Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie stosowania w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności – split payment – dotyczącego towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

W dniu dzisiejszym (28 lutego 2022 r.) na stronach internetowych Unii Europejskiej: https://eur-lex.europa.eu brak było jeszcze opublikowanej ostatecznej decyzji Rady Unii Europejskiej zmieniającej decyzję wykonawczą (UE) 2019/310 w sprawie upoważnienia Polski do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 226 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej pomimo faktu, że decyzja zmieniająca powinna zacząć obowiązywać od 1 marca 2022 r.

Należy jednak zauważyć, na co wskazuje Ministerstwo Finansów, że przyjmowanie decyzji derogacyjnych dla państw członkowskich w dziedzinie VAT określających wsteczną datę obowiązywania jest dość częstą regułą w procesie legislacyjnym w Radzie.

Uwzględniając jednak dostępny na ww. stronie internetowej Unii Europejskiej ostateczny projekt tej decyzji można stwierdzić, że od 1 marca 2022 r. nie zmienią się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego MPP i firmy dalej będą miały obowiązek stosowania tego mechanizmu na dotychczasowych zasadach.

Nowa decyzja okres obowiązywania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności wydłuży z 28 lutego 2022 r. na dzień 28 lutego 2025 roku.

Decyzja zmieniająca jest wynikiem wniosku Ministerstwa Finansów jaki został złożony do Komisji Europejskiej w celu wydłużenia poprzedniego okresu obowiązywania mpp.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że przepisy w zakresie towarów i usług objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności nie ulegną zmianie w stosunku do stanu prawnego obowiązującego do dnia 28 lutego 2022 r. Nie jest to prawdą. Do nowej decyzji (obecnie jej projektu) załączono nowy załącznik zawierający wykaz towarów i usług objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności. Nowy załącznik będzie zbieżny z ustawą o VAT. Powoduje to, że od 1 marca 2022 r. polskie przepisy w zakresie mechanizmu podzielonej płatności będą zbieżne z przepisami unijnymi. W okresie od 1 października 2021 r. do końca lutego 2022 r. tak jednak nie było.

Ustawodawca w ustawie z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. 2021, poz. 1626), która zmieniała przepisy ustawy o VAT, co do zasady od października 2021 r., dokonał zmiany treści poz. 60 załącznika nr 15 do ustawy o VAT wskazując, że obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności podlegają nie tylko „komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych”, ale również  „części i akcesoria do nich”. Taka zmiana przepisów oznaczała rozszerzenie zakresu przedmiotowego załącznika nr 15 o towary wskazane w poz. 60 (części i akcesoria do komputerów) i była niezgodna z poz. 42 oraz 136 załącznika do decyzji wykonawczej Rady (UE) 2019/310 z dnia 18 lutego 2019 r. w sprawie upoważnienia Polski do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 226 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Ponieważ obecna decyzja (jej projekt) i nowy załącznik do niej zatwierdzone przez Unię Europejską wskazuje już w poz. 60: „komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych oraz części i akcesoria do nich”, które do tej pory w poprzedniej decyzji nie były ujęte,  to oznacza, że w tej części polska ustawa z dniem 1 marca 2022 r. stała się zgodna z decyzją Radu UE. Jednakże zmiana w tym zakresie decyzji od 1 marca 2022 r. dobitnie świadczy, że w okresie od 1 października 2021 r. do 28 lutego 2022 r. poz. 60 załącznika 15 do ustawy o VAT w części dotyczącej „części i akcesoriów do nich” była niezgodna z prawem Unii Europejskiej (decyzją 2019/310) i może być kwestionowana przez podatników w tej części w toku ewentualnych postępowań podatkowych, czy karnych skarbowych.

Obowiązkowy split payment pozostaje na dłużej
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *