1. Czy przepisy obowiązujące od lipca 2023 r. dotyczą wyłącznie faktur korygujących wystawianych od lipca 2023 r.?

Nie ma wątpliwości, że nowe przepisy dotyczące kursów walut przy korektach transakcji mają zastosowanie do transakcji, dla których obowiązek podatkowy powstał od lipca 2023 r. Natomiast faktury korygujące wystawione lub otrzymane od lipca 2023 r. a dotyczące transakcji, które zostały dokonane (dla których powstał obowiązek podatkowy) przed 1 lipca 2023 r. powinny być rozliczane wg dotychczasowych zasad. Zasady te nie były prezentowane przez organy podatkowe jednolicie. Niektóre interpretacje wskazywały na stosowanie kursów pierwotnych, niektóre na stosowanie kursów poprzedzających dzień wystawienia faktury korygującej. Jednoznaczna odpowiedź może być udzielona wyłącznie po bezpośredniej konsultacji.

W mojej ocenie faktury korygujące dotyczące okresów sprzed 1 lipca 2023 r. powinny być ujmowane przez podatników na dotychczasowych zasadach, z ewentualnym wyjątkiem, który dotyczy otrzymanych od 1 lipca 2023 r. zbiorczych faktur korygujących wystawionych z tytułu obniżki lub opustu. W odniesieniu do tych ostatnich faktur podatnik może zastosować kurs poprzedzający dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej, ale może również zastosować kurs pierwotny odrębny dla każdej transakcji ujętej na tej zbiorczej fakturze korygującej.

  1. Jaki kurs waluty powinien być zastosowany, gdy wystawiona faktura korygująca odnosi się do faktur z różnych okresów rozliczeniowych?

Jeżeli jest to faktura zbiorcza, o której mowa w art. 31b ust. 2 lub ust. 3 ustawy o VAT dotycząca wyłącznie opustu lub obniżki ceny, to wówczas podatnik może zastosować kurs waluty właściwy na dzień poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej. Jeżeli jest to faktura wystawiona i innych przyczyn niż opust lub obniżka ceny, to zastosowany kurs waluty musi być zgodny z art. 31b ust. 1 ustawy o VAT.

  1. Czy do pomyłki w cenie dotyczącej zawyżenia lub zaniżenia podstawy opodatkowania, dla której wystawiono fakturę korygującą zbiorczą może mieć zastosowanie art. 106j ust. 3, a w konsekwencji art. 31b ust. 2 ustawy o VAT?

Nie. Faktura korygująca zbiorcza dotycząca pomyłki w cenie nie jest fakturą o której mowa w art. 31b ust. 2 lub ust. 3 ustawy o VAT. Regulacje te dotyczą wyłącznie faktur korygujących zbiorczych wystawianych z tytułu opustu lub obniżki ceny (obniżenia ceny po transakcji), a nie z tytułu pomyłek, w szczególności pomyłek polegających na zaniżeniu ceny.

  1. Czy do zbiorczej faktury korygującej wystawionej z tytułu opustu lub obniżki ceny można, czy trzeba zastosować kurs poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej?

Podatnik otrzymujący lub wystawiający zbiorcze faktury korygujące może, ale nie musi zastosować kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury korygującej na podstawie art. 31b ust. 2 lub ust. 3 ustawy o VAT. Jest to znaczne ułatwienie dla podatnika, bo nie musi rozliczać każdej transakcji ujętej na fakturze korygującej zbiorczej według odrębnych-historycznych kursów walut. Podatnik może jednak w takiej sytuacji zastosować kurs waluty wynikający z art. 31b ust. 1 ustawy o VAT, tj. kurs odrębny dla każdej transakcji ujętej na fakturze zbiorczej, czyli taki kurs dla każdej transakcji jaki był zastosowany przez podatnika pierwotnie dla tej transakcji.

  1. Jaki kurs waluty zastosować do faktury korygującej wystawianej w związku z reklamacją towaru?

Do faktury wystawionej w związku z reklamacją stosowany będzie kurs waluty zastosowany przy pierwotnej transakcji. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy podatnik w związku z reklamacjami swoich towarów przyzna kontrahentowi obniżkę, a obniżkę tę udokumentuje fakturą zbiorczą. Wówczas możliwe byłoby zastosowanie zamiast art. 31b ust. 1 – art. 31b ust. 2 lub 3 ustawy o VAT, tj. możliwe byłoby zastosowanie kursu poprzedzającego dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

Natomiast, gdy nastąpiłby zwrot towarów w wyniku reklamacji (nawet reklamacji dotyczących wielu transakcji) konieczne będzie zastosowanie pierwotnego kursu waluty określonego dla każdej transakcji odrębnie.

  1. Jaki stosować kurs dla pojedynczej faktury korygującej wystawionej lub otrzymanej przez podatnika?

Do pojedynczej faktury korygującej będziemy zawsze stosować kurs historyczny, niezależnie od tego, czy faktura ta dotyczy obniżenia, czy zwiększenia podstawy opodatkowania.

Jaki kurs waluty należy zastosować w odniesieniu do zbiorczych faktur korygujących wystawianych, jak i otrzymywanych od 1 lipca 2023 r.

  1. Jaki kurs powinien zostać zastosowany do wystawionej lub otrzymanej od 1 lipca 2023 r. zbiorczej faktury korygującej?

Jak już napisałem w odpowiedzi na pytanie nr 1 w mojej ocenie faktury korygujące dotyczące okresów sprzed 1 lipca 2023 r. powinny być ujmowane przez podatników na dotychczasowych zasadach, z ewentualnym wyjątkiem, który dotyczy otrzymanych od 1 lipca 2023 r. zbiorczych faktur korygujących wystawionych z tytułu obniżki lub opustu. W odniesieniu do tych ostatnich faktur podatnik może zastosować kurs poprzedzający dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej, ale może również zastosować kurs pierwotny odrębny dla każdej transakcji ujętej na tej zbiorczej fakturze korygującej.

Analogiczne należy postępować w odniesieniu do zbiorczych faktur korygujących wystawionych z tytułu obniżki lub opustu dotyczących okresów od 1 lipca 2023 r. W tej sytuacji podatnik może zastosować kurs zbiorczy z dnia poprzedzającego dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej (art. 31b ust. 2 albo ust. 3 ustawy o VAT) albo może zastosować dla każdej transakcji ujętej na zbiorczej fakturze korygującej odrębny kurs pierwotny zastosowany dla każdej transakcji wskazanej na tej korekcie (art. 31b ust. 1 ustawy o VAT).

  1. Jaki kurs waluty zastosować do jednostkowej korekty WDT z przyczyn leżących po stronie sprzedawcy (zaniżona cena, zaniżona ilość lub wartość towarów)?

Podatnik ma w takiej sytuacji, zgodnie z art. 31b ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek zastosowania kursu waluty właściwego dla pierwotnej transakcji. Nie ma możliwości zastosowania innego kursu.

  1. Jeżeli podatnik stosuje do przeliczania kursu waluty zasady wynikające z przepisów dotyczących podatków dochodowych, to czy może zamiennie stosować kusy walut wynikające z art. 31b ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT?

Zgodnie z art. 31b ust. 4 ustawy o VAT: Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania wyrażonych w walucie obcej podatnik wybrał zasady przeliczenia, o których mowa w art. 31a ust. 2a. W przypadku gdy w okresie stosowania zasad przeliczania, o których mowa w art. 31a ust. 2a, podatnik dokona transakcji niepodlegającej przeliczeniu zgodnie z tymi zasadami, jest on obowiązany do zastosowania dla tej transakcji zasad przeliczania, o których mowa w ust. 1 lub 2.

Powyższe oznacza, że podatnik, który dla celów kursów w VAT wybrał zasady wynikające z przepisów o podatkach dochodowych (na podstawie art. 31a ust. 2a ustawy VAT) nie może stosować w wybranym przez siebie okresie innych kursów waluty niż te, które stosuje dla celów PIT albo CIT.

  1. Czy w przypadku skonta otrzymanego od zagranicznego podatnika w zawiązku z importem usług lub WNT należy stosować kurs waluty pierwotny dla danej transakcji, czy też kurs waluty wynikający z dnia poprzedzającego dzień uzyskania prawa do skonta (na bieżąco)?

W przypadku skont jednostkowych należy zastosować art. 31b ust. 1 ustawy o VAT: W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej uległy zmianie, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu danej waluty obcej przyjętego do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania przed jej zmianą.

Z powyższej regulacji wynika, że dla skonta dla określonej transakcji podatnik polski dla obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego (i naliczonego) musi zastosować kurs waluty wynikający z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do danej transakcji. Dla zastosowania kursu waluty przy korekcie z tytułu skonta nie ma znaczenia to, że podatnik w dacie pierwotnej transakcji nie mógł wiedzieć, czy z tego skonta skorzysta. Musi być zastosowany kurs waluty historyczny – art. 31b ust. 1 ustawy o VAT.

Pełne omówienie nowy przepisów dotyczących kursów walut znajduje się w artykule:

Kurs waluty przy korektach transakcji

Kursy walut przy korektach – pytania i odpowiedzi
Tagi:                    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *