Rada Ministrów w dniu 28 października 2020 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Projekt został przekazany do Sejmu.

Projekt ma na celu uproszczenie rozliczania podatku VAT. Przede wszystkim wprowadzone zostaną zmiany dotyczące m.in. fakturowania i ułatwień dla eksporterów. Dodatkowo mają zostać przyjęte rozwiązania doprecyzowujące niektóre konstrukcje VAT oraz dotyczące tzw. Tax Free, co, w ocenie projektodawcy, ma ułatwić stosowanie przepisów VAT.

Zmiany zostaną wprowadzone w czterech najważniejszych obszarach:

  • fakturowanie – likwidacja warunku uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus oraz wprowadzenie przepisu dotyczącego rozliczania faktur korygujących in plus. Jednocześnie będzie możliwość wyboru dotychczasowego sposobu rozliczania faktur korygujących in minus do końca 2021 r. Problemy mogą dotknąć nabywców (a głównie służby finansowo-księgowe), którzy niezależnie od posiadanej faktury korygującej będą zobowiązani do zmniejszenia podatku naliczonego za miesiąc, w którym uzgodniono zmniejszenie wartości transakcji,
  • eksport towarów – wydłużenie terminu na wywóz towarów dla zachowania stawki 0% przy opodatkowaniu zaliczek związanych z eksportem towarów – z 2 na 6 miesięcy,
  • wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym – wprowadzenie możliwości wyboru (prawie) jednolitych zasad przeliczania walut obcych na PLN dla VAT i podatków dochodowych,
  • inne zmiany – wprowadzenie odliczenia VAT od usług noclegowych nabywanych w celu odsprzedaży (będzie problem z rozpoznaniem takiej usługi); wydłużenie terminu na odliczanie VAT do 4 okresów rozliczeniowych dla podatników rozliczających się miesięcznie; podwyższenie kwoty limitu na prezenty o małej wartości z 10 do 20 zł.

Projekt zakłada również dodatkowe zmiany:

  • Rozwiązania dotyczące WIS

 Proponuje się wprowadzenie ograniczenia ochrony WIS, gdy zostanie ona wykorzystana w transakcjach stanowiących nadużycie prawa oraz wyłączenie wydania WIS, gdy zakres wniosku pokrywa się z przedmiotem toczącego się postępowania.

– Proponuje się wprowadzenie 5-letniego okresu ważności WIS.

  • Zmiany dotyczące m.in. mechanizmu podzielonej płatności, wykazu podatników VAT, oraz zmiany sposoby identyfikacji towarów i usług wskazanych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, które będą wiązały się z kolejnymi niekończącymi się problemami dla podatników chcących prawidłowo identyfikować towary i usługi podlegające mechanizmowi podzielonej płatności.
  • Zmiany dotyczące nowego JPK_VAT polegające na wprowadzeniu – w zakresie kar za błędy w ewidencji – odesłania do stosowania przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa. Ma to na celu zapewnienie jednolitej procedury stosowanej w ramach czynności urzędów skarbowych prowadzonych na nowym JPK_VAT.

Dodatkowo proponuje się istotne zmiany dotyczące Tax Free:

  • elektronicznego systemu wystawiania i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych oraz elektronicznego potwierdzania wywozu towarów poza UE.
  • obowiązku stosowania kas on-line dla sprzedawców uczestniczących w procedurze zwrotu podatku podróżnym.

Zmiany w Tax Free mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., z możliwością wcześniejszej rejestracji podatników na PUESC od lipca 2021 r.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

Źródło: www.premeir.gov.pl

 

Projekt ustawy Slim VAT w Sejmie
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *