Ministerstwo Finansów przygotowało projekt z dnia 19 kwietnia 2021 r. rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1485) wykonuje upoważnienie zawarte w art. 106o–106q ustawy o podatku od towarów i usług i dotyczy przede wszystkim treści faktur dokumentujących czynności zwolnione od podatku, a także dokumentów uznanych za faktury. Zgodnie z § 3 pkt 4 ww. rozporządzenia faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:

  1. numer i datę wystawienia,
  2. imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
  3. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  4. informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  5. kwotę podatku,
  6. kwotę należności ogółem.

Z powyższego zapisu wynika, że fakturą dającą nabywcy prawo do odliczenia VAT są paragony za przejazd autostradą oraz bilety jednorazowe wystawiane przez podatników świadczących usługi przewozu osób (głównie koleją i autobusami).

W myśl projektowanego § 3 pkt 4 ww. rozporządzenia za fakturę będzie można uznać każdy bilet jednorazowy dokumentujący przewóz osób na dowolną odległość koleją normalnotorową, taborem samochodowym, statkiem pełnomorskim, środkiem transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promem, samolotem i śmigłowcem.

Po zmianie przepisów podmiot świadczący usługi przewozu osób uniknie konieczności wystawiania faktur na żądanie dla przejazdów poniżej 50 km. Jednocześnie nabywca będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia VAT na podstawie faktur (biletów) z tytułu nabycia ww. usług bez względu na liczbę przejechanych kilometrów.

Z ww. projektu rozporządzenia wynika, że zmiana ma wejść w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Wydaje się, że termin wejścia w życie ww. zmiany powinien być skorelowany z zapowiadanymi zmianami dotyczącymi ujmowania takich dokumentów (biletów za przewóz osób) w JPK_VAT. Z projektu rozporządzenia w sprawie zmiany JPK_VAT wynika bowiem, że zmiany w ewidencji VAT dotyczące ujmowania jednorazowych biletów za przewóz osób mają wejść w życie od 1 lipca 2021 r.

Wejście w życie rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur „od razu” spowoduje możliwość odliczania VAT od dnia następnego po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw pomimo, że inny sposób ujmowania takich dokumentów przez sprzedawcę (biletów jednorazowych na przejazd na dowolną odległość) ma nastąpić dopiero od 1 lipca 2021 r.

Wydaje się również, że Ministerstwo Finansów zapomniało o przepisach przejściowych w odniesieniu do tej zmiany. Chodzi o to, czy po zmianie przepisów bilety za przewóz osób na dowolną odległość będą dawały prawo do odliczenia VAT od daty wejścia w życie rozporządzenia, bez względu na datę otrzymania takiego biletu, czy też bilety za przewóz osób na dowolną odległość będą dawały prawo do odliczenia jeżeli ich otrzymanie nastąpi od daty wejścia w życie projektowanego rozporządzenia. W mojej ocenie bilet na przejazd na dowolną odległość stanie się fakturą dającą prawo do odliczenia VAT dopiero od momentu zmiany przepisów, co oznaczałoby, że wystawione wcześniej bilety nie są fakturami i nie można z nich odliczać VAT naliczonego.

Zwiększenie zakresu odliczenia VAT – projekt rozporządzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *