Rok 2020 pomimo swej wyjątkowości z uwagi na pandemię COVID-19 obfitował w zmiany w podatku VAT. Zmieniły się stawki VAT, sposób klasyfikowania towarów i usług, wprowadzono nowy JPK_VAT, zlikwidowane deklarację VAT-7 i VAT-7K, umożliwiono podatnikom rozliczać VAT należny od importu w JPK_VAT, wprowadzono zmiany w wystawianiu paragonów z NIP oraz wprowadzono obowiązkowe kasy online.
Czy tak samo będzie w 2021 r.? Wydaje się, że przedłużająca się pandemia nie przyhamowała zmian podatkowych. Część zmienianych przepisów jest autorstwa Unii Europejskiej, a większa część to już inwencja Ministerstwa Finansów. Poniżej informacyjny skrót zbliżających się zmian:
Styczeń 2021 r.
1. Przyjęta w dniu 27 listopada 2020 r. przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o VAT tzw. Slim VAT przewiduje zmiany w następujących obszarach:
- radykalne zmiany w korygowaniu transakcji VAT w sprzedawcy i nabywcy „in plus” oraz „in minus”,
- możliwość stosowania jednolitych kursów walut w VAT, PIT i CIT,
- opodatkowanie zaliczek w eksporcie towarów,
- zmiany w zakresie odliczenia VAT naliczonego:
- wydłużenie okresów odliczenia,
- odliczanie VAT od usług noclegowych,
- zmiany w mechanizmie podzielonej płatności, m.in.:
- zmiana w limicie kwotowym transakcji,
- zmiana sposobu klasyfikacji towarów i usług z załącznika nr 15,
- doprecyzowanie przepisów o kompensatach,
- zmiany w zwolnieniach podmiotowych,
- doprecyzowanie przepisów dot. rolników ryczałtowych.
2. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to kolejny obszar zmian w stosowaniu przepisów w zakresie:
- WDT i WNT,
- eksportu i importu towarów,
- eksportu i importu usług.
3. Zmiany w kasach fiskalnych wynikające z wprowadzenia kas online dla następujących rodzajów czynności podlegających VAT:
- świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
- sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
4. Zmiany w kasach fiskalnych związane z rozporządzeniem w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczące w szczególności zmiany sposobu identyfikowania towarów i usług wskazanych w tym rozporządzeniu przy zastosowaniu Nomenklatury scalonej (dla towarów) oraz PKWiU 2015 (dla usług).
5. Zmiany w sposobie wykazywania w JPK_VAT paragonów z NIP. Możliwe, że obecny sposób wykazywania paragonów z NIP zostanie przedłużony do końca czerwca 2021 r.
Lipiec 2021 r.
1. Kolejne zmiany w kasach fiskalnych wynikające z wprowadzenia kas online dla następujących rodzajów czynności podlegających VAT:
- usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
2. Ponowna zmiana w sposobie wykazywania w JPK_VAT paragonów z NIP. Nie wiadomo jaki będzie dalszy los paragonów z NIP w ewidencji VAT.
3. Zmiany wprowadzone przepisami UE dotyczącymi sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów z innych krajów członkowskich UE. Regulacje są zawarte w:
- dyrektywie Rady (UE) 2017/2455 z dnia 5 grudnia 2017 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość (Dz. Urz. UE L 348 s. 7), oraz
- dyrektywie Rady (UE) 2019/1995 z dnia 21 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do przepisów dotyczących sprzedaży towarów na odległość oraz niektórych krajowych dostaw towarów (Dz. Urz. UE L 310 s. 1).
Zmiany mają dotyczyć w szczególności rozszerzenia i modyfikacji procedury szczególnej rozliczanej w małym punkcie kompleksowej obsługi (Mini One Stop Shop – MOSS), stosowanej do usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych oraz usług świadczonych drogą elektroniczną na:
- inne niż ww. usługi świadczone na rzecz konsumentów,
- wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, oraz
- dostawy towarów w państwie członkowskim dokonywane przez interfejsy elektroniczne takie jak platforma handlowa, platforma, portal ułatwiające te dostawy.
Zmiany będą dotyczyć również likwidacji zwolnienia z VAT na import towarów o małej wartości spoza UE na rzecz konsumentów i stworzenie specjalnej procedury poboru podatku od importu towarów do wartości 150 euro.
Obecnie nie ma jeszcze dostępnego projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT w tym zakresie.
Dodatkowo w 2021 r. zapowiadane są zmiany przepisów dotyczących ulgi na złe długi w związku z wyrokiem TSUE C-335/19 z dnia 15 października 2020 r.
Ministerstwo Finansów podjęło również prace w celu wdrożenia w 2021 r. Krajowego Systemu e-Faktur – dokumentów wystawianych w formacie xml i przekazywanych klientowi przez platformę e-Faktur prowadzoną przez Ministerstwo Finansów. Faktury te byłyby również archiwizowane na tej platformie.
Powyższe zagadnienia stanowią przeważającą część zmian w podatku VAT jaka ma zostać wprowadzona. Należy jednak zauważyć, że powyższe zestawienie nie uwzględnia doraźnych zmian, które zwyczajowo przeprowadza Ministerstwo Finansów.