W dniu 1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, tzw. SLIM VAT wprowadzona ustawą z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (poz. 2419).
Wprowadzone zmiany dotyczą również art. 113 ustawy o VAT, tj. przepisu dotyczącego szczególnych procedury dotyczące drobnych przedsiębiorców czyli podatników zwolnionych podmiotowo.
Zmiany w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f i g ustawy o VAT dokonano w związku z przełożeniem objętych tą regulacją grupowań towarów w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 2008 na PKWiU 2015 r.
Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g) ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.: zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw:
g) hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:
– pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),
– motocykli (PKWiU ex 45.4).
Zmiana w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g) ustawy o VAT jest istotna i polega na wskazaniu, że zwolnienie podmiotowe nie dotyczy podatników dokonujących nie tylko dostaw części do pojazdów samochodowych i motocykli, lecz również od 1 stycznia 2021 r. akcesoriów do pojazdów samochodowych i motocykli.
Zdaniem Ministerstwa Finansów zmiana ma charakter „doprecyzowujący”, co oznacza, że zdaniem Ministerstwa Finansów już w 2020 r. sprzedaż akcesoriów do pojazdów samochodowych i motocykli powodowała utratę zwolnienia podmiotowego, a teraz, czyli od stycznia 2021 r. ustawodawca to tylko uszczegółowił.
Trudno się zgodzić z takim stanowiskiem, choć są pewne argumenty przemawiające za ministerialną wykładnią.
Do końca 2020 r. w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g) ustawy o VAT w części wspólnej odnosił się tylko do dostaw części do pojazdów samochodowych i motocykli. Stąd można argumentować, że brak wymienienia akcesoriów samochodowych w ww. regulacji do końca 2020 r. nie powodowała utraty prawa do zwolnienia podmiotowego.
Po zmianie nie ma już w tej sprawie żadnych wątpliwości.
Argumentem przemawiającym jednak za wykładnią Ministerstwa jest to, że przy symbolu statystycznym PKWiU pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3) art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g) ustawy o VAT nie zawierał przedrostka „ex”, czyli zawężenia określonego grupowania statystycznego wyłącznie do wskazanych tam towarów. Stąd też Ministerstwo Finansów może argumentować, że do końca 2020 r. również sprzedaż akcesoriów do pojazdów samochodowych powodowała utratę zwolnienia podmiotowego, gdyż przy oznaczeniu grupy 45.3 PKWiU ustawodawca nie zawęził tego grupowania poprzez wskazanie przedrostka „ex” wyłącznie do dostawy części do pojazdów samochodowych, lecz odnosił się do całego grupowania 45.3 PKWiU, a więc również do akcesoriów.
Oczywiście można argumentować odmiennie, że skoro w nazwie grupowania 45.3 PKWiU ustawodawca nie wskazał akcesoriów, to oznacza, że do końca 2020 r. akcesoria do pojazdów samochodowych nie były wyłączone ze zwolnienia podmiotowego. Dopiero od 2021 r. sprzedaż akcesoriów jest opodatkowana VAT. Analogiczną argumentację można przeprowadzić wobec akcesoriów do motocykli.