W Dzienniku Ustaw z dnia 25 października 2022 r. poz. 2180 została opublikowana ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zmieniająca stawki VAT.
Ustawa poza istotnymi zmianami w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zmienia ustawę o VAT w zakresie stawek VAT poprzez:
- wydłużenie obniżenia stawek obowiązujących obecnie, oraz
- poprzez brak zapowiadanej obniżki stawek VAT od 2023 r.
Wydłużenie obowiązujących obecnie obniżonych stawek VAT na:
- podstawowe produkty spożywcze – stawka podatku VAT w wysokości 0%,
- gaz ziemny – stawka podatku VAT w wysokości 0%,
- energię elektryczną – stawka podatku VAT w wysokości 0%,
- energia cieplna – stawka podatku VAT w wysokości 5%,
- paliwa silnikowe – stawka podatku VAT w wysokości 8%
będzie obowiązywało, zgodnie ze znowelizowanym art. 146da ustawy o VAT, do końca 2022 r. Wydłużenie stawek obniżonych jest związane z galopującą inflacją i jest określane jako tzw. tarcza antyinflacyjna będąca odpowiedzią rządu na proinflacyjne działania tego samego rządu.
Na liście towarów z obniżoną stawką VAT nie znalazły się nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą. Obniżone stawki VAT na tę grupę towarów zostały uregulowane przez Ministra Finansów w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. 2022, poz. 1496).
Towarami objętymi obniżoną do 0% stawką VAT, a wymienionymi w ww. rozporządzeniu w § 10be, są:
1) polepszacze gleby,
2) środki wapnujące,
3) biostymulatory niemikrobiologiczne,
4) podłoża do upraw,
5) produkty nawozowe mieszane składające się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego
– o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiającym przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniającym rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylającym rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 (Dz. Urz. UE L 170 z 25.06.2019, str. 1, z późn. zm. )), z wyłączeniem podłoży mineralnych i podłoży do upraw grzybów.
O przyczynach, dla których Minister Finansów obniżył stawkę VAT do 0% dla ww. nawozów i niektórych środków wspomagających produkcję rolniczą w rozporządzeniu w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, a nie w ustawie pisałem w odrębnym artykule.
Ponieważ stawka VAT na powyższe towary wspomagające produkcję rolniczą została uregulowana w rozporządzeniu konieczna jest zmiana tego rozporządzenia, tak aby stawka VAT w wysokości 0% obowiązywała również do końca grudnia 2022 r.
W tym celu Minister Finansów wyda rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Projekt tego rozporządzenia jest dostępny na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji.
Kolejna zmiana wynikająca z ww. ustawy z dnia 7 października 2022 r. dotyczy modyfikacji przepisów dotyczących obniżki podstawowej stawki podatku VAT z 23% na 22% oraz stawki obniżonej z 8% na 7%. Modyfikacja polega na wprowadzeniu regulacji (m.in. art. 146ea ustawy o VAT), w wyniku których obniżka stawek VAT do 22% oraz 7% stanie się w rzeczywistości (docelowo) niemożliwa. Ustawa w istocie hibernuje podwyższone w 2011 r. stawki VAT do 23% oraz 8% na czas nieokreślony.
Ustawa w zakresie zmiany stawek VAT wchodzi w życie w dniach 30 i 31 października 2022 r.
Dodatkowo z nieoficjalnych informacji medialnych przekazywanych przez członków rządu wynika, że obniżone stawki na ww. towary mogą zostać przedłużone również na pierwsze miesiące 2023 r.