzielić jasnej odpowiedzi.

      Powtórz
    • 12 października 2018 z 09:54
      Permalink

      Bardzo dziekuje za próbę pomocy.
      W obecnej kasie pamiec (ponad 1800 raportow) zapełniła mi sie po 8 latach.
      Jestem z branzy usług w motoryzacji więc kase onlinową musze mieć w pierwszej turze… wiec pewnie od stycznia, może od lipca przyszłego roku.
      jeśli nie zdążą. Firma sprzedająca mi kase powiedziała że nie mogę zmienic pamięci w obecnej kasie bo ma kopie papierową i od przyszlego roku na pewno nie bede mogl takiej kasy uzywać) i że w ogóle koszt wymiany tej pamieci bedzie porównywalny z kosztem nowej drugiej kasy (mam obecnie kase elemis mico plus). Nie wiem czy to prawda.
      Jesli jednak koszt wymiany pamieci to 600-700zł, do tego dojdzie wyrejestrowanie kasy (starej pamieci) – prawie 300zł to pomysł ten nie jest dobry. Pozostaje mi więc chyba jednak kupić nową kasę – najtansza opcja – kasa Mercury, najniższa cena na rynku, z kosztami fiskalizacji itp to ok 700zł – tyle że widziałem jak ta kasa działa i jest to w uproszczeniu ruski zacinający sie kalkulator wielkości walizki, w którym operacja wymiany rolek zajmuje więcej niż rozabranie i złozenie roweru. Jesli okaże się że bede musiał ta kase uzywać jeszcze z rok albo półtora (kto wie ile władzy zajmie wprowadzenie w życie pomysłów) to sie chyba załamie.
      Najchętniej kupiłbym kase ze średniej półki zkopią elektroniczną (ok 1100zł) i przeczekał… tylko żeby chociaż mi posłużyła z rok, bo jak w styczniu bede musiał ją wyrzucić to się zapłacze i bedzie to najgłupieć wydaje 1100zł w moim życiu.

      Powtórz
      • 12 października 2018 z 21:00
        Permalink

        Odpowiadając na stwierdzenie, że w przyszłym roku nie będzie kas papierowych (zasadniczo) nieprawda, no chyba, że MF nie zorientuje się, że jest problem prawny, ale łatwo go naprawić. Z tym, że nawet gdyby tego nie zauważyli w MF (bo przecież, jak mówił major w „07 zgłoś się”, orły wyfrunęły), to i tak byłaby za duża afera i musieli by się wycofać, a więc przywrócić podatnikom możliwość ewidencjonowania na kasach papierowych. Przecież co najmniej połowa kas to kasy papierowe. Ale rzeczywiście od momentu wejścia w życie nowych przepisów (ale ich jeszcze nie ma) nie będzie można wymienić pamięci fiskalnej. Stąd jeżeli Pan chce wymienić pamięć, to można to zrobić, ale skoro i tak musi mieć Pan kasę online, to trzeba się zastanowić czy warto wymieniać pamieć. Chociaż kasa papierowa z wymienioną pamięcią może służyć innym czynnościom niż usługi motoryzacyjne. I będzie ją można używać nawet w kolejnych latach ( z zastrzeżeniem ww. problemu prawnego z kasami papierowymi – ale to sprawa MF ). Z tymi kasami elektronicznymi z możliwością zamiany ich na kasy online – trzeba uważać. Może być bowiem problem z ich homologacją na kasę online. A pozwolenie kasa musi mieć z Głównego Urzędu Miar.

        Powtórz
  • 12 października 2018 z 10:21
    Permalink

    aha pozostaje jeszcze opcja kupna wypasionej kasy od producenta ktory gwarantuje przeróbke kasy na onlinową po wejsciu w zycie przepisów np novitus. Tyle że sama kasa to 1400zł, potem 600zł za przeróbkę kasy i oczywiscie pewnie odczyt pamięci 200-250zł. Czyli wychodzi razem ponad 2200zł. Ale przynajmniej kasa prawie na pewno nie trafi do kosza za pare miesięcy…
    Więc opcje są cztery:
    1.wymiana pamięci w obecnej kasie papierowej: ok 600zł+250 za sczytanie starej pamieci.
    2.nowa najtansza kasa 700zł Niestety dużo gorsza praca niż na mojej obecnej.
    3.nowa kasa z elektroniczna kopia – 1100zł
    4.nowa kasa Online Ready – 1400zł i potem dopłata 600 plus odczyt pamieci 250.

    Powtórz
  • 14 października 2018 z 09:13
    Permalink

    Dowiedzialem sie od producenta kas, że w tym roku na pewno nie będzie zmiany i w przepisy na pewno nie wejdą od stycznia. Taka informację otrzymali wszyscy producenci kas w PL, także operacja przeciągnie się kolejny raz o przynamniej kilka miesięcy. Zakupie więc kasę elektroniczną.

    Powtórz
    • 14 października 2018 z 10:56
      Permalink

      Proszę postępować, tak jak będzie najekonomiczniej i najprościej.

      Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *