Ministerstwo Finansów na stronach Rządowego Centrum Legislacji przygotowało kolejny projekt (z dnia 22 listopada 2021 r.) rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.
Ministerstwo Finansów w związku ze zmianami w ustawie o VAT wprowadzonymi ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021, poz. 2076) oraz ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021, poz. 2105), które wprowadziły nowe terminy zwrotu VAT:
- przy wystawianiu wszystkich faktur ustrukturyzowanych (w terminie 40 dni od dnia złożenia rozliczenia), oraz
- przy sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących gdy otrzymana płatność będzie zrealizowana z wykorzystaniem instrumentów płatniczych (w terminie 15 dni od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji)
uaktualnia strukturę JPK_V7 poprzez uwzględnienie ww. terminów zwrotu VAT.
Ponadto Ministerstwo Finansów naprawia swój błąd polegający na uwzględnieniu w ewidencji VAT czynności niepodlegających opodatkowaniu, a które dają podatnikowi prawo do odliczenia VAT naliczonego na podstawie przepisów art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT oraz art. 86 ust. 9 tej ustawy.
Do tej pory bowiem nie było korelacji pomiędzy treścią załącznika do rozporządzenia w sprawie deklaracji i ewidencji VAT a § 10 ust. 1 pkt 3 tego rozporządzenia. Od stycznia 2022 r. nastąpi ujednolicająca zmiana w tym zakresie.
Ponadto zmienione zostaną również obowiązki dotyczące wykazywania przez wierzyciela nie tylko zapłaty wierzytelności, ale również zbycia tej wierzytelności.
Dodatkowo w strukturze JPK_V7 jednoznacznie wskazano, że nie będzie się w niej ujmować czynności, które zostały wykazane w ramach procedur szczególnych OSS oraz IOSS.
Ministerstwo w projekcie rozporządzenia wskazało również, że przepisy w nowym brzmieniu stosuje się do okresów rozliczeniowych przypadających od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, tj. od dnia 1 stycznia 2022 r. Nie jest to najszczęśliwsze sformułowanie, bowiem czynności niepodlegające opodatkowaniu (wskazane w art. 86 ust. 8 pkt 1 i ust. 9 ustawy o VAT) powinny być ujmowane w JPK_V7 przed 1 stycznia 2022 r. Wynika z tego, że Ministerstwo Finansów dopuszcza do końca 2021 r. niewykazywanie tych czynności w deklaracji, jak i w JPK_V7. Wydaje się, że jest to nieprawidłowe, a przepis przejściowy w tym zakresie powinien być poprawiony (o ile Ministerstwo Finansów korzysta z mojej strony internetowej ).
Należy również przypomnieć, że od stycznia 2022 r. w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2021, poz. 1179) również następują zmiany w strukturze JPK_V7, m.in.:
- nowe oznaczenia dla grup towarów i usług (kody GTU),
- likwidacja oznaczeń w strukturze oznaczenia MPP,
- likwidacja oznaczeń w strukturze oznaczenia SW,
- likwidacja oznaczeń w strukturze oznaczenia EE,
- wprowadzenie oznaczenia WSTO_EE,
- wprowadzenie oznaczenia IED.