Od stycznia 2019 r. dokonano zmian w ustawie o VAT w kilku odrębnych aktach prawnych. Przedstawiam Państwu w skrócie ich zakres oraz podstawy prawne.

  1. Stawki podatkowe 8% i 23% pozostają bez zmian. Przy zaproponowanym kształcie przepisów stawki te pozostaną zamrożone praktycznie bezterminowo. Zmiana jest wynikiem uchwalenia ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2018, poz. 2392).
  1. Nowy termin dla korekty przy uldze na złe długi. Dotychczasowy termin korekty 150 dni został skrócony do 90 dni. Należy pamiętać o stosowaniu przepisów intertemporalnych. Zmiana wynika z ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. 2018, poz. 2244).
  1. Uproszczenia przy składaniu deklaracji VAT, w których wykazywany jest zwrot podatku. Zmiana została również unormowana w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. 2018, poz. 2244).
  1. Zmiana dostosowująca zwolnienia z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT) do wprowadzonych od 2019 r. pracowniczych planów kapitałowych. Nowelizacja wprowadzona ustawą z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018, 2215).
  1. Nowe zasady opodatkowania bonów dostosowujące przepisy krajowe do regulacji Unii Europejskiej. W tej samej nowelizacji znajdują się przepisy określające miejsce świadczenia oraz zasady opodatkowania usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych. Pisałem o tej zmianie w artykule: Projekt nowelizacji ustawy o VAT. Nowelizacja została wprowadzona ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2018 r., poz. 2433).
  1. Zmiana przepisu regulującego kwestie powiązań między sprzedawcą a nabywcą, które wpływają na kształtowanie się wynagrodzenia. Zmiana dotyczy treści art. 32 ustawy o VAT i ma na celu dostosowanie regulacji w VAT do zmian wprowadzanych w ustawie o CIT i ustawie o PIT. Regulacje dotyczących podmiotów powiązanych we wszystkich trzech ustawach będą spójne, bowiem art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT bezpośrednio odnosi się do zmian wprowadzonych do ustaw o podatkach dochodowych. Zmiana została zawarta w ustawie z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018, poz. 2193).

Nowe regulacje w podatku VAT w 2019 r.
Tagi:    

Komentarze 2 thoughts on “Nowe regulacje w podatku VAT w 2019 r.

  • 3 stycznia 2019 z 21:05
    Permalink

    Witam. Posiadam kasę fiskalna z pamięcią elektroniczną. Nie używam jej od ponad 2 lat gdyż wykonuję usługi z zakresu mechaniki samochodowej wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, urzędów itp. i to się nie zmieni, Do każdej usługi wystawiam fakturę VAT. Zastanawiam się czy wogóle muszę zakupić kasę onlinową skoro nie używam obecnej? Czy są na taką sytuację jakieś przepisy?

    Powtórz
    • 3 stycznia 2019 z 22:20
      Permalink

      Nie musi Pani kupować kasy on line w takim przypadku. [Na marginesie na razie nie ma przepisów dot. kas online, które miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., bo Sejm i MF nie zdążyli.] Jednak brak takiej kasy, gdy one będą obowiązkowe, spowoduje niemożność dokonania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. I gdyby taka osoba do Pani przyszła na naprawę, wykonanie usługi będzie niemożliwe. A jak przyjdzie trzeba by się pytać każdorazowo klienta, czy jest podatnikiem, czy nie. Co chyba jest dosyć trudne. Bo ktoś może powiedzieć, że jest podatnikiem, ale nie będzie chciał faktury, lecz paragon. I wówczas „klops”.

      Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *