W Dzienniku Ustaw z dnia 14 czerwca 2022 r. pod poz. 1252 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Rozporządzenie zostało wydane w związku z możliwością wystawiania i wydawania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej, a także w związku z wprowadzeniem rozwiązań dla urządzeń do automatycznej sprzedaży towarów lub usług, w szczególności sprzedaży usług przy zastosowaniu samoobsługowych myjni samochodowych, i wprowadzeniem takich rozwiązań technicznych, aby takie kasy mogły nie łączyć się z drukarką, a także rozwiązań w tym zakresie dotyczących obowiązków podatników.

W przypadku zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług skutkujących zwrotem całości albo części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży Minister Finansów wskazał w zmienionym § 6 ust. 5 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania, że odrębna ewidencja korekt, gdy paragon został wydany w formie elektronicznej,  może nie zawierać dołączonego dokumentu sprzedaży, a wyłącznie numer tego paragonu oraz numer unikatowy kasy rejestrującej. Natomiast protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę albo notatkę służbową lub protokół z nabycia sprawdzającego – § 6 ust. 5 pkt 7 ww. rozporządzenia. Ta ostatnia pogrubiona część została dodana w związku z wprowadzeniem od 2022 r. do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej   przepisów dotyczących nabycia sprawdzającego.

Ponadto w § 17 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania wskazano, że komponent komunikacyjny kasy umieszczonej w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, może nie umożliwiać komunikacji kasy z drukarką albo też na dotychczasowych zasadach może umożliwiać komunikację kasy z drukarką.

W przypadku gdy komponent komunikacyjny kasy umieszczonej w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług nie umożliwia komunikacji kasy z drukarką, podatnik:

1) nie zapewnia połączenia kasy z drukarką i jej konfiguracji w sposób zapewniający poprawny wydruk zgodny z wymaganiami określonymi w § 1 ust. 6 załącznika nr 1 do rozporządzenia;

2) nie wystawia paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej oraz zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie zgodnie z § 53 ust. 2 pkt 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia;

3) nie wystawia:

a) raportów fiskalnych dobowych,

b) raportów fiskalnych okresowych,

c) raportu fiskalnego rozliczeniowego,

d) łącznych raportów fiskalnych okresowych,

e) łącznego raportu fiskalnego rozliczeniowego,

f) raportów fiskalnych zdarzeń,

g) raportu fiskalnego fiskalizacji,

h) dokumentów niefiskalnych

– w postaci papierowej oraz przesyła raporty fiskalne okresowe, raport fiskalny rozliczeniowy, łączne raporty fiskalne okresowe, łączny raport fiskalny rozliczeniowy i raporty fiskalne zdarzeń do komputerowych systemów ogólnodostępnych i dokonuje ich zapisu lub wydruku w tych systemach, a raporty fiskalne dobowe, raport fiskalny fiskalizacji i dokumenty niefiskalne może przesłać do tych systemów i dokonać ich zapisu lub wydruku w tych systemach.

Natomiast, gdy komponent komunikacyjny kasy umożliwia komunikację kasy z drukarką, podatnik może nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, jeżeli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie pokazanie na wyświetlaczu dla nabywcy przez co najmniej 30 sekund albo do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży następujących danych:

1) numeru unikatowego;

2) numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika;

3) daty sprzedaży;

4) numeru kolejnego paragonu;

5) łącznej wartości sprzedaży brutto;

6) łącznej wysokości podatku należnego;

7) typu formy płatności;

8) nazwy formy płatności.

Dodatkowo wprowadzono zmianę dotyczącą ujednolicenia formatu zapisów danych tworzących QR kod, który drukowany jest przez kasy rejestrujące na żądanie Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Zmiana w kasach rejestrujących może być wprowadzona poprzez aktualizację oprogramowania. Ujednolicenie formatu zapisu danych umożliwi weryfikację paragonów fiskalnych wysyłanych do CRK, np. w trakcie ogłoszonej loterii paragonowej. Obecnie format zapisu danych QR kod nie jest sformalizowany i każdy z producentów stosuje własne, dowolne rozwiązania.

Z § 2 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego z 23 maja 2022 r. wynika, że potwierdzenia o spełnianiu funkcji i wymagań technicznych dla kas rejestrujących mających postać oprogramowania tzw. kas wirtualnych zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane, chyba że potwierdzenie te zostanie cofnięte.

Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 29 czerwca 2022 r.

Zmiana rozporządzenia w sprawie kas wirtualnych
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *