Zgodnie z art. 62b ust. 2 pkt 6 ustawy Prawo bankowe rachunek VAT może być obciążony wyłącznie w celu przekazania środków na inny rachunek VAT posiadacza rachunku VAT prowadzony w tym samym banku przy użyciu komunikatu przelewu, w którym posiadacz w miejsce informacji, o których mowa w:
a) art. 108a ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – wskazuje kwotę przekazywanych środków,
b) art. 108a ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – wpisuje wyrazy „przekazanie własne”,
c) art. 108a ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – wskazuje numer, za pomocą którego posiadacz jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług.
Z powyższej regulacji wynika, że podatnicy, którzy chcieliby przekazać swoje środki pieniężne zgromadzone na jednym rachunku VAT na inny rachunek VAT mogliby to zrobić jedynie wówczas, gdy oba rachunki VAT byłyby w tym samym banku. Natomiast przekazanie środków pieniężnych pomiędzy rachunkami VAT w dwóch różnych bankach jest niemożliwe.
Takie ukształtowanie treści przepisu powodowałoby, że podatnicy prowadzący przedsiębiorstwa wielooddziałowe, gdy oddziały miałyby konta bankowe w różnych bankach, napotkaliby na istotne problemy z przekazywaniem swoich własnych pieniędzy zgromadzonych na rachunkach VAT pomiędzy różnymi bankami. Komplikacje pojawią się wówczas, gdy oddziały przedsiębiorstwa wypracowują dochód otrzymując VAT na rachunki VAT, a siedziba firmy nie realizując sprzedaży dokonuje zakupów i nie może skorzystać z podatku otrzymanego przez oddziały na ich rachunki VAT.
Identyczny problem może dotknąć podatnika posiadającego kilka rachunków w różnych bankach, a zapłatę za faktury dokonuje wyłącznie z jednego konta.
Ten sam problem może wystąpić w jednostkach samorządu terytorialnego, w których poszczególne jednostki budżetowe i zakłady budżetowe tej samej jednostki samorządowej nie mogłyby VAT otrzymanego od kontrahentów na rachunki VAT przekazywać do jednostki nadrzędnej na jej rachunek VAT.
Również Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej odpowiadając na pytanie dotyczące działania split payment wyjaśnia:
Czy mogę przelewać środki pomiędzy własnymi rachunkami VAT utworzonymi w różnych bankach?
Nie, takie środki można przelać tylko w ramach jednego banku.
Pomimo treści ww. przepisu oraz wyjaśnień Ministerstwa Finansów banki nie wypracowały mechanizmu blokującego przekazywanie własnych środków zgromadzonych na rachunkach VAT w dwóch różnych bankach. Wobec powyższego możliwe jest przekazywanie własnych środków zgromadzonych na rachunku VAT w jednym banku na rachunek VAT w innym banku.
Wydaje się, że Ministerstwo Finansów dostrzegło absurdalność ww. przepisu, który nie może być respektowany. Dlatego też w projekcie ustawy o zmianie ustawy o VAT, tzw. projekt SLIM VAT2, Ministerstwo Finansów wskazuje, że:
„W wyniku zaproponowanej zmiany podatnicy uzyskają możliwość dokonywania „przekazania własnego” w ramach wszystkich swoich rachunków VAT, również tych prowadzonych przez inne banki.
Zaproponowane rozwiązanie nie powinno mieć konsekwencji w postaci rozszczelnienia systemu gdyż w dalszym ciągu środki będą przemieszczane wyłącznie między rachunkami VAT, czyli rachunkami nad którymi organ podatkowy sprawuje pewnego rodzaju nadzór. Ograniczenia co do celu na jaki środki z rachunku VAT mogą zostać wykorzystane nadal będą obowiązywały. W celu uwolnienia tych środków na rachunek rozliczeniowy podatnik tak jak dotychczas będzie występował z wnioskiem do organu podatkowego o uzyskanie zgody.
Wprowadzenie możliwości szerszego stosowania „przekazania własnego” będzie zapewne dużym ułatwieniem dla podatników, którzy będą mogli łatwiej i efektywniej zarządzać swoimi środkami, co jest bardzo istotne szczególnie w obecnej trudnej sytuacji wywołanej COVID-19.
Realizacja „przekazania własnego” w ramach rachunków prowadzonych przez różne banki będzie następowała przy wykorzystaniu komunikatu przelewu, w którym tak jak dotychczas podatnik w polu przeznaczonym na:
- kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności jak i polu przeznaczonym na kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto wpisuje kwotę przekazywanych środków,
- wskazanie numeru faktury podatnik wpisuje wyrazy „przekazanie własne”,
- wskazanie NIP dostawcy lub usługodawcy podatnik wskazuje numer, za pomocą którego jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług.”.
W konsekwencji po zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów zmianie nie będzie już żadnych prawnych (bo przeszkody techniczne nie istnieją) przeszkód do dokonywania przelewów przez podatnika pomiędzy swoimi rachunkami VAT w różnych bankach.
Proponowane zmiany mają wejść w życie z dniem 1 października 2021 r.