Na jakim etapie są zmiany w VAT na 2025 r.?

Kończy się proces legislacyjny zmian w podatku VAT na 2025 r.

Większość zapowiadanych zmian wejdzie w życie od dnia 1 stycznia przyszłego roku. To zmiany, które wynikają przede wszystkim z konieczności dostosowania przepisów VAT do unijnych przepisów. Jednak niektóre projektowane regulacje wejdą w życie z opóźnieniem.

Jakie zmiany w VAT nastąpią od stycznia 2025 r., a jakie w terminie późniejszym? Poniżej telegraficzny skrót informacji o zmianach w podatku VAT wraz z podstawami prawnymi tych zmian.

1. Zmiany wynikające z ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023, poz. 1852) oraz projektu sejmowego (z dnia 30 października 2024 r.) ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany wprowadzone ww. ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. miały wprowadzić od stycznia 2025 r. kaucje na butelki szklane do 1,5 litra pojemności, butelki plastikowe do 3 litrów pojemności oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Systemowe błędy takiego rozwiązania spowodowały konieczność odroczenia zmian oraz istotnej modyfikacji systemu. W wyniku proponowanej nowelizacji kaucja za opakowania będzie pobierana na każdym etapie sprzedaży krajowej. Kaucja obejmie zarówno butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra, jak i butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Podatnikiem z tytułu niezwróconych opakowań będą podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach na napoje do obrotu, natomiast płatnikiem podatku od kaucji będą podmioty reprezentujące, które w rzeczywistości będą dysponować kaucją. Terminem wejścia w życie przepisów o kaucji, a tym samym objęcia kaucji podatkiem VAT ma być 1 października 2025 r. (choć w trakcie prac parlamentarnych termin ten może ulec zmianie). Aby skutecznie przesunąć termin wprowadzenia kaucji na napoje ustawa musi być przyjęta i opublikowana do końca 2024 r.

 

2. Zmiany wynikające z dyrektywy Rady (UE) 2020/285 z dnia 18 lutego 2020 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw oraz rozporządzenie (UE) nr 904/2010 w odniesieniu do współpracy administracyjnej i wymiany informacji do celów monitorowania i prawidłowego stosowania procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw (Dz.U.UE.L.2020.62.13).

Sejm w dniu 18 października 2024 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw do której Senat wniósł poprawki. Sejm w dniu 8 listopada 2024 r. zaplanował głosowanie poprawek Senatu do ww. ustawy.

Ustawa wprowadza zmiany w zakresie zwolnień podmiotowych w Polsce oraz wprowadza możliwość stosowania zwolnień podmiotowych przez polskich podatników w krajach członkowskich UE oraz przez podatników z innych krajów członkowskich UE w Polsce.

Warunkiem stosowania zwolnień podmiotowych w innych krajach członkowskich UE będzie nieprzekraczanie w danym roku podatkowym (kalendarzowym) oraz w roku poprzednim sumarycznego obrotu w wysokości 100.000 euro w Polsce i we wszystkich innych państwach członkowskich UE.

Obecne regulacje uniemożliwiają podatnikom z innych krajów korzystania ze zwolnienia podmiotowego jeżeli nie posiadają oni siedziby działalności gospodarczej w danym państwie członkowskim UE.

Warunkiem zastosowania zwolnienia podmiotowego przez polskiego podatnika w innych krajach członkowskich UE będzie:

  • nieprzekroczenie łącznego limitu sprzedaży 100.000 euro (razem ze sprzedażą w Polsce) na terytorium UE w danym roku i roku poprzednim,
  • nieprzekroczenie łącznego limitu sprzedaży określonego dla zwolnienia podmiotowego przez państwo członkowskie UE miejsca świadczenia (miejsca dostawy towarów/świadczenia usług) w danym roku i roku poprzednim,
  • brak wykonywania czynności nieobjętych zwolnieniem podmiotowym,
  • złożenie „uprzedniego powiadomienia”,
  • poinformowanie podatnika o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego o strukturze „PL1234567890-EX”.

Możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego w innych państwach członkowskich UE będzie uzależniona od właściwej rejestracji oraz od prowadzenia ewidencji oraz składania informacji kwartalnych – wszystkie te czynności będą realizowane wyłącznie w państwie siedziby podatnika.

W powyższej ustawie zawarto również istotne zmiany dotyczące miejsca świadczenia na rzecz podatników usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, w przypadku gdy obecność na nich jest wirtualna, jak również usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami dotyczą, które są transmitowane lub w inny sposób udostępniane wirtualnie.

Ponadto ustawa zawiera istotne zmiany w zakresie opodatkowania marżą przy sprzedaży dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

 

3. Zmiany wynikające z dyrektywy Rady (UE) 2022/542 z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2006/112/WE i (UE) 2020/285 w zakresie stawek podatku od wartości dodanej (Dz.U.UE.L.2022.107.1) będą implementowane na podstawie projektu (z dnia 4 października 2024 r. – w trakcie prac rządowych) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Powyższy projekt ustawy wprowadza m.in. zmiany dotyczące przedłużenia stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych do dnia 31 grudnia 2026 r.

Ponadto projekt ma na celu uchylenie przepisów wprowadzających od 2025 r. obowiązkowe zintegrowanie kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi.

 

4. Duże zmiany będą wprowadzone w związku z projektem (z dnia 21 października 2024 r.) rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. O tym projekcie pisałem w artykule: Zmiany w zwolnieniach z kas rejestrujących w 2025 r.

5. W dniu wczorajszym ukazał się również projekt (z dnia 5 listopada 2024 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa nowelizuje ustawę VAT w zakresie wprowadzenia nowych regulacji dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur.

Ministerstwo Finansów proponuje następujące rozwiązania, które mają uprościć wdrożenie i korzystnie z KSeF, zwłaszcza w pierwszym okresie obowiązywania systemu:

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), z uwzględnieniem etapowania:

  • od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
  • od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Odroczenie na dodatkowe pół roku, tj. do 31 lipca 2026 r., wprowadzenia niektórych innych rozwiązań, takich jak:

  • odroczenie terminu wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury. Dotyczy to również faktur, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności,
  • utrzymanie dodatkowego odroczenia KSeF w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących,
  • utrzymanie dodatkowego odroczenia terminu w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.
  • umożliwienie stosowania tzw. trybu offline do końca 2026 r. przez wszystkich podatników.
  • dopuszczenie wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.
  • zapewnienie w okresie przejściowym (do 30 września 2026 r.) podatnikom „wykluczonym cyfrowo”, gdzie skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, możliwości wystawiania faktur w dotychczasowej formie.
Na jakim etapie są zmiany w VAT na 2025 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *