W związku z ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw od 1 września 2019 r. ponownie zmienią się niektóre przepisy dotyczące wyrejestrowania podatników z rejestru VAT. Jakie będą skutki niezłożenia deklaracji VAT od września 2019 r.?

Jak jest

Zgodnie z art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT: wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który będąc obowiązanym do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 99 ust. 1, 2 lub 3, nie złożył takich deklaracji za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały.

Cytowany przepis został wprowadzony do ustawy o VAT od 1 stycznia 2017 r. Wynika z niego, że podatnicy VAT czynni zobowiązani do składania deklaracji VAT-7 albo VAT-7K mogą zostać wykreśleni z rejestru podatników VAT gdy nie złożą deklaracji VAT. Należy pamiętać, że w świetle art. 99 ustawy o VAT podatnicy VAT czynni są obowiązani składać deklaracje podatkowe za okresy rozliczeniowe w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie (miesiącu, kwartale).

Nawet brak jakiejkolwiek aktywności gospodarczej podatnika VAT czynnego nie zwalnia go z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.

Jak wskazuje art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT w obecnym stanie prawnym (obowiązującym do końca sierpnia 2019 r.) wykreślenie podatnika z rejestru jest dokonywane dopiero w wyniku niezłożenia deklaracji VAT za 6 kolejnych miesięcy – w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie, lub 2 kolejne kwartały – w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie.

… a jak będzie?

Skutki niezłożenia deklaracji VAT od września 2019 r. Po zmianie przepisów okresy nieskładania deklaracji po których możliwe będzie wykreślenie podatnika z rejestru VAT zostaną skrócone o połowę. Wykreślenie podatnika z rejestru będzie dokonywane w wyniku niezłożenia przez niego deklaracji VAT za 3 kolejne miesiące – w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie, lub 1 kwartał – w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie.

Zgodnie z art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r. wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który będąc obowiązanym do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 99 ust. 1, 2 lub 3, nie złożył takich deklaracji za 3 kolejne miesiące lub takiej deklaracji za kwartał.

Przepisy zbyt restrykcyjne

Jeżeli w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie sankcja w postaci wykreślenia z rejestru podatników za niezłożenie przez 3 kolejne miesiące deklaracji VAT-7 nie wydaje się niezasadna, to w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie konsekwencje – szczególnie gdy będą nadużywane przez organy podatkowe – wydają się nieproporcjonalne. Należy bowiem zauważyć, że ustawodawca nie precyzuje kiedy to wykreślenie może być dokonane. Skoro z art. 99 ust. 2-3 ustawy o VAT wynika, że deklarację składa się po każdym okresie rozliczeniowym (kwartalnym), to niezłożenie jednej deklaracji kwartalnej już może skutkować pozbawieniem podatnika większości praw w zakresie VAT.

Co więcej, nawet złożenie deklaracji po terminie, tj. później niż 25 miesiąca następującego po kwartale może skutkować wykreśleniem podatnika z rejestru. Nie ma bowiem gwarancji, że organ podatkowy następnego dnia po upływie terminu do złożenia deklaracji zamiast przypomnieć podatnikowi o obowiązku złożenia deklaracji – po prostu wykreśli podatnika z rejestru. A ty podatniku się martw.

Oczywiście od 1 września 2019 r. będzie obowiązywać  nowa regulacja zawarta w art. 96 ust. 9h ustawy o VAT, zgodnie z którą: naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podmiotu, o którym mowa w ust. 9 pkt 1–4 i ust. 9a pkt 2, złożony w terminie 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT, przywraca zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli podatnik udowodni, że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą, a w przypadku nieskładania deklaracji pomimo takiego obowiązku – jeżeli najpóźniej wraz ze złożeniem wniosku o przywrócenie zarejestrowania złoży brakujące deklaracje.

Jednak taka możliwość jest kłopotliwa dla podatnika, a poza tym podatnik do momentu przywrócenia do rejestru nie figuruje jako podatnik VAT.

Wydaje się, że przepis ten w odniesieniu do podatników rozliczających się kwartalnie powinien być obwarowany pewnymi ograniczeniami organów podatkowych, tak aby nie dochodziło do nadużyć w stosowaniu wskazanej regulacji, np. wykreślenie może być dokonane nie wcześniej niż po tygodniu czy dwóch tygodniach od upływu terminu do złożenia deklaracji VAT.

Skutki niezłożenia deklaracji VAT od września 2019 r.
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *