Ministerstwo Finansów planuje reformę podatku VAT polegającego na nad modernizacji i uproszczeniu przepisów dotyczących rozliczeń VAT. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów efektem działań jest koncepcja SLIM VAT polegająca na wprowadzeniu zmian w czterech obszarach podatku. Ministerstwo określa te obszary jako:

  • proste fakturowanie,
  • ułatwienia dla eksporterów,
  • wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym,
  • korzyści finansowe.

Nazwa „SLIM VAT” to akronim utworzony ze słów simple, local and modern.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów projekt zmiany ustawy o VAT zakończył konsultacje wewnętrzne w ministerstwie. Ministerstwo Finansów mam nadzieję, że odpowiednia zmiana ustawy będzie przyjęta w 2020 roku, tak aby zmienione przepisy weszły w życie w pierwszych miesiącach 2021 r.

Poniżej przedstawiamy Państwu plany Ministerstwa Finansów (in extenso) dotyczące zmian przepisów:

 Proste fakturowanie

  • Faktury korygujące in-minus

Rezygnujemy z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę.

Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

Zmiana znacznie uprości rozliczenia powodując brak konieczności gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktury korygującej oraz oczekiwania na ich dostarczenie, a także brak konieczności dokonywania korekt deklaracji.

  • Faktury korygujące in-plus

W ustawie o VAT wprowadzimy przepisy wskazujące sposób rozliczenia faktur korygujących in plus (zwiększających podstawę opodatkowania).

Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie. Nie dawało to odpowiedniej pewności prawa.

Teraz podatnicy zyskają pewność co do właściwego sposobu rozliczenia – rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).

Ułatwienia dla eksporterów

Dla zastosowania stawki 0% od zaliczki w eksporcie towarów wydłużamy termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy. Urealniamy rozwiązanie do warunków biznesowych.

Wydłużenie czasu na wywóz towarów do pół roku od otrzymania zaliczki znacznie poprawi sytuację eksporterów. Rozwiąże problem nawet dostaw długoterminowych.

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym

Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym.

Oznacza to zmniejszenie czasu na ustalanie kursu do walut dla jednej transakcji.

Przykładowo podatnik VAT świadczący usługę budowlaną B2B stosuje obecnie dwa różne kursy (dla VAT w dacie z dnia przed wystawieniem faktury, dla PIT/CIT w dacie z dnia przed wykonaniem usługi). Po zmianie przepisów będzie mógł ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT/CIT.

Korzyści finansowe

  • Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy

Wydłużamy prawo do odliczenia o jeden miesiąc przy rozliczeniach miesięcznych.

Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji.

Wyeliminuje to częste i niepotrzebne, ani dla biznesu ani dla administracji podatkowej, korekty VAT.

  • Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży

Rozwiązanie umożliwi odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego.

Zmiana jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Oznacza likwidację zakazu odliczenia dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży.

  • Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

Podnosimy kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.

Przybliżamy limit jednorazowych prezentów (bez zbędnych obowiązków formalnych) w Polsce do średniej UE wartości wprost przypisanych prezentom.

Ponadto Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl udostępniło prezentację dotyczącą projektowanych rozwiązań. Będziemy śledzić z Państwem propozycje Ministerstwa Finansów. Obecnie nie są jeszcze dostępne projektowane przepisy. Znane jest wyłącznie ich omówienie dokonane przez resort finansów.

źródło: www.mf.gov.pl

Slim VAT – zapowiadane zmiany
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *