Zmiana rozporządzenia

W dniu 1 marca 2024 r. na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Projekt rozporządzenia zmierza do obniżenia od 1 kwietnia 2024 r. stawki VAT na określone w projekcie usługi kosmetyczne. Usługi kosmetyczne będą opodatkowane niższą 8% stawką podatku. W założeniu ma to obniżyć ceny tych usług lub zmniejszyć skalę podwyżek tych cen.

Jak przypomina Ministerstwo Finansów obecnie stawką obniżoną VAT w wysokości 8% objęte są w Polsce usługi fryzjerskie – zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 59 – 61 załącznika nr 3 ustawy o VAT. Pozostałe usługi z tzw. branży „beauty” są obecnie opodatkowane stawką VAT w wysokości 23%.

Projekt przewiduje rozszerzenie zakresu stosowania stawki VAT w wysokości 8% na niektóre usługi kosmetyczne.

Jakie usługi z niższą stawką?

Zgodnie z załącznikiem do ww. projektu rozporządzenia stawką 8% będą objęte usługi sklasyfikowane w grupowaniach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU):

  • 96.02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
  • ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
  • 96.02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne

Stawką obniżoną w wysokości 8% będą objęte określone zabiegi kosmetyczne, takie jak np.: pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Należy zauważyć, że usługi w grupowaniu PKWiU 96.02.14.0 zostały poprzedzone przedrostkiem „ex”. Oznacza to, że wyłącznie wybrane usługi – usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu – będą objęte stawką 8% VAT. Pełny zakres tego grupowania dotyczy: „usług fryzjerskich, usług kosmetycznych, manicure i pedicure, świadczonych w domu”.

Jak widać z powyższego różnica dotyczy wyłącznie usług fryzjerskich. Nie oznacza to, że usługi fryzjerskie będą objęte stawką podstawową w wysokości 23%. Przyczyną takiej redakcji przepisów jest to, że usługi fryzjerskie świadczone w domu „ex 96.02.14.0” są już objęte stawką 8% na podstawie poz. 61 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Skoro już na podstawie ustawy usługi fryzjerskie są objęte stawką 8%, to obecnie Minister Finansów w rozporządzeniu obejmuje stawką 8% kolejne usługi z tego grupowania, już bez wskazania usług fryzjerskich świadczonych w domu.

W ten sposób zarówno usługi fryzjerskie, jak i usługi kosmetyczne, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 96.02.1, będą traktowane tak samo pod względem wysokości opodatkowania VAT.

A jakie nie?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia również, że stawką obniżoną nie będą objęte takie zabiegi jak: „zabiegi z kategorii inwazyjnych, takie jak np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, jak również  generalnie wszystkie zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej. Wskazać należy, że usługi, które w świetle przepisów ustawy o VAT uznawane są za świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a wykonywane są przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, objęte są zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT”.

Solaria

Z jednej strony Ministerstwo Finansów słusznie wskazuje, że usługi naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi będą korzystały ze stawki VAT w wysokości 8% i jednocześnie chyba trochę na wyrost wskazuje, że usługi solarium nie będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%. Wydaje się, że Ministerstwo Finansów używając terminu „solarium” miało na myśli inne usługi niż usługi naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi. W większości usługi solarium kojarzą się nam z usługami naświetlania promieniami UV (ultrafiolet) i te usługi bez wątpienia będą objęte stawką 8% VAT.

W mojej ocenie, nie będą opodatkowane stawką obniżoną usługi świadczone przez solaria określane jako solaria kolagenowe (przeciwzmarszczkowe). Te usługi wykorzystują promienie światła czerwonego o długości fali 550-700 nanometrów. Natomiast promienie UV wykorzystują promienie światła od 200 do 400 nanometrów, a promienie podczerwone powyżej 750 nanometrów.

Czytając więc objaśnienia do PKWiU, gdzie wskazano, że grupowanie PKWiU 96.02.19.0 obejmuje naświetlanie „promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi” można dojść do wniosku, że usługi naświetlania lampami kolagenowymi nie będą objęte stawką obniżoną VAT. Należy jednak zauważyć, że o tym czy dane usługi są klasyfikowane w określonym PKWiU, co do zasady, rozstrzyga Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Podkreślenia wymaga, że klasa 96.02 PKWiU na pewno nie obejmuje usług w zakresie opieki zdrowotnej typu lifting twarzy, sklasyfikowanych w 86.10.11.0, jak również usług w zakresie opieki zdrowotnej, sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach działu 86 PKWiU.

Od kiedy?

Obniżona stawka VAT na usługi kosmetyczne będzie stosowana od dnia 1 kwietnia 2024 r.

Osoby zainteresowane rozliczeniem usług z branży „beauty”, w szczególności w okresie pomiędzy marcem i kwietniem 2024 r, w tym zaliczek i usług w toku zapraszam na szkolenie ze zmian w VAT: Zmiany w VAT w 2024 r. – szkolenie

Należy pamiętać, że obniżenie stawki VAT na ww. usługi wiąże się z koniecznością odpowiedniego dostosowania kas rejestrujących. Zmiana stawki w kasie rejestrującej jest możliwa do wykonania samodzielnie, jak również przy pomocy serwisanta. Skorzystanie z obsługi serwisanta wymaga zgłoszenia tego faktu wcześniej, bowiem pod koniec marca serwisy kas mogą mieć sporo zgłoszeń w tym zakresie.

Odrębnym zagadnieniem, która nie musi interesować podatników, jest zgodność obniżonej stawki VAT na usługi kosmetyczne od kwietnia 2024 r. z przepisami dyrektywy VAT 2006/112/WE. Załącznik III do ww. dyrektywy VAT, wymienia towary i usługi, które mogą być objęte stawkami obniżonymi. Nie wymienia on usług kosmetycznych, może to być podstawą do wszczęcia przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej.

Odrębną kwestią, która również jest związana ze zmianą ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 r. są stawki VAT na żywność, które mają obowiązywać do końca marca 2024 r. O tych stawkach piszę w osobnych tekstach: Czy wzrośnie stawka VAT na żywność? oraz Zmiana stawek VAT od kwietnia 2024 r.

Usługi kosmetyczne z niższą stawką VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *