W Dzienniku Ustaw z dnia 7 lipca 2022 r. poz. 1437 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług.

W świetle nowelizacji ustawy o VAT, która wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2023 r.,  a która została odroczona ustawą z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. 2022, poz. 1301) wprowadzony zostanie nowy rodzaj podatnika, jakim będzie grupa VAT. Więcej o odroczeniu terminu wejścia w życie przepisów dotyczących grupy VAT w odrębnym tekście.

Dodany art. 96 ust. 3b ustawy o VAT nakłada na przedstawiciela grupy VAT obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, wraz z umową o utworzeniu grupy VAT w celu umożliwienia jej rejestracji jako podatnika VAT. W związku ze zmianami wprowadzanymi ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021, poz. 2105) konieczne było zaktualizowanie wzoru zgłoszenia VAT-R(15) poprzez dodanie pola 11 umożliwiającego wskazanie w formularzu, że dany podatnik jest grupą VAT. W nagłówku formularza dodano również informację o miejscu składania w przypadku grup VAT.

Ze względu na przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów o grupach VAT z dnia 1 lipca 2022 r. na dzień 1 stycznia 2023 r. do pola dotyczącego grup VAT dodano odnośnik o terminie wejścia w życie przepisów dotyczących grup VAT, późniejszym wobec terminu wejścia w życie rozporządzenia.

Ponadto przepisy art. 43 ust. 22-24 ustawy o VAT, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r. umożliwiają podatnikom zrezygnowanie ze zwolnienia (poprzez wybór opodatkowania) usług finansowych wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41 ustawy o VAT. Warunkiem stosowania opodatkowania usług finansowych jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania tych usług.

W celu ułatwienia podatnikom skorzystania z powyższej opcji, wprowadzono również możliwość wyboru tej opodatkowania ww. transakcji poprzez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego. Powoduje to, że wyboru można dokonać również w sposób elektroniczny poprzez zaznaczenie odpowiednich pól w formularzu VAT-R ułatwiając skorzystanie z takiej możliwości.

W związku z powyższym zaktualizowano wzór zgłoszenia VAT-R(15) poprzez dodanie pól 41-45 umożliwiających wskazanie w formularzu opcji wyboru opodatkowania oraz okresu (miesiąc bądź kwartał), od którego wybiera się stosowanie tej opcji.

Analogiczna możliwość została przewidziana dla sytuacji powrotu do stosowania zwolnienia z VAT tych usług (art. 43 ust. 23 i 24 ustawy o VAT).

Ponadto w celu ułatwienia wypełniania swoich obowiązków przez osoby nieposługujące się językiem polskim, zmianą objęty został również język wzoru zgłoszenia VAT-R. W nowym wzorze formularz zawiera tłumaczenie na język angielski. Rozwiązanie to stanowi znaczące ułatwienie zwłaszcza dla podmiotów zagranicznych rejestrujących się w Polsce jako podatnicy VAT.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia zmieniającego: do dnia 31 grudnia 2022 r. może być stosowany wzór [VAT-R(15)] określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Oznacza to, że do końca 2022 r. można korzystać równorzędnie ze starych (15) i nowych (16) wzorów druku VAT-R.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 22 lipca 2022 r.

Nowy druk VAT-R(16)
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *