KSeF – projekt zmian. Ministerstwo Finansów poinformowało, że rozpoczyna konsultacje projektu rozwiązań prawnych w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Konsultacje mają potrwać do 19 kwietnia 2024 r.

Konsultacje dotyczą projektu rozwiązań prawnych obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w KSeF. Przedstawione przez Ministerstwo Finansów  rozwiązania są wynikiem przeprowadzonych w lutym br. konsultacji z przedsiębiorcami.

Projekt rozwiązań nie zawiera terminów odroczenia obowiązkowego KSeF i odroczenia innych rozwiązań z nim związanych. Terminy te zostaną uzupełnione na przełomie kwietnia i maja, przy czym projektowane rozwiązania nie wejdą w życie w 2024 r.

Poniższe propozycje rozwiązań potwierdzają ustalenia, które zapadły na konferencji Ministerstwa Finansów z dnia 21 marca 2024 r. gdzie zaprezentowano główne założenia zmian. Pisałem o nich w odrębnym tekście: Zmiany w KSeF po konsultacjach

Opinię z uzasadnieniem na temat projektowanych rozwiązań należy przesłać na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl w terminie do 19 kwietnia 2024 r.

  • Termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF zostanie podany na przełomie kwietnia i maja 2024 r. termin ten nie będzie wcześniejszy niż 1 stycznia 2025 r.
  • Termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych będzie ten sam.
  • W pierwszym okresie obowiązywania KSeF nie trzeba będzie podawać w treści przelewu numeru faktury nadanej przez KSeF, za którą dokonywana będzie zapłata.
  • W początkowym okresie wdrożenia KSeF Ministerstwo Finansów proponuje rozwiązanie polegające na wprowadzeniu w okresie przejściowym dla wszystkich podatników możliwości wystawiania faktur według wzoru dla faktury ustrukturyzowanej, tak jak w przypadku faktur wystawianych w tzw. trybie offline. Tak wystawione faktury podatnik będzie zobowiązany opatrzeć kodem QR i będzie miał możliwość przekazania ich nabywcy (poza KSeF). Dodatkowo podatnik będzie miał obowiązek przesłania takich faktur do KSeF następnego dnia roboczego po ich wystawieniu.
  • Faktury na rzecz konsumentów będą mogły być dobrowolnie wystawiane przy użyciu KSeF.
  • Dopuszczalne będzie przesyłanie do KSeF załączników do faktur zawierających dane podatkowe (ceny jednostkowe i ilość towaru/usługi) za media, usługi telekomunikacyjne i inne ramowe faktury zbiorcze (wyłącznie dotyczące dostawy paliw). Do czasu wypracowania ww. rozwiązania, jeśli zakres danych na fakturze będzie wykraczał poza zakres ustalony we wzorze e-faktury, podatnicy dokonujący ww. czynności będą mogli wystawiać faktury w postaci papierowej lub elektronicznej.
  • W początkowym okresie po wdrożeniu KSeF pominięcie obowiązku wystawienia faktury w KSeF nie będzie karane. W późniejszym okresie niestosowanie KSeF będzie podlegać karze pieniężnej (kara podlega miarkowaniu). Dodatkowo, w celu ułatwienia podatnikom dostosowanie się do e-fakturowania, w szczególności podatnikom „wykluczonym cyfrowo”, proponuje się, w okresie przejściowym, możliwość wystawiania faktur w formie dotychczasowej. Ta ostatnia propozycja dotyczyć będzie wyłącznie podatników, gdy w danym miesiącu żadna z wystawianych faktur nie przekracza kwoty brutto 450 zł, a ogólna suma wartości brutto z tych faktur jest mniejsza niż 10.000 zł miesięcznie.
  • Podatnicy wystawiający faktury poza KSeF będą mieli obowiązek oznaczania ich w ewidencji sprzedaży JPK_VAT z deklaracją odpowiednim znacznikiem. Rozwiązanie to będzie zaproponowane w przygotowywanym projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług z propozycjami rozwiązań, i oznaczeń dedykowanych tym założeniom. Odpowiednio zmieniona schema JPK_VAT zostanie przedstawiona po zakończeniu prac nad ustawą.

ponadto Ministerstwo Finansów proponuje:

  • Przesunięcie terminu wdrożenia wyłącznej elektronicznej obsługi spraw z zakresu WIS, WIA, WIP i WIT w drugiej instancji i w tzw.: „trybach nadzwyczajnych”.

oraz bardzo ważna i oczekiwana przez podatników zmiana:

  • Zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi na rzecz zastępczego raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych. Należy przypomnieć, że zmiana ta miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. i skutkowałaby wymianą większości terminali płatniczych.

Pełna treść propozycji i kierunków zmian w KSeF przygotowana przez Ministerstwo Finansów jest dostępna ma stronie: www.gov.pl

KSeF – projekt zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *