Kasy fiskalne w kantorach do zmiany

Ministerstwo Finansów w dniu 22 lutego 2018 r. opublikowało następujący komunikat:

„Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach.

Projektowane zmiany dotyczą zwolnienia podmiotów prowadzących działalność w zakresie wymiany walut z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących do końca 2018 roku.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zmiany dotyczą zwolnienia podmiotów prowadzących działalność w zakresie wymiany walut z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących do końca 2018 roku.

W związku z tym branża (kantory wymiany walut) nie będzie zobligowana do zakupu kas i rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży od 1 kwietnia 2018 r.

Jest to reakcja na liczne postulaty podmiotów wykonujących działalność w tym zakresie, które wskazują na specyfikę prowadzenia tego rodzaju działalności i związane z tym problemy z ewidencjonowaniem sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.”

Komentarz:

Z zadowoleniem należy przyjąć propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą wycofania się ze zmiany przepisów. Chodzi o § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepis ten zobowiązuje kantory wymiany walut do zainstalowania kas fiskalnych. Wprowadzanie kas fiskalnych w kantorach wymiany walut byłoby znacznie utrudnione. Pojawiłyby się problemy z ustaleniem jakie czynności (zakup, sprzedaż walut, a może jedno i drugie) rejestrować w kasie. Nie wiadomo byłoby jakie wartości w kasie fiskalnej rejestrować. Zewnętrzne organizacje negatywnie odnosiły się do wprowadzenia kas w kantorach wymiany walut. Również mój komentarz w tym zakresie był krytyczny. Niestety i tym razem można stwierdzić (parafrazując jedno z powiedzeń Stefana Kisielewskiego), że Ministerstwo bohatersko rozwiązuje problemy, które samo stworzyło.

Należy oczekiwać, że zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nastąpi jak najszybciej. Termin wynikający z ww. rozporządzenia, a obligujący kantory do ich posiadania upływa już 31 marca 2018 r.

Podziel się

Komentarze

Brak komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *