Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i  usług. Projekt rozporządzenia jest dostępny na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo Finansów po opublikowaniu Objaśnień podatkowych z dnia 16 października 2020 r. „Paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone” postanowiło dokonać zmian w przepisach ustawy o VAT. Ogłosiło nawet konsultacje w sprawie nowego brzmienia przepisu dotyczącego paragonów z NIP, jednak po dwóch tygodniach wycofało się z tego pomysłu. Obecnie postanowiło przedłużyć dotychczasowy sposób wykazywania paragonów z NIP w ewidencji VAT.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020, poz. 576) wprowadzono na okres pomiędzy październikiem i grudniem 2020 r. zasadę niewykazywania w ewidencji VAT paragonów z NIP o wartości do 450 zł brutto (faktur uproszczonych), jako faktur VAT z danymi dotyczącymi NIP nabywcy, przedmiotu transakcji, oznaczeń takich faktur symbolami GTU lub symbolami procedur, a zamiast tego wykazywania paragonów z NIP w raporcie okresowym z kasy rejestrującej oznaczonym symbolem „RO”. W wyniku takiego zapisu pomiędzy październikiem a grudniem 2020 r. organy podatkowe na podstawie plików JPK_VAT składanych przez sprzedawcę nie mogą ustalić na podstawie dokumentów „RO” w których zawarte paragony z NIP o wartości do 450 zł, na czyją rzecz dokonano sprzedaży na ich podstawie i jakie towary lub usługi nabywcy nabyli. W ewidencji na podstawie dokumentów „RO” widoczna jest jedynie wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość podatku należnego wynikająca ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży (w tym z faktur uproszczonych.

Na podstawie ww. projektu rozporządzenia wskazany sposób wykazywania paragonów z NIP w okresie do końca 2020 r. ma zostać przedłużony do końca czerwca 2021 r.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów „proponowana zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników i ma na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych podatników w obecnie powstałym trudnym okresie dynamicznego rozwoju pandemii w Polsce i utrudnień w prowadzeniu przez nich działalności gospodarczej”. Uproszczenie na które powołuje się Ministerstwo Finansów ma trwać wyłącznie do połowy 2021 r. Z niewiadomych względów uproszczenie jest w ogóle wprowadzane. Skoro przepisy są prawidłowe, to po co cokolwiek upraszczać, choćby do końca roku. Nie widomo dlaczego to uproszczenie ma zostać wydłużone w czasie i dlaczego wyłącznie do połowy przyszłego roku. Jaki będzie stan prawny za pół roku? Czy będą kolejne przedłużenia tych uproszczeń na kolejne okresy? Tego niestety też nie wiadomo. Ministerstwo Finansów wskazuje również, że: „wprowadzane  rozwiązanie  przyczyni  się  do  poprawy  warunków  prowadzenia  działalności gospodarczej przez przedsiębiorców”. Czyżby oznaczało to, że powrót do pierwotnych regulacji (wykazywania paragonów z NIP jako faktur) przyczyni się do pogorszenia „warunków  prowadzenia  działalności gospodarczej przez przedsiębiorców”?

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z  dniem 31 grudnia 2020 r.

Paragony z NIP – projekt rozporządzenia
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *