Ministerstwo finansów opublikowało projekt (z dnia 27 listopada 2017 r.) rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jak pisze ministerstwo finansów „mając na uwadze uwarunkowania budżetowe oraz organizacyjne nie jest intencją Ministra Rozwoju i Finansów obejmowanie jednorazowo wszystkich pozostałych podatników obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, lecz stopniowe jego wprowadzanie”. Rozporządzenie zawęża generalnie zakres stosowanych dotychczas zwolnień od tego obowiązku.

Zasadniczo zakres zwolnień przedmiotowych nie uległ zmianie. Nie uległy również zmianie zwolnienia podmiotowe. Nadal obowiązywać ma limit – 20.000 zł, powyżej którego podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych będą zobowiązani ewidencjonować obrót oraz ewentualnie (jeżeli są podatnikami czynnymi) kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Nie zaszły również zmiany w zakresie zwolnień o charakterze przedmiotowo-podmiotowym. Nadal zwolnieniu podlegać będą podatnicy, u których udział wartości dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia w obrotach z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy jest większy niż 80%.

Zmiany nastąpiły natomiast w treści § 4 rozporządzenia zawierającego katalog czynności, do których nie mają zastosowania (żadne) zwolnienia określone w § 2 i § 3 projektu rozporządzenia. Wykonanie tych czynności skutkuje koniecznością ich bezwzględnego (z nielicznymi wyjątkami) ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od 2018 r. roku rozszerzono bezwzględny obowiązek ewidencjonowania na następujące usługi:

a) kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,

b) związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,

c) w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe.

Ministerstwo proponuje, aby ww. usługi były ewidencjonowane dopiero od 1 kwietnia 2018 r. Jest to spowodowane koniecznością wprowadzenia okresu dostosowawczego dla podatników świadczących takie usługi również ze względu na koniczność zakupu kas rejestrujących.

Należy więc podkreślić, że kantory wymiany walut (z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe) od 1 kwietnia 2018 r. będą zobowiązane do ewidencjonowania sprzedaży walut w kasie rejestrującej.

W § 9 projektowanego rozporządzenia wskazano, że podatnicy wykonujący ww. czynności, które od 1 kwietnia 2018 r. będą obowiązkowo ewidencjonowane przy zastosowaniu kasy rejestrującej, będą również zobowiązani fiskalizować również inne czynności, które do tej pory były u nich zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. W konsekwencji podatnicy ci utracą prawo do stosowania (jeżeli z nich korzystali) zwolnień podmiotowych oraz przedmiotowo-podmiotowych. Natomiast nie utracą prawa do stosowania zwolnień przedmiotowych wskazanych w załączniku do rozporządzenia wobec innych czynności niż wymienione w projektowanym § 4 rozporządzenia. Przykładowo nadal będą mogli korzystać ze zwolnienia z kas rejestrujących przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych, rozprowadzania wody, czy sprzedaży energii elektrycznej.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Kasy fiskalne w 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *