Ministerstwo Finansów poinformowało, że w wyniku konsultacji publicznych projektu ustawy wprowadzającej obowiązkowy Krajowy System e-Faktur będzie zmieniać pierwotną wersję zaproponowanych przepisów.

Dlaczego Ministerstwo Finansów wycofało się z najlepszego z możliwych projektu ustawy o wprowadzeniu obowiązkowego KSeF tego niestety nie dowiadujemy się z tego komunikatu. Nie mam żadnych wątpliwości, że proponowane przez Ministerstwo Finansów przepisy to bubel prawny, który nie powinien ujrzeć światła dziennego. Pisałem o kilku kuriozalnych propozycjach wynikających z tego projektu w odrębnym tekście. Zawarte tam spostrzeżenia opisywały jedynie wybrane absurdy projektu (z dnia 30 listopada 2022 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Czy Ministerstwo Finansów będzie się z nich wycofywać dowiemy się wkrótce. Wstępnie Ministerstwo Finansów zaproponowało następujące zmiany w tym najważniejszą polegającą na odroczeniu wejścia w życie przepisów wprowadzających KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.

Ponadto resort finansów zaproponował następujące zmiany:

  • wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich, tj. wystawianych przez przedsiębiorców na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,
  • podatnicy zwolnieni podmiotowo będą wdrażać KSeF od 1 stycznia 2025 r.
  • bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostaną wyłączone z KSeF,
  • faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. (to żadna zmiana, gdyż z projektu z 30 listopada 2022 r. wynika taki sam termin, ale jak widać warto się pochwalić również tym co nie ulega zmianie. Na marginesie można zadać pytanie w jakim celu bohatersko usuwa się z ustawy paragony z NIP, skoro równie bohatersko 3 lata temu to samo Ministerstwo te paragony z NIP-ami do ustawy wprowadzało.),
  • liberalizację sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.,
  • w przypadku awarii systemu po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline.

Nie wiadomo, jak Ministerstwo Finansów ustosunkuje się do pozostałych wcześniej projektowanych wątpliwych przepisów, jak choćby dotyczących daty wystawienia faktury, która w niektórych wypadkach skutkuje datą obowiązku podatkowego, jak i datą kursu przeliczeniowego z waluty obcej na złotówki, czy kwestii obowiązkowego umieszczania w treści przelewu numeru faktury wystawionej przez kontrahenta pochodzącego z systemu KSeF, a nie numeru, który widnieje na fakturze.

Jednak pozytywna wiadomość to taka, że przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązkowego KSeF na lipiec 2024 r. spowoduje, że obecni rządzący w Ministerstwie Finansów uwzględniając tegoroczne wybory parlamentarne, nie będą skłonni już do tego projektu powracać.

Obowiązkowy KSeF zostanie odroczony
Tagi:        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *