Od 1 stycznia 2022 r. w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług wprowadzoną rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. 2021, poz. 2382) oraz rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2021, poz. 1179) Minister Finansów zmienił strukturę pliku JPK_V7 oraz dokonał zmian w części deklaracyjnej.

W związku z wprowadzeniem nowych terminów zwrotów VAT (40 dni od dnia złożenia rozliczania oraz 15 dni od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji)  dodano do deklaracji nowe pola w celu umożliwienia podatnikom wykazania podatku VAT do zwrotu według nowych regulacji.  Poza innymi zmianami w strukturze pliku JPK_V7:

  • wprowadzono nowe oznaczenia dla grup towarów i usług (kody GTU),
  • zlikwidowano oznaczenie MPP,
  • zlikwidowano oznaczenie SW,
  • zlikwidowano oznaczenie EE,
  • wprowadzono oznaczenie WSTO_EE,
  • wprowadzono oznaczenie IED.

W związku ze zmianami w dotychczasowej strukturze pliku JPK_V oraz pól w deklaracji VAT Minister Finansów od stycznia 2022 r. wprowadził nową (drugą) wersję strukturę pliku JPK_V7M oraz JPK-V7K. Struktury te stosuje się od rozliczenia za styczeń 2022 r.

Równocześnie Ministerstwo Finansów poinformowało, że:

  • za okresy rozliczeniowe od października 2020 roku do grudnia 2021 roku korekty należy składać na formularzach JPK_V7M(1) i JPK_V7K(1),
  • za okresy rozliczeniowe od stycznia 2022 roku korekty powinny być składane przy wykorzystaniu formularzy JPK_V7M(2) i JPK_V7K(2).

Natomiast korekty ewidencji za okresy rozliczeniowe sprzed października 2020 roku mają być korygowane przy wykorzystaniu struktury JPK_VAT(3).

Komunikat Ministerstwa Finansów w odniesieniu do struktur jakie należy składać przy korektach pliku JPK-V7 jest jak najbardziej prawidłowy. Powinno się składać korekty plików JPK według schematów obowiązujących w momencie ich pierwotnego składania, a nie w dacie składania ich korekty. Wydaje się to całkowicie jasne i oczywiste.

Jednak jeszcze niedawno to samo Ministerstwo Finansów wmawiało podatnikom, że struktury pliku JPK_VAT obowiązującego do końca września 2020 r. powinno się zawsze składać na druku JPK-VAT(3), niezależnie jaka struktura obowiązywała w dacie składania pierwotnego pliku – JPK-VAT(1), JPK-VAT(2), czy JPK-VAT(3).

Tezę tą powtarza Ministerstwo Finansów w ww. komunikacie z lutego 2022 r. Zarówno wówczas, jak i obecnie uważałem i uważam, że struktury plików JPK_VAT, jak i JPK-V7 powinno się składać wyłącznie według wzorów tych struktur, które obowiązywały w okresie kiedy były składane pierwotne pliki.

Pisałem o tym kilka lat temu, gdy obowiązywała jeszcze struktura JPK_VAT, a nie JPK-V7. Stanowiska nie zmieniłem, natomiast dobrze że Ministerstwo Finansów poszło po rozum do głowy i naprawia (niestety nie w całości) swoje niemądre decyzje z których wynikało, że korekta pliku JPK za okresy wcześniejsze musi być składana według aktualnego wzoru struktury.

Tak więc od stycznia 2022 r. korekty plików JPK-V7 za okresy od października 2020 r do grudnia 2021 r. powinny być składane według wzoru JPK-V7(1), natomiast korekty plików JPK-V7 za okresy od stycznia 2022 r. powinny być składane według wzoru JPK-V7(2).

Niestety nadal Ministerstwo Finansów upiera się, że korekta struktur za okresy obowiązujące do końca września 2022 r. powinna być realizowana według wzoru JPK-VAT(3), niezależnie od tego jaka struktura jest korygowana – JPK-VAT(1), JPK-VAT(2), czy JPK-VAT(3).

 

Korekty JPK_V7 z deklaracją
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *