Zmiana stawek VAT od kwietnia 2024 r.

Od kwietnia 2024 r. zostaną zmienione stawki VAT na żywność oraz usługi kosmetyczne. W przypadku żywności oznacza to powrót do stawki obowiązującej do końca stycznia 2022 r. Gdy chodzi o usługi kosmetyczne zostaną one objęte obniżoną stawką podatku VAT.

Dlaczego stawkę VAT na żywność obniżono?

W ustawie o VAT w art. 146da wprowadzono od 1 lutego 2022 r. obniżoną do 0% stawkę VAT na żywność wymienioną w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy. Obniżenie stawki VAT było wynikiem nieudolności w zarządzaniu finansami publicznymi przez poprzedni rząd, co doprowadziło do galopującej inflacji (inflacja galopująca za Wikipedia, to proces trwałego wzrostu cen w gospodarce powyżej 10% rocznie).

Stawka obniżona do 0% na żywność na podstawie ustawy obowiązywała do końca 2022 r. Od stycznia 2023 r. stawka 0% na żywność została przedłużona na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 (Dz.U. z 2022, poz. 2495). Natomiast od stycznia 2024 r. do końca marca 2024 r. obniżona do 0% stawka VAT na żywność obowiązuje na podstawie epizodycznego § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023, poz. 2670).

Decyzja Ministra Finansów

W związku z decyzją Ministra Finansów stawka 0% na żywność obowiązująca do końca marca 2024 r. nie zostanie przedłużona na okres od kwietnia 2024 r., a § 10 rozporządzenia z 9 grudnia 2023 r. przestanie obowiązywać po dniu 31 marca 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. w odniesieniu do żywności wymienionej w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy będzie już obowiązywała stawka VAT w wysokości 5%. Należy również dodać, że obniżona do 5% stawka VAT dotyczy tylko tych towarów, o których mowa wyżej. Oznacza to na przykład, że żadną obniżoną stawką VAT nie są objęte kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki oraz przetwory z nich wykonane, a także kawior i namiastki kawioru. Są więc one objęte stawką VAT w wysokości 23%.

Problemy z opodatkowaniem żywności w okresie marzec/kwiecień 2024 r.

Zmiany stawek VAT dla żywności, to istotny problem podatkowy dla sprzedawców oraz odprzedających nabyte wcześniej towary.

Należy pamiętać, że zasadą w VAT według której określa się prawidłową stawkę VAT dla realizowanych czynności jest data ich wykonania, a nie data obowiązku podatkowego (z wyjątkiem transakcji WNT, importu towarów oraz zaliczek w transakcjach krajowych – dla tych czynności dla określenia stawki VAT jest moment powstania obowiązku podatkowego).

Następnie istotne będzie określenie momentu dostawy żywności i ich prawidłowego opodatkowania szczególnie, gdy sprzedaż następuje w części w marcu, a w części w kwietniu 2024 r. W kolejności konieczne będzie określenie właściwej stawki VAT dla czynności wykonanych przed i po zmianie stawki podatkowej.

Nie można również zapominać o samym fakturowaniu oraz korygowaniu faktur wystawionych z zawyżoną, lub zaniżoną stawką VAT (szczególnie w okresie marzec – kwiecień 2024 r.). Istotne jest również korygowanie wartości transakcji w odniesieniu do której zmieniła się stawka VAT, gdy faktura korygująca jest wystawiana po zmianie stawki za okres, gdy stawka VAT była jeszcze niezmieniona.

Kolejnym problemem może być odliczanie VAT z otrzymanych faktur od kontrahentów, którzy zastosowali niewłaściwą stawkę VAT np. otrzymanie faktury wystawionej przed zmianą stawki – 0%, która dotrze do nabywcy już po zmianie stawki, a która dotyczyć będzie czynności wykonanych po zmianie stawki VAT. Na to mogą nałożyć się korekty wystawione w okresie późniejszym zwiększające lub zmniejszające wartość pierwotnych faktur z marca i kwietnia 2024 r.

Dodatkowe problemy związane z właściwym opodatkowaniem będą dotyczyły nieodpłatnego przekazania żywności na cele charytatywne. Zapewne pojawią się wątpliwości jak opodatkować takie towary, gdy ich nabycie nastąpiło w marcu 2024 r. ze stawką VAT w wysokości 0%, a ich przekazanie nastąpi w kwietniu 2024 r., gdy będzie obowiązywać już stawka w wysokości 5%. I co wówczas z podatkiem naliczonym?

Nie należy zapominać o zmianach od 1 kwietnia 2024 r. stawek VAT w kasach fiskalnych zarówno w odniesieniu do żywności, jak i usług kosmetycznych.

Usługi kosmetyczne

Inaczej przestawia się sytuacja ze stawką VAT na usługi kosmetyczne. Usługi te objęte są do końca marca 2024 r. stawką VAT w wysokości 23%. Zgodnie z zapowiedzią premiera Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia, a następnie podpisał rozporządzenie, które zostało opublikowane 15 marca 2024 r. Opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 r. zmieniło rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 387) wprowadzając od 1 kwietnia 2024 r. obniżoną do 8% stawkę VAT na usługi kosmetyczne.

Rozporządzenie wprowadziło obniżona stawkę VAT na usługi klasyfikowane wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wskazane poz. 6-8 załącznika do rozporządzenia tj.:

  • 02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
  • ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
  • 02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne

Ponieważ zakres usług, które znalazły się ostatecznie w rozporządzeniu pokrywa się w pełni z usługami wskazanymi w projekcie rozporządzenia zaprezentowanego w marcu 2024 r. osoby, które chcą bliżej zapoznać się ze zmianami w zakresie usług kosmetycznych odsyłam do swojego tekstu: Usługi kosmetyczne z niższą stawką VAT . Można tam znaleźć informacje jakie konkretnie usługi będą objęte obniżona stawką VAT, a jakie usługi stawką 8% nie będą objęte.

Szkolenie

Osoby zainteresowane rozliczeniem podatku od żywności, a także usług z branży „beauty”, w szczególności w okresie pomiędzy marcem i kwietniem 2024 r, w tym zaliczek i usług w toku zapraszam na szkolenie ze zmian w VAT: Zmiany w VAT w 2024 r. – szkolenie

Zmiana stawek VAT od kwietnia 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *