Ministerstwo Finansów poprawiło projekt z dnia 9 marca 2021 r. rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Obecny projekt nosi datę 17 maja 2021 r.
Obecny projekt stanowi połączenie dotychczasowych propozycji zmian w zakresie ewidencji VAT oraz zmian w ewidencji wynikających z przyjętego przez Sejm w dniu 20 maja 2021 r. pakietu zmian w ustawie o VAT – e-commerce.
Projekt rozporządzenia reguluje następujące kwestie dotyczące:
1) ewidencjonowania paragonów z NIP do kwoty 450 zł uznanych za faktury uproszczone zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT,
2) faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
3) oznaczeń w zakresie grup towarów i usług (GTU), o których mowa w § 10 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia,
4) zmian w oznaczaniu procedur, o których mowa w § 10 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, w tym likwidacji oznaczenia „MPP”, zmian w oznaczaniu transakcji „TP”, likwidacji symboli „SW” i „EE”, wprowadzenia nowych oznaczeń „WSTO_EE” oraz „IED”
5) zmniejszenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19a ustawy,
6) oznaczania kodami GTU i symbolami procedur dokumentów „WEW” oraz „RO”,
7) sposobów wykazywania transakcji „WSTO” i „EE”,
8) zmian w JPK_VAT o charakterze informatycznym.
Jak wynika z powyższego dokumenty za przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami staną się fakturami (przygotowany jest odpowiedni projekt zmiany rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur), które wykazywać się będzie zbiorczo na podstawie dokumentów wewnętrznych albo na podstawie paragonów fiskalnych (jak w przypadku biletów za przejazd autostradą płatną).
Ponadto zbiorczo będzie się wykazywać paragony z NIP ujęte w ewidencji z kas rejestrujących, czyli tak jak do tej pory, lecz na stałe.
Istotnie zmienią się poszczególne wyjaśnienia do oznaczeń GTU i procedur. Tu zmiany będą znaczne, idące jednak w kierunku dotychczasowej praktyki, np. w przypadku napojów alkoholowych oznaczeniem GTU_01 będą objęte alkohole do spożycia, a nie perfumy, czy płyny do spryskiwaczy samochodowych, na co wskazuje treść obecnej regulacji. Zmiany obejmą wszystkie kody GTU od 01 do 13.
Nie będzie się oznaczało kodami GTU i kodami procedur dokumentów „RO”. Natomiast dokumenty wewnętrzne „WEW” nie będą oznaczane symbolami GTU, co oznacza, że obowiązkowo są i będą oznaczane kodami procedur.
Zmniejszenie podatku naliczonego w wyniku korekt dokonanych na podstawie art. 86 ust. 19a ustawy o VAT będzie mogło być dokonane na podstawie dokumentu wewnętrznego „WEW”.
Zostanie zlikwidowane oznaczenie „MPP” – piszę o tym w odrębnym tekście, jak i wprowadzone zostaną inne zmiany do oznaczeń procedur, w szczególności dot. „TP”.
W większości wskazane wyżej zmiany w JPK_VAT mają wejść w życie od dnia 1 lipca 2021 r.
Więcej o zmianach w pliku JPK_VAT i zmianach w e-commerce możecie Państwo usłyszeć na szkoleniu online planowanym na 14 lipca br.