Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. 2019, poz. 1988 ze zm.) wprowadziło dla podatników VAT czynnych obowiązek przekazywania do Ministerstwa Finansów nowego pliku JPK_VAT zawierającego nowy zakres danych, które muszą się znaleźć w ewidencji VAT.

Wśród oznaczeń numerycznych dostaw towarów i świadczeń usług znajduje się Symbol GTU_09 dotyczący leków oraz wyrobów medycznych.

Zgodnie z § 10 ust. 3 pkt 1 lit. i) ww. rozporządzenia: poza danymi, o których mowa w ust. 1 i 2, ewidencja zawiera następujące oznaczenia dotyczące dostawy leków oraz wyrobów medycznych – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.) – oznaczenie „09”.

Zgodnie z art. 37av ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne: przedsiębiorca zgłasza Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiar:

1) wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

2) zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, zawartych w wykazie, o którym mowa w ust. 14.

Natomiast w świetle art. 37av ust. 14 ww. ustawy: minister właściwy do spraw zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi lub innych informacji dotyczących dostępności produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, uwzględniając dynamikę obrotu, ogłasza co najmniej raz na 2 miesiące, w drodze obwieszczenia, wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wskazany wykaz zawiera co najmniej nazwę handlową i międzynarodową, postać, moc i wielkość opakowania wskazanych w nim produktów leczniczych, a w przypadku środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych – nazwę, postać, wielkość opakowania i ilość w opakowaniu.

Obwieszczenie określone w art. 37av ust. 14 ustawy Prawo farmaceutyczne jest ogłaszane w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw zdrowia.

Z przepisu § 10 ust. 3 pkt 1 lit. i) rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. wynika, że podmioty dokonujące dostaw produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia mają obowiązek oznaczania faktur sprzedaży w ewidencji podatku VAT oznaczeniem GTU_09. Natomiast zakres przedmiotowy towarów oznaczanych tym symbolem będzie wyznaczało obwieszczenie Ministra Zdrowia publikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ogłaszane co najmniej raz na 2 miesiące. Oznaczaniu kodem GTU_09 podlegałyby zarówno dostawy krajowe takich towarów, dostawy wewnątrzwspólnotowe, jak i ich eksport poza terytorium UE.

Literalne odczytanie treści powyższej regulacji prowadziło do ww. wniosków, co obligowałoby podatników do każdorazowej weryfikacji przed dokonaniem dostawy, czy sprzedawane produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, objęte obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne są zawarte w aktualnym obwieszczeniu Ministra Zdrowia.

Jak wynika jednak z wyjaśnień Ministerstwa Finansów na które powołała się Gazeta Prawna w dniu 26 listopada 2020 r. oznaczaniu symbolem GTU_09 mają podlegać jedynie te dostawy dokonywane przez podatników, którzy produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, objęte obowiązkiem zgłoszenia wymienione w aktualnym obwieszczeniu Ministra Zdrowia:

1) wywożą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

2) zbywają podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Tak twierdzi nieoficjalnie Ministerstwo Finansów, bo na stronie internetowej Ministerstwa, czy też w materiałach opublikowanych przez resort finansów próżno szukać potwierdzenia takiej tezy.

Powyższy sposób interpretacji zaprezentowany przez Ministerstwo Finansów stanowi oczywiście znaczne ułatwienie dla większości podatników zajmujących się dostawami ww. towarów, jednak cytowany wyżej § 10 ust. 3 pkt 1 lit. i) rozporządzenia z dnia 15 października 2019 r. nie daje podstaw do takiego twierdzenia. Wskazana regulacja odnosi się jedynie do towarów, których wykaz jest publikowany przez ministra właściwego dla spraw zdrowia. W regulacji tej nie ma mowy, aby oznaczanie dotyczyło jedynie towarów, które zasadniczo są wywożone poza Polskę. Zabrakło w § 10 ust. 3 pkt 1 lit. i) wyraźnego wskazania, że oznaczenie kodem GTU_09 dotyczy wyłącznie podmiotów, o których mowa w art. 37av ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Nasuwa się jednak pytanie. Jak należy postępować, czy tak jak wynika z przepisów, czy tak jak nieoficjalnie wyjaśnia Ministerstwo Finansów w gazecie. Gdyby jeszcze ktoś w Ministerstwie pomyślał o zamieszczeniu takiej informacji na stronach internetowych, ale chyba za dużo wymagam.

Stosowanie symbolu GTU_09 w JPK_VAT
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *